“Друг Арахамії та губернаторів”. Хто такий власник Тelegram-каналу “Джокер”, звідки у нього гроші та охорона, до чого тут СБУ і ОП (ФОТО, ВІДЕО)


20:4724.06.2024

Кортеж, охорона та СБУ, квартира в елітному житловому комплексі, системні поїздки за кордон під час великої війни. Це все про людину, яка спочатку випадково потрапила у впливове оточення, а згодом — у виборчі списки партії «Слуга Народу». Тепер же ця людина володіє Telegram-каналом на 270 тисяч підписників, до діяльності якого виникає чимало запитань. 

Про це йдеться в розслідуванні hromadske.

Ми поговорили з депутатами, колишніми й чинними посадовцями, співробітниками спецслужб. Це не 2-3 джерела, це під два десятки людей, знайомих і незнайомих між собою. Звісно, що це все — непрямі докази деанонімізації власника Telegram-каналу «Джокер». Але кількість цих свідчень, різноманітність і якість джерел, до яких ми зверталися, не залишають сумнівів щодо того, хто стоїть за «Джокером». А ще ці джерела змогли підтвердити свої слова в різні способи. І тому зараз ми готові розповісти про 29-річного Романа Олександровича Кравця, співавтора Telegram-каналу «Джокер», а нині, після усунення колишніх партнерів, — його одноосібного власника.

Закордонні вояжі 

«Мобілізацію в Україні зриває ТЦК. Жирних під*рів ніхто не чіпає. Чіпають роботяг. Нах*й ТЦК людей у ​​буси пакує на вулицях, якщо вони не хочуть воювати? Нах*я?», — такий пост опублікували в Telegram-каналі «Джокер» 25 травня 2024 року. Цей канал має 270 тисяч підписників, відбілює дії влади й атакує бізнес.

Наприклад, активно критикує керівництво компанії Uklon, яке нібито виїжджає за кордон під час великої війни: «Слухайте, а Uklon — це критична інфраструктура? Виявляється, керівництво Uklon під час війни спокійно виїжджає з України».

Наративи «Джокера» можуть подобатися певній частині громадян: багатих — мобілізувати, бідних — не чіпати, за кордон виїжджати не можна, особливо якщо ти політик чи бізнесмен. От тільки сам Кравець пише ці пости з машини Lexus за 150 тисяч доларів дорогою до Саудівської Аравії. 

За час повномасштабного вторгнення він п’ять разів виїжджав за кордон. Загалом був там понад два місяці. Вперше виїхав з України 22 жовтня 2023 року, а повернувся аж через місяць, 20 листопада. Кордон перетнув на КПВВ «Краківець» на автівці Mercedes-BenzS 550, зареєстрованій на нього. Кравець купив цей автомобіль ще на початку 2022 року в попереднього власника приблизно за 50 тисяч доларів.

 Mercedes-Benz S 550, куплений Кравцем у 2022 році, номери змінені у 2024 році
 Mercedes-Benz S 550, куплений Кравцем у 2022 році, номери змінені у 2024 році

Де залишив авто і для чого — питання: назад в Україну повернувся вже на іншому Mercedes-Benz S 250 CDI, зареєстрованому на 67-річну львів’янку Катерину Лозинську. 

Але справжні мандри за кордон почалися тільки у 2024 році. 18 лютого «Джокер» виїжджає з України на орендованому, вже третьому Mercedes-Benz S-Klasse, а за 4 дні повертається на орендованому Mercedes-Benz V220. І це вже четверта автівка. 

22 квітня знову виїзд за кордон на автівці львівської пенсіонерки. Повернення — через тиждень на орендованому Mercedes-Benz S-Klasse. 

На ньому ж він виїжджає знову 4 травня, повертається за 18 днів раптово — на Nissan Rogue. У червні «Джокер» знову ненадовго виїжджає і повертається за два дні на Mercedes-Maybach GLS 600. І це — вже шоста машина, яку Роман Кравець використовує тільки для закордонних вояжів. 

"Друг Арахамії та губернаторів". Хто такий власник Тelegram-каналу "Джокер", звідки у нього гроші та охорона, до чого тут СБУ і ОП (ФОТО, ВІДЕО) 2

За даними наших джерел, які збігаються з датами з витягу ДПСУ, 18 травня до Саудівської Аравії «Джокер» їздив на бій Тайсона Ф’юрі та Олександра Усика. Підстава для виїзду з України у витягах з бази прикордонників відсутня, а це може означати, що або Роман Кравець не стоїть на військовому обліку у свої 29 років, або він виїхав, бо про це хтось дуже попросив. Наше джерело в СБУ повідомило таке: «З мого досвіду, підставу виїзду не вносять, коли є прохання згори».  

Грошей стає дедалі більше 

Очевидно, якщо у Романа Кравця і є проблеми, то це точно не гроші. Ось такий прайс на, скажімо так, інформаційні послуги «Джокер» вказує у своєму каналі: 

  • Реклама — від $47 500;
  • Стоп (тобто припинення публікацій на певну тематику) — від $389 000;
  • Видалення інформації — від $236 000.
Ціни на послуги, вказані у Telegram-каналі «Джокер»
Ціни на послуги, вказані у Telegram-каналі «Джокер»

Звісно, ці цифри можуть не відповідати дійсності. Проте наші колеги з Forbes, які й деанонімізували «Джокера» першими, повідомили, що його основний дохід приносять саме медіаатаки. Остання публічна історія сталася з компанією Uklon. «Джокер» згадував службу таксі у своїх постах понад 320 разів. Героями десятків звинувачувальних публікацій були також «Цитрус», «Стилус», «Техно Їжак» та інші. 

Але у публічну площину конфлікт виніс тільки Uklon. Компанія повідомляла, що Джокер просив у них 200 тисяч доларів за припинення нескінченних атак, але на ці умови вони не пристали. 

«Він може створити проблеми разом із силовиками», — таку думку висловив гендиректор ритейлера «Стилус» Андрій Карпюк у коментарі Forbes.    

Охорона і кортеж

У 2024 році Роман Кравець за 150 тисяч доларів купує ще одну автівку — Lexus LX 600. За нашими підрахунками, за останні два роки лише на купівлю машин «Джокер» витратив понад 8 мільйонів гривень. 

Lexus LX 600, оформлений на Романа Кравця у 2024 році
Lexus LX 600, оформлений на Романа Кравця у 2024 році

Власник Telegram-каналу мешкає у квартирі на сто квадратних метрів у елітному ЖК «Чикаго». Апартаменти орендує щонайменше за 2 тисячі доларів на місяць. У цьому ЖК мають квартири ексголова ОП Андрій Богдан і засновник компанії Saga Development, забудовник Андрій Вавриш. 

Lexus LX 600, оформлений на Романа Кравця, біля ЖК «Чикаго»
Lexus LX 600, оформлений на Романа Кравця, біля ЖК «Чикаго»

Ми вирішили постежити за Кравцем: як він живе, з ким зустрічається, куди їздить і на чому. 1 травня помітили, як на паркінг ЖК «Чикаго» заїжджає Lexus LX 600, зареєстрований на Романа Кравця. До нього під`їжджає Toyota Land Cruiser — машини об’єднуються в кортеж.

  • Кортеж Романа Кравця біля ЖК «Чикаго»
  • Кортеж Романа Кравця біля ЖК «Чикаго»Кортеж Романа Кравця біля ЖК «Чикаго”

Іншого дня Роман Кравець виходить із ЖК «Чикаго» у супроводі щонайменше чотирьох охоронців. Зазвичай такого рівня безпеки потребують високопосадовці або топи зі спецслужб. Тобто ті, чия посада передбачає загрозу для життя чи здоровʼя.

Охорона Романа Кравця
Охорона Романа Кравця

Джерело, близьке до Романа Кравця, у розмові з hromadske стверджує, що той пояснював наявність охорони «подарунком Малюка». Тож hromadske надіслало запити до СБУ та УДО, щоб з’ясувати, чи надавали вони охорону власнику Telegram-каналу, який вимагає гроші у бізнесу. 

Але ось цікавий збіг: через тиждень після початку стеження журналістів hromadske під ЖК «Чикаго» раптом з’явилися підозрілі машини з чоловіками всередині. Годинами вони стояли поряд і просто дивилися на нас. Уранці 8 травня один із цих чоловіків підійшов до нашого журналіста, відрекомендувався співробітником СБУ Андрієм і попросив не хвилюватися, адже «у нас своя робота, а у вас своя».

Чоловік, який відрекомендувався співробітником СБУ Андрієм
Чоловік, який відрекомендувався співробітником СБУ Андрієм

Попри ці нюанси нам вдалося зафіксувати, що час від часу «Джокер» навідується у бізнес-центр «Парковий», де часто збираються нардепи зі «Слуги Народу».

Офіс президента ближче, ніж здається

Радник голови ОП Михайло Подоляк заявляв, що Офіс президента не контролює Telegram-канали. Але ми поспілкувалися з кількома посадовцями і запитали, що їм узагалі відомо про діяльність «Джокера». Різні люди стверджують, що Кравець комунікує з Офісом президента. Далі — пряма цитата одного з політиків: 

«Роман Кравець — не обдарований інтелектом покидьок, що дорвався до швидких неофіційних грошей через замовні матеріали, у чому йому активно сприяли і сприяють окремі чинні та колишні політики і співробітники спецслужб. Мотиви у кожного з них, очевидно, різні. В одних банальні — щоб не чіпали їх, в інших суто меркантильні. Адже так кошмарити бізнес з очевидною метою створення медійних проблем і допомогою в їхньому розв’язанні… Цей чорт точно не діє один. 

З певністю можу сказати, що цей ідіот Кравець називає Арахамію одним з найближчих своїх друзів. Ще кілька губернаторів. Для розуміння тих, з ким це опудало спілкується, він завжди робить скріни особистих листувань і принагідно демонструє їх усім для підняття особистої ваги. Якої просто не існує. 

Існує лише півметровий імбецил, якого згодом або вкоротять ще більше через зламані ноги, або він зіллє всіх, з ким спілкується і спілкувався. І всіх, хто у нього розміщував і продовжує розміщувати замовні нісенітниці. Від бізнесменів до співробітників ОП, навіть до керівництва АП часів Януковича. Хоча це вже відбувається».   

Один із колишніх топпосадовців у розмові з нами визнав, що підтримував комунікацію з Романом Кравцем: «“Джокер” мені писав, я щось іноді відповідав, але виключно загальні контексти». Скриншоти листування з цим чиновником «Джокер» згодом показував третім особам для підвищення свого статусу в їхніх очах. 

Водночас речниця фракції «Слуга Народу» Юлія Палійчук у коментарі hromadske щодо ймовірної дружби між очільником фракції «Слуга Народу» Давидом Арахамією і Романом Кравцем заявила: «Я не знаю, що може розповідати Роман Кравець. Я з ним особисто не знайома. І говорити про його якісь близькі стосунки з кимось… Він може говорити, що завгодно. Але я такою інформацією не володію стосовно контактів людини з іменем “Роман Кравець” із моїм безпосереднім керівництвом».

Початок кар’єри та велике майбутнє

Історія успіху Кравця починається 2015 року. Тоді на 205 виборчому окрузі в Чернігові на довиборах у парламент було два кандидати — представник партії «Блоку Петра Порошенка “Солідарність”» Сергій Березенко та Геннадій Корбан, який висувався від партії «УКРОП». Ті вибори були епічними — з блокуванням автівок, сутичками та роздаванням продуктових наборів. 

Саме тоді Роман Кравець з’явився в оточенні Корбана й узявся допомагати йому з виборами та інформаційними кампаніями. Став для нього досить близькою людиною. Перед зміною влади у 2019 році Кравець уже мав певні зв’язки серед високопосадовців. Зокрема, теплі стосунки у нього виникли з Андрієм Богданом — тоді ще адвокатом впливових людей, а трохи згодом — очільником Офісу президента. А також — зі Світланою Крюковою, заступницею головного редактора проросійського видання «Страна.ua», яке перебуває під санкціями РНБО.   

Богдан саме тоді став важливою частиною команди Володимира Зеленського і, зокрема, відповідав за наповнення списків партії «Слуга Народу». З різних джерел нам підтвердили: обираючи людей на останні кілька вакантних місць у списку, Андрій Богдан просто гортав свою телефонну книгу. Так він зупинився, з-поміж інших, на Романові Кравцеві, якого й запросив у список 153 номером. До Верховної Ради той не пройшов. 

У 2019 році з приходом до влади «Слуги Народу» Андрій Богдан, Геннадій Корбан і Світлана Крюкова, які активно спілкувалися до того, посварилися. Останні двоє завели Telegram-канал «Джокер». Романа Кравця взяли адміном і помічником. Вони постили пранки — писали посадовцям від імені інших чиновників, а самі листування потім зливали в мережу. 

Крюкова і Корбан, за даними наших джерел, зберігали вплив на канал приблизно до 2021 року. Поступово Роман Кравець відсторонив їх від можливості впливати на контент — деякі наші джерела, описуючи цю історію, вживали слово «рейдерство». Так Кравець став одноосібним власником «Джокера». Саме тоді канал почав перетворюватися на рупор ОП.   

Зараз «Джокер» публікує пости з виправданням влади. Громадянське суспільство ставить питання про фортифікаційні споруди на Харківщині. На це «Джокер» каже«Учора по всьому ТГ кричали, що в Харкові немає укріплень. Сьогодні тиша. Укріплення з’явилися. Дивно, правда? Друзі, досить усередині між собою одне одного знищувати. Після війни розберемося». 

Журналісти звинувачують у корупції заступника генпрокурора. «Джокер» перепощує його виправдання. 

Українці вважають ненормальними ознаки ручного контролю Татарова і Єрмака над деякими органами влади? «Джокер» каже, що проблема — в цих українцях: «Нам кінець буде саме тоді, коли звільнять Татарова чи Єрмака. І антикорупціонери цього домагаються. Вони домагаються кінця України».

Ми звернулися по коментар до самого Романа Кравця. Нам вдалося дістати його контакт, який є у дуже вузького кола людей. Проте Кравець не відповів ні на дзвінки, ні на повідомлення.  

Тим часом він має непогані шанси стати депутатом Верховної Ради. Голова фракції «Слуга Народу» Давид Арахамія заявляв, що багато народних депутатів хочуть піти з парламенту. А це означає, що на їхні місця прийдуть наступні зі списку, які не пройшли в парламент одразу після виборів 2019 року. Нещодавно до ВР зайшов 147-й — Микола Тарарін. Роман Кравець у списках «Слуги Народу» — 153-й.

Ні, це ще не кінець! 

Після того як hromadske випустило анонс цього матеріалу, Роман Кравець відповів на наші повідомлення. До того він мовчав. За словами Кравця, він був «Джокером», але канал продав 2 роки тому. Кому — не знає. Продав нібито за 2 мільйони доларів у криптовалюті. Довести це за кілька годин листування не зміг. Хоча доказом могло бути будь-що — від скриншотів угод або ділових перемовин до транзакцій. 

Нижче наводимо фрагменти листування: 

— Був мій канал давно, продав 2 роки тому і забув про нього….   

— А кому продали?  

— Не знаю, запропонували 2 мільйони доларів. Я погодився і від цієї грязі відійшов.

За словами Романа Кравця, він виїжджає за кордон, бо ВЛК визнала його непридатним до військової служби. 

— Напевно, пропускають за «білим квитком», я в цьому не розумію взагалі. Якщо що, я не знаю.  

Охорона в Романа Кравця, за його словами, є, але приватна.

— Так, у мене є охорона з двох машин, все моє, все на мене записано, все офіційно. Це приватна охорона, яка державна? Чому держава мені повинна давати охорону? Якщо ви бачили в мене охорону, у вас же є можливість дізнатися, хто ці люди, і що вони взагалі ніякого стосунку до держави не мають.

Ми попросили Романа надати договір з охоронною компанією, проте він цього не зробив. Також ми запропонували Кравцю прийти на інтерв’ю. Від зустрічі під запис він відмовився. Але ми все одно на це сподіваємося. Так само — як і на докази нібито продажу Telegram-каналу, які ми готові опублікувати. Проте станом на зараз — жодних фактів, які б спростували, що він лишається власником «Джокера», Кравець не надав редакції.

Зустрітися Роман Кравець погодився не під запис, сам на сам — коли повернеться до України. Зараз він перебуває в Нідерландах. © Inshe.tv

Share Button
Twitter Facebook Google Plus Youtube