Кому потрібно декларувати доходи і чому це важливо – пояснює Ольга Купчишина


14:5226.02.2024

Заступниця начальника Головного управління ДПС у Миколаївській області Ольга Купчишина розповіла про аспекти кампанії декларуванні доходів громадян у 2024 році.

-Стратегічним напрямом роботи ДПС Миколаївщини є добровільне декларування доходів та добровільна сплата податкових зобов’язань.

Надходження податку на доходи фізичних осіб від сплати задекларованих громадянами доходів є одним із резервів наповнення місцевих бюджетів. Тому громадяни мають розуміти, що, подаючи декларацію та сплачуючи цей податок, вони підтримують саме місцевий бюджет, який формує соціальну політику регіону.

Головне управління ДПС у Миколаївській області нагадує, що з 01 січня 2024 року розпочалась кампанія щорічного декларування доходів громадян.

Щорічне декларування доходів громадян передбачає подання річної податкової декларації про майновий стан і доходи:

громадянами, які отримали у звітному 2023 році доходи, з яких не сплачено податок на доходи фізичних осіб, громадянами, які бажають використати своє право на податкову знижку.

Слід зазначити, що обов’язок подати Податкову декларацію про майновий стан і доходи виникає у громадян, які протягом звітного року отримували:

доходи не від податкових агентів, тобто, від інших фізичних осіб, не зареєстрованих як самозайняті особи (тобто, не є підприємцями або особами, які провадять незалежну професійну діяльність) – це можуть бути доходи від надання в оренду власного рухомого або нерухомого майна, надання інших послуг чи виконання робіт, продажу власного майна, тощо;

спадщину чи подарунки від осіб, які не є членами сім’ї першого та другого ступенів споріднення;

іноземні доходи;       

доходи, які не підлягали оподаткуванню при виплаті, але які не звільнені від оподаткування;

доходи, отримані від продажу власної сільськогосподарської продукції (крім продукції тваринництва), якщо їх сума сукупно за рік перевищує 12 розмірів мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня звітного (податкового) року (у 2023 році – 85200 грн);

в інших випадках, передбачених законодавством.

Хочу відмітити новації цьогорічної кампанії. Наказом Міністерства фінансів України від 28.08.2023 № 467 «Про внесення змін до наказу Міністерства фінансів України від 02 жовтня 2015 року № 859» з 01.01.2024 введено в дію нову форму податкової декларації про майновий стан і доходи. Зокрема, у новій формі податкової декларації передбачено виокремлення податкових зобов’язань з податку на доходи фізичних осіб при визначенні мінімального податкового зобов’язання фізичними особами – підприємцями (крім осіб, що обрали спрощену систему оподаткування) – власниками, орендарями, користувачами на інших умовах (в тому числі на умовах емфітевзису) земельних ділянок, віднесених до сільськогосподарських угідь.

Податкова декларація подається платниками податків за місцем своєї податкової адреси в такі граничні строки:

громадяни, фізичні особи – підприємці (крім осіб, які перебувають на спрощеній системі оподаткування), особи, які провадять незалежну професійну діяльність, за результатами 2023 року подають податкову декларацію до 01 травня 2024 року;

громадяни, які мають право на податкову знижку – до 31.12.2024 (включно).

Подати декларацію можна  в електронній формі через «Електронний кабінет платника податків», що дає можливість  скоротити час і витрати при поданні податкової декларації, а також мінімізує помилки при її заповненні. 

При направленні декларації засобами електронного зв’язку через «Електронний кабінет платника податків» передбачається часткове автоматичне заповнення декларації на підставі облікових даних платника, відомостей щодо нарахованих (виплачених) доходів, наявних в Державному реєстрі фізичних осіб – платників податків та відомостей щодо об’єктів нерухомого (рухомого) майна.

Зазначу, що за підсумками проведеної у 2023 року кампанії декларування, 3487 фізичних осіб, що зобов’язані були подати декларацію про майновий стан і доходи відповідно до вимог Податкового кодексу України, задекларували свої доходи, отримані у 2022 році.

Такими громадянами задекларовано до сплати понад 18,2 млн грн податку на доходи фізичних осіб та понад 3,6 млн грн військового збору, які майже в повному обсязі надійшли до бюджету.

Крім того, своїм правом на застосування податкової знижки у 2023 році скористалися 1225 громадян, якими задекларовано до повернення понад 4 млн грн податку на доходи фізичних осіб.

Головне управління ДПС у Миколаївській області закликає громадян не чекати граничного терміну подання декларацій, а виконати свій громадянський обов’язок і подати декларацію про отримані у 2023 році доходи завчасно. Задекларувавши доходи, громадяни зроблять особистий внесок у фінансову підтримку держави та забезпечення її обороноздатності.

Дякуємо усім платникам та громадянам за активну громадянську позицію, відповідальне ставлення до вимог законодавства та своєчасне виконання конституційних обов’язків, що у результаті забезпечує фінансову стабільність нашої держави, соціальний захист населення та інші сфери життя. Свідоме декларування доходів та сплата податків – правильний шлях до побудови європейського суспільства! – підкреслила Ольга Купчишина.© Inshe.tv

Share Button
TwitterFacebookGoogle PlusYoutube