Газопровід між Фінляндією і Естонією був пошкоджений – підозрюють росіян


22:3110.10.2023

Вранці в неділю прикордонна служба Фінляндії отримала інформацію про падіння тиску в газопроводі між Фінляндією та Естонією.

Після цього причину негайно з’ясували. В трубі було виявлено явне пошкодження, спричинене зовнішніми діями.

Також було виявлено несправність у телекомунікаційному кабелі між Фінляндією та Естонією.

Про це повідомляє Служба новин Yle, передає Інше ТВ.

Прем’єр-міністр Петтері Орпо повідомив у вівторок ввечері на прес-конференції, що, згідно з поточною інформацією, витік не міг бути спричинений звичайною роботою і нормальними коливаннями тиску в газопроводі.

За словами Орпо, місце витоку знаходиться на фінській економічній території, і розслідує цю справу Центральна кримінальна поліція (Keskusrikospoliisi KRP). За словами Орпо, несправність кабелю зв’язку, ймовірно, знаходиться на території Естонії.

Нійністьо: НАТО має допомогти з розслідуваннями

Президент Фінляндії Саулі Нійністьо заявив у прес-релізі Офісу президента о 16:00, що пошкодження як газопроводу, так і телекомунікаційного кабелю, як підозрюється, були спричинені зовнішньою діяльністю. У вівторок Нііністьо обговорив це питання з Генеральним секретарем НАТО Єнсом Столтенбергом. НАТО готова надати допомогу в розслідуванні, сказав Нійністьо.

За словами Нійністьо, причини витоку розслідуються з неділі, а керівництво уряду постійно інформується про хід розслідування. Розслідування триває у співпраці між Фінляндією та Естонією. За словами Нііністьо, ці події не вплинули на безпеку енергопостачання Фінляндії.

За даними видання IS, Столтенберг пообіцяв надіслати новий підрозділ НАТО для дослідження підводних подій у Фінській затоці. За словами Нііністьо, цей підрозділ було створено нещодавно.

Витік був виявлений у неділю

Газова компанія Фінляндії Gasgrid Finland та естонський оператор газових мереж Elering виявили незвичайний тиск в газовому трубопроводі між Фінляндією і Естонією Balticconnector в ніч на неділю близько 2 години ночі. Витік був зупинений протягом неділі.

Падіння тиску, ймовірно, було спричинене пробоїною в газопроводі, повідомив Yle в понеділок Оллі Сіпіля, керуючий директор Gasgrid Finland. На даному етапі ще неможливо оцінити причину або розмір пробоїни.

За словами Еси Ваккілайнена, професора енергетичної інженерії Університету ЛУТ, газопровід можна легко відремонтувати, якщо пробоїна невелика. За оцінками Ваккілайнена, ремонтні роботи в такому випадку займуть не більше місяця. Якщо роботи займуть більше часу, то проблемою буде потрапляння морської води в трубу. Труба зроблена з матеріалу, який іржавіє, якщо всередину потрапляє морська вода.

Газопровід, довжиною близько 80 кілометрів, мав бути обстежений за допомогою сонографії та відеозйомки, щоб виявити місце витоку.

На відновлення роботи газопроводу підуть місяці. Компанія Gasgrid повідомила, що ситуація у фінській газовій системі наразі стабільна і постачання газу з терміналу зрідженого природного газу (ЗПГ) в Інкоо забезпечено.

На додаток до Інко, в Хаміні є ще один термінал для прийому ЗПГ. Сукупна потужність обох терміналів достатня навіть взимку, коли споживання енергії є найвищим, запевнив Сіпіля.

Газопровід Balticconnector був введений в експлуатацію в грудні 2019 року і може транспортувати 7,2 млн кубометрів газу на добу.

Вважалося, що газопровід Balticcconnector зможе замінити імпорт російського газу.

За словами пана Сіпіля, раніше на газопроводі не було виявлено жодних несправностей.

Телекомунікаційна компанія Elisa повідомила у вівторок, що у компанії виникла проблема з пошкодженням телекомунікаційного кабелю. За даними компанії, перебої не впливають на послуги компанії, оскільки це резервне з’єднання.

Розслідування витоку владою розпочалося негайно

У понеділок ввечері і Поліція безпеки (Supo), і Прикордонна служба заявили, що вони беруть участь у розслідуванні витоку. Влада не прокоментувала, чи міг витік бути диверсією.

Прикордонний патрульний корабель Turva і військово-морський корабель MHC Purunpää, який використовується для пошуку і знищення морських мін, наразі перебувають у Фінській затоці.

Центр сейсмологічних досліджень: вибуху не виявлено

За даними видання IL, уряд запідозрив Росію в пошкодженні газопроводу. Однак вчені фінського та естонського сейсмологічних дослідницьких центрів стверджують, що у Фінській затоці не було виявлено жодної сейсмічної активності, яка б вказувала на вибух.

За повідомленням Yle, пошкодження не були спричинені вибухом. За інформацією Yle, влада не вважає ситуацію небезпечною або такою, що є військовою кризою для Фінляндії.

Як повідомляло Інше ТВ, Створення “газового хабу” затримується – РФ і Туреччина не можуть домовитися, хто буде головний© Inshe.tv

Share Button
TwitterFacebookGoogle PlusYoutube