МКС готує ордери за умисне знищення цивільної інфраструктури в Україні – матеріал про це The New York Times ілюстрував фото з Миколаєва (ФОТО)


13:0727.03.2023

Міжнародний кримінальний суд має намір відкрити дві справи про воєнні злочини, пов’язані з російським вторгненням в Україну, і буде домагатися видачі ордерів на арешт кількох осіб, за словами нинішніх і колишніх чиновників, які знають про це рішення, але не мають права говорити публічно.

Про це пише The New York Times, який переклало для вас ІншеТВ.

Ці справи є першими міжнародними звинуваченнями, висунутими з початку конфлікту, і з’явилися після місяців роботи спеціальних слідчих груп. У них стверджується, що Росія викрадала українських дітей та підлітків і відправляла їх до російських таборів перевиховання, а також, що Кремль навмисно націлювався на об’єкти цивільної інфраструктури.

Головний прокурор Карім Хан повинен спочатку представити свої звинувачення колегії суддів досудового слідства, які вирішать, чи були дотримані правові норми для видачі ордерів на арешт, або ж слідчим потрібно більше доказів.

МКС готує ордери за умисне знищення цивільної інфраструктури в Україні - матеріал про це The New York Times ілюстрував фото з Миколаєва (ФОТО) 1
МКС готує ордери за умисне знищення цивільної інфраструктури в Україні - матеріал про це The New York Times ілюстрував фото з Миколаєва (ФОТО) 7

Було незрозуміло, кому суд планує пред’явити звинувачення в кожному конкретному випадку. На прохання підтвердити запити про видачу ордерів на арешт у прокуратурі відповіли: “Ми не обговорюємо публічно деталі, пов’язані з поточними розслідуваннями”.

Деякі зовнішні дипломати та експерти заявили, що існує ймовірність того, що президенту Росії Володимиру Путіну можуть бути пред’явлені звинувачення, оскільки суд не визнає імунітет глави держави у справах, пов’язаних з воєнними злочинами, злочинами проти людяності або геноцидом.

Проте ймовірність судового процесу залишається низькою, кажуть експерти, оскільки суд не може розглядати справи заочно, а Росія навряд чи видасть своїх чиновників.

Кремль заперечує звинувачення у воєнних злочинах, але міжнародні та українські слідчі зібрали вагомі докази цілої низки звірств, скоєних з перших днів вторгнення.

Перший випадок, за словами урядовців, стосується викрадення українських дітей, від немовлят до підлітків, про яке широко повідомлялося в засобах масової інформації. Як з’ясували The New York Times і дослідники, в рамках спонсорованої Кремлем програми їх вивозили з України і розміщували в будинках, де вони ставали російськими громадянами, або відправляли в літні табори для перевиховання. Деякі з них були вихованцями дитячих будинків або інтернатів.

Москва не приховує своєї програми, представляючи її як гуманітарну місію із захисту осиротілих або покинутих українських дітей від війни.

Уповноважена з прав дитини в Росії Марія Львова-Бєлова, публічне обличчя програми, почала відправляти дітей до Росії через кілька тижнів після початку вторгнення в лютому 2022 року і регулярно з’являється на телебаченні, пропагуючи усиновлення. У травні минулого року пан Путін підписав указ про прискорення надання російського громадянства українцям.

Пан Хан, прокурор, публічно сигналізував про свої наміри розслідувати цю справу, заявивши, що незаконне переміщення дітей до Росії або на окуповані частини України є пріоритетом для його слідчих.

Раніше цього місяця він відвідав дитячий будинок на півдні України, який зараз звільнився, і його офіс розмістив фотографію, на якій він стоїть серед порожніх ліжечок. “З дітьми не можна поводитися як з військовою здобиччю”, – сказав він у своїй заяві за підсумками візиту.

МКС готує ордери за умисне знищення цивільної інфраструктури в Україні - матеріал про це The New York Times ілюстрував фото з Миколаєва (ФОТО) 3
МКС готує ордери за умисне знищення цивільної інфраструктури в Україні - матеріал про це The New York Times ілюстрував фото з Миколаєва (ФОТО) 8

У звіті, опублікованому в лютому Єльським університетом і програмою “Обсерваторія конфліктів” Державного департаменту США, йдеться про те, що щонайменше 6 000 дітей з України утримуються в 43 таборах на території Росії, причому реальна кількість, як вважають, є більшою. Національне інформаційне бюро українського уряду заявило, що станом на початок березня їх могло бути більше 16 000.

“Цьому питанню приділяється багато уваги, і переслідування його як злочину викличе бурхливу реакцію, – сказав Марк Елліс, виконавчий директор Міжнародної асоціації юристів. “Примусове переміщення цивільних осіб через кордон заборонено, а під час конфлікту це може бути воєнним злочином. Це також може бути прирівняно до злочинів проти людяності”. Він додав: “Депортація дітей може навіть бути частиною намірів геноциду”.

У другому випадку очікується, що головний прокурор Міжнародного кримінального суду розгляне невпинні атаки Росії на цивільну інфраструктуру, включаючи водопостачання, газо- та електростанції, які знаходяться далеко від бойових дій і не вважаються легітимними військовими цілями.

МКС готує ордери за умисне знищення цивільної інфраструктури в Україні - матеріал про це The New York Times ілюстрував фото з Миколаєва (ФОТО) 5
Російські війська неодноразово виводили з ладу електропостачання в Україні. Відключення електроенергії в Миколаєві в грудні. Девід Гуттенфельдер для The New York Times

Уряд США має докази, що проливають світло на рішення Кремля навмисно атакувати життєво важливу цивільну інфраструктуру, і багато хто в адміністрації Байдена, як кажуть, виступає за те, щоб поділитися ними з судом, хоча вона не є його членом. Але Міністерство оборони блокує передачу розвідданих, оскільки побоюється створити прецедент, який може відкрити шлях для переслідування американців.

За словами чиновників, президент Байден ще не вирішив, чи схвалювати оприлюднення матеріалів.

Найближчим часом не очікується видачі ордерів на арешт підозрюваних у обох справах.

У минулому судді міжнародного суду витрачали кілька місяців на розгляд звинувачень, перш ніж видавати ордери на арешт або повістки про виклик до суду. Але руйнування, що відбуваються в Україні, змусили суд діяти швидко.

Понад 40 країн, які є сторонами в суді, звернулися до нього з проханням про втручання. Україна не є формальним членом суду, але вона надала суду юрисдикцію на своїй території.

Зараз український уряд проводить власні судові процеси щодо воєнних злочинів, а низка інших міжнародних органів також проводять розслідування.

Але над цими розслідуваннями нависає питання, чи дійдуть коли-небудь справи проти Росії до судової зали.

Останніми тижнями група урядів і міжнародних організацій активізувала переговори про необхідність створення окремого міжнародного суду з повноваженнями переслідувати Росію за злочин агресії, над яким Міжнародний кримінальний суд не має юрисдикції. У цьому випадку суд може притягати до відповідальності окремих осіб, навіть лідерів, лише за воєнні злочини, злочини проти людяності та геноцид.

Але прихильники нового суду стверджують, що агресія є головним злочином, з якого випливають усі інші. Він є ефективним, тому що звертається безпосередньо до політичних чи військових лідерів, які вирішили розв’язати війну.

Проте західні уряди вважають, що МКС відіграє певну роль і повинен продовжувати свою роботу. Видача будь-якого ордеру на арешт, навіть якщо він не виконується, має символічне значення, оскільки може зробити когось ізгоєм, оскільки ці звинувачення нікуди не діваються, кажуть експерти-юристи.© Inshe.tv

Share Button
TwitterFacebookGoogle PlusYoutube