«Колективний портрет міста тих часів»: в Миколаєві оцифрують понад 1000 старих листівок і фотографій з музейних фондів (ФОТО)


19:0916.02.2024

В Миколаєві оцифрують понад 1000 старих листівок і фотографій кінця ХІХ – першої половини ХХ ст. з фондів Миколаївського обласного краєзнавчого музею.

Це унікальні вуличні світлини старого міста, фотокартки з сімейних архівів відомих родин Миколаєва та задокументовані сюжети різних історичних подій в житті регіону.

Про це повідомили в Миколаївській міськраді, передає Інше ТВ.

Проект з оцифрування паперових експонатів реалізує Платформа MY ART у партнерстві з Агенцією розвитку Миколаєва за фінансової підтримки Стабілізаційного фонду культури та освіти Федеральним міністерством закордонних справ Німеччини та Goethe-Institut в Україні, повідомляють в Агенції розвитку.

«Умовно всі світлини можна поділити на родинні, архітектурні та подієві. Вони ілюструють не лише життя старого міста й портрети тогочасних мешканців, але й демонструють еволюцію розвитку фотографії, як мистецтва, від розкішних фотоательє до вуличного репортажу. А ще це класне джерело для краєзнавчих та етнографічних досліджень. Та ілюстрація тогочасної моди з різними костюмами, зачісками й аксесуарами. Це такий колективний портрет Миколаєва тих часів», – каже Євген Гомонюк, експерт з розвитку культури Офісу відновлення та розвитку Миколаєва.

Співробітники Миколаївського обласного краєзнавчого музею зазначають, що музейна колекція налічує понад  390 000 предметами зберігання. І це тільки частка основного фонду. Група зберігання друкованих та рукописних паперових документів і фотографій – це десятки тисяч предметів. І всі вони потребують оцифрування.

«В стаціонарній експозиції музею представлена лише десята частина усіх предметів. Це дуже мало. Тому велика кількість експонатів лежить у фондах, які закриті для масового відвідування. Там працюють лише співробітники музею, які відповідають за їх зберігання. Тому відвідувачі музею навряд чи зможуть побачити всю колекцію. Ба більше, люди можуть навіть не здогадуватися, які артефакти зберігаються у музеї. А це суспільне надбання, яке має значення для всього суспільства», – каже Лілія Редька, головна зберігачка фондів Миколаївського обласного краєзнавчого музею.

Крім того, за її словами, з часом фотографії та інші паперові документи з експозицій необхідно міняти на факсимільні копії, аби убезпечити їх від впливу сонячного світла та інших зовнішніх факторів. Оцифрування цих предметів дозволяє створити точні копії експонатів, які використовуватимуться у подальшій роботі.

«Їх можна використовувати, як джерело для наукових праць та виставкової діяльності. Те, що частина цих світлин з’явиться в інтернеті, то це плюс, адже миколаївців та інші мешканці України зможуть їх роздивитися, і будуть мати явлення про те, які предмети у нас зберігаються», – додає Лілія Редька.

На сьогоднішній день вже оцифрована велика частина старих поштових листівок і фотографій. Всі вони будуть розміщені на спеціально створеному двомовному сайті. Це можливість для дослідників і шанувальників історії мати доступ до цих артефакти у режимі 24/7 з будь-якої точки світу. А ще додаткове джерело знань про історико-культурне надбання Миколаєва і регіону, та Україну в цілому для англомовної аудиторії.

Як повідомляло Інше ТВ, Аби зберегти пам’ять українського і єврейського народів: Державний архів Миколаївщини почав оцифровувати картотеку мешканців Миколаєва в період фашистської окупації© Inshe.tv

Share Button
TwitterFacebookGoogle PlusYoutube