Медичний скандал в Миколаєві: в УОЗ кажуть, що ЛШМД треба реформувати, депутати вважають, що треба розібратись і виділити лікарям муніципальну надбавку


13:2527.04.2023

Сьогодні, 27 квітня, на сесії Миколаївської міськради депутати розбирались із скандалом, який спалахнув після журналістського розслідування щодо скорочення персоналу в лікарні швидкої медичної допомоги (ЛШМД).

У міському УОЗ кажуть, що ЛШМД повинна бути реформована, депутати кажуть, що треба зберегти лікарів та передбачити муніципальну надбавку на зарплати.

Про це повідомляє Інше ТВ.

За словами начальниці УОЗ Миколаївської міськради Ірини Шамрай, зараз в ЛШМД навантаження на хірургічні ліжкомісця набагато менше, ніж в інших медичних закладах.

Так, за даними НСЗУ, у 2022 році найбільше у 4-й міській лікарні – 81% проведення хірургічних втручань (відділення реконструктивної хірургії), 3-тя міська лікарня – 73%, 5-та міська лікарня – 71%, ЛШМД – 49,1% (хоча кількість ліжкомісць найбільша серед лікарень – 80 із 180).

Також І.Шамрай зауважила, що середньомісячна зарплата по ЛШМД: керівників структурних підрозділів складала 21 тис. 19 грн., середнього медичного персоналу – 15 тис. 297 грн., і ця зарплата відповідала постанові КМУ. Однак в зв’язку з тим, що кількість населення в місті знизилась вдвоє (люди виїхали через обстріли), помінялась специфіка (в основному, були на лікуванні пацієнти хірургічного профілю) були внесені зміни до цієї постанови: ті заклади, які уклали договір з НСЗУ, на зарплату повинні виплачувати не більше ніж 85% від отриманих коштів, 15% направляються на харчування та лікування пацієнтів (придбання медикаментів, інші потреби закладів). І тією постановою дозволялось зменшити зарплату відповідно до навантаження.

«Я хочу навести приклад функціонування трьох пологових будинків в Миколаєві. Якщо в попередні роки було близько 4 тисяч пологів (4,1 тис.), то в минулому році у нас відбулося 1664 пологи в трьох пологових будинках Миколаєва, це при потужності одного пологового будинку, наприклад, 3-го, де ми плануємо створити перинатальний центр, 5 тисяч пологів на рік. Тому зараз у нас недофінансовані, тому що рік був такий – вагітних не було, пологів не було, а фінансування відбувається за проліковані випадки. І сьогодні там гостро стоїть питання, як вони будуть функціонувати. І депутатам треба буде вирішувати, як бути далі.

Ця ситуація є по різним закладам. Протягом 3-х років реформи в підпорядкованих міському управлінню охорони здоров’я закладах зменшилось на 461,5 одиниць ставок, які не вплинули на якість надання медичної допомоги. Сьогодні пацієнт обирає, де йому отримати медичну допомогу. На сьогоднішній день близько 2,5 тисяч пацієнтів проліковано у 3-й міській лікарні. У ЛШМД таких пацієнтів пройшло 2,1 тисячі (це поранені).

Ситуація, яка склалася в ЛШМД, – не сьогоднішня, вона склалася протягом останніх трьох років. Тому що вимоги НСЗУ до всіх закладів, які заключили хірургічні пакети, однакові. Колись ЛШМД була єдиною в місті, яка надавала цілодобову медичну допомогу, і цим була обумовлена її структура – функціонувало два хірургічних відділення. Сьогодні цілодобову хірургічну допомогу надають, крім ЛШМД, 3-тя, 4-та та 5-та міські лікарні, а також обласні заклади – госпіталь і обласна лікарня. Тому необхідності функціонування двох хірургічних відділень в ЛШМД, полупустих, викликає питання. Там не треба такі два пости цілодобових. Крім того, планову гінекологічну допомогу на якісному рівні надають в пологових будинках міста, а під час останньої перевірки гінекології ЛШМД там було 4 жінки на 40 ліжках.

Я особисто вважаю, що це нераціональне використання ліжкового фонду. Сьогодні можливо розширити надання допомоги по тим напрямкам, які страждають, – це нейрохірургія, її треба розширити так, щоб люди не лежали на коридорах. Тому сьогодні було б раціонально розмістити відділення нейрохірургії на повний поверх, об’єднавши два незавантажених або завантажених на 50% хірургічних відділення, зекономивши на адміністративному персоналі і гінекологічному персоналі, залишити цілодобовий гінекологічний пост для надання ургентної гінекологічної допомоги пацієнтам. Крім того, є питання до кваліфікації деякого персоналу. У нас не вистачає торакальних хірургів, і я наполягаю, щоб до мене керівник прислухався, і ми перенавчили 17 молодих хірургів на торакальних хірургів (це проводиться спеціалізація протягом 3-6 місяців). Сьогодні є бачення, як організувати роботу ЛШМД. Наскільки я проінформована керівником закладу, сьогодні там скорочується 6 посад лікарів, які в перші дні війни виїхали за межі міста Миколаєва, вони не планують повертатися, але, не дивлячись на це, їм йде зараз стаж, їм йдуть відпускні. Якщо вони звернуться до керівника ЛШМД через 3-5 років, він вимушений буде виплатити їм кошти. Із 918 посад, які є в ЛШМД, заняті 619 спеціалістів. Тому треба привести до ладу штатний розпис», – сказала Ірина Шамрай.

У депутатів були питання.

Наприклад, Олена Кисельова казала про те, що зараз неможливо щось спокійно реформувати, і сьогоднішня ніч це показала. На її думку, міській раді, як власнику, треба прийняти рішення, можливо, непопулярне, яке надасть можливість зберегти медичну галузь на майбутнє. Бо неможливо брати за основу аналітику військового стану. Окрім того, НСЗУ видає настанови, накази, не враховуючи реального стану, того, що відбувається на території.

За словами І.Шамрай, органи місцевого самоврядування можуть розробляти програми, які будуть включати витрати на зарплату медичним працівникам (так звані муніципальні надбавки). Але та програма, яка діє щодо міської галузі охорони здоров’я, не має такого пункту витрат.

Значить, треба використати таку можливість, зауважила Олена Кисельова. А також, можливо, розробити якусь програму наставництва для лікарів-пенсіонерів, щоб зберегти персонал.

Миколаївський міський голова Олександр Сєнкевич запевнив, що ніхто не збирається губити лікарів. Він зауважив, що у інших медичних закладах останніх три роки проводилось реформування, а в ЛШМД – ні. Тому у цього закладу були проблеми з заключенням пакетів з НСЗУ і. як наслідок, – виплатою зарплати. Зараз проблема з виплатою зарплати знята.

«За весь час моєї роботи міським головою жодного лікаря не було звільнено з посади за якісь там, навіть не дуже гарні події. Всі вони працювали до закінчення власного контракту, і деяким лікарям контракт цей не був продовжений. Лікарі можуть зробити це за власним бажанням. І нікому з лікарів не створювались умови для того, щоб вони це робили самостійно, нікого я не підпирав, нікому я не казав, що, якщо ти не звільнишся, то ми тебе посадимо в тюрму і т.д. Деякі лікарі приходили до мене з заявою на звільнення, але після розмови продовжували працювати. Щодо оптимізації кадрового складу. В першу чергу, цим повинен займатися керівник, директор лікарні, він повинен думати на майбутнє, набирати молодих спеціалістів і вчити їх спеціалістами старшими. Також він повинен утримувати спеціалістів, які у нього є ексклюзивні, – зарплатами, умовами і т.п. Кількість ліжкомісць нам потрібно було зменшувати протягом 3 років, а сьогодні на території Миколаєва жителів майже в 2 рази менше, окрім майже 60 тисяч ВПО, яких ми зареєстрували, але я не впевнений, що вони знаходяться в місті Миколаєві», – сказав Олександр Сєнкевич.  

Депутат Юрій Степанець розкритикував доповідь начальниці УОЗ ММР, тому що в ній немає озвучення проблем. І знов згадав, що хоче почути інформацію щодо посадових осіб Миколаївської міськради, які не працюють, але отримають зарплату. Олександр Сєнкевич кількість звільнених не назвав, але сказав, що люди, які не виходять на роботу, звільнились.

Депутат Ганна Норд казала, що в ситуації треба розібратись, тому на завтра збирається спеціальне засідання комісії. Вона дорікнула Степанцю за критику доповіді Ірини Шамрай – мовляв, у військовий час посадовцям важко працювати, доповідь була професійно, а популізмом не треба займатись.

Депутат Андрій Янтар підтримав введення муніципальних надбавок (треба платити лікарям за готовність працювати, а не тільки за те, скільки операцій він провів). До того ж, не треба скорочувати лікарів.

Депутат Артем Ільюк нагадав, що ще два роки тому казав про муніципальну надбавку, але тоді цю ідею не підтримали. На його думку треба терміново розробити програму, яка дозволить виділяти кошти на зарплатню лікарів.

Депутат Тетяна Домбровська цікавилась гуманітарною допомогою – як медикаментами, так і обладнанням, які поставлялись в ЛШМД. Заступник міського голови Анатолій Петров запевнив, що вся гуманітарна допомога обліковувалась.

Обговорення питання закінчилось дорученням мера начальниці УОЗ ММР – проведення аналізу по лікарнях України щодо співвідношення кількості пролікованих людей і персоналу, зарплат і т.п.; запропонувати проект програми щодо муніципальної надбавки лікарям та надати це до депутатських комісій.

Додамо, що дослухати це питання не було можливості: відео трансляції сесії на ютуб-каналі Миколаївської міськради закрили від перегляду і оголосили приватним.

Медичний скандал в Миколаєві: в УОЗ кажуть, що ЛШМД треба реформувати, депутати вважають, що треба розібратись і виділити лікарям муніципальну надбавку 1
Медичний скандал в Миколаєві: в УОЗ кажуть, що ЛШМД треба реформувати, депутати вважають, що треба розібратись і виділити лікарям муніципальну надбавку 3

Як повідомляло Інше ТВ, з 21 медзакладу міського підпорядкування в Миколаєві російськими обстрілами було пошкоджено 16.© Inshe.tv

Share Button
TwitterFacebookGoogle PlusYoutube