РФ хоче поділитися з Китаєм і Північною Кореєю прикордонною річкою для виходу в Японське море (КАРТА)


17:3318.06.2024

Очікується, що Китай, Росія і Північна Корея незабаром розпочнуть переговори про дозвіл суднам ходити прикордонною річкою в Японське море, що може мати серйозні наслідки для безпеки Токіо.

Про це пише asia.nikkei.com

Водна артерія, річка Туманна, тече на схід уздовж кордону Китаю і Північної Кореї, а згодом і Росії, перш ніж впадає в Японське море.

РФ хоче поділитися з Китаєм і Північною Кореєю прикордонною річкою для виходу в Японське море (КАРТА) 1
РФ хоче поділитися з Китаєм і Північною Кореєю прикордонною річкою для виходу в Японське море (КАРТА) 3

Китайські судна наразі можуть вільно плавати річкою лише до села Фанчуань, що на східному краю провінції Цзілінь, яка не має виходу до моря. Для проходження решти 15-кілометрової ділянки до Японського моря потрібен дозвіл як від Росії, так і від Північної Кореї. Міст радянських часів заввишки 7 метрів також блокує прохід більших суден.

Президент Китаю Сі Цзіньпін і президент Росії Володимир Путін включили в спільну заяву за підсумками саміту минулого місяця згадку про те, що країни будуть вести “конструктивний діалог” з Північною Кореєю щодо річки Туманган.

Китай історично володів цією територією, поки Російська імперія не взяла її під свій контроль у 1860-х роках. Китай неодноразово закликав Росію і Північну Корею дозволити китайським суднам ходити річкою до Японського моря, пропонуючи створити спеціальну економічну зону вздовж її берегів.

Росія раніше неохоче сприймала цю ідею, побоюючись, що це збільшить вплив Китаю в Північно-Східній Азії. Але її ставлення змінюється в міру того, як змінюється динаміка сили між Москвою, Пекіном і Пхеньяном.

Росія стає все більш залежною від Китаю в торгівлі на тлі західних санкцій через її вторгнення в Україну в 2022 році. Експорт енергоносіїв до Китаю збільшився з початку війни в Україні. Москва також покладається на Китай щодо електронних компонентів і автомобілів, а імпорт з Китаю збільшився до 37% від загального обсягу в 2023 році з 22% до війни.

Санкції також зблизили Росію і Північну Корею. Північна Корея постачала артилерійські снаряди та іншу зброю до Росії.

Чжао Лецзі, який посідає третє місце в ієрархії Комуністичної партії Китаю, зустрівся з північнокорейським лідером Кім Чен Ином у Пхеньяні в квітні.

За словами Ван Вена, виконавчого декана Чонгянського інституту фінансових досліджень при Ренмінському університеті Китаю, Північна Корея, ймовірно, погодиться взяти участь у переговорах щодо річки Туманган. На Східному економічному форумі у Владивостоці, Росія, минулого року Ван виступав за те, щоб китайські судна могли плавати по річці.

Китай розглядає можливість розширення Туманного Альбіону в його нижній течії і знесення мосту за згодою Росії і Північної Кореї. Дозвіл на прохід більших суден “сприятиме здешевленню транспортування китайських товарів морем і сприятиме економічному обміну з північно-східною Азією, в тому числі з Японією і Південною Кореєю”, – сказав Ван.

Ця зміна також може суттєво вплинути на безпеку в регіоні.

Чісако Масуо, професор, що досліджує зовнішню політику Китаю в Університеті Кюсю у Фукуоці, Японія, каже, що серед великих суден, які Китай сподівається направити безпосередньо до Японського моря, є патрульні кораблі берегової охорони.

Японська берегова охорона наразі намагається встигати за зростаючою активністю китайських урядових суден у водах поблизу керованих Японією островів Сенкаку, на які Китай претендує як на Дяоюйдао. У п’ятницю чотири кораблі берегової охорони Китаю, оснащені, як видається, кулеметами, увійшли в територіальні води Японії приблизно в один і той же час.

“Якщо кораблі берегової охорони Китаю почнуть діяти в Японському морі, Японії доведеться відволікти свої власні кораблі берегової охорони, які зараз здійснюють моніторинг вод поблизу островів Сенкаку”, – сказав Масуо.

“Це може послабити моніторинг у Східно-Китайському морі”, – додала вона.

У спільній заяві Сі і Путіна також викладені плани щодо розширення спільних військових навчань і спільного морського і повітряного патрулювання.

Китайські і російські сили беруть участь у спільних морських і повітряних навчаннях в Японському морі. Посилення присутності китайської берегової охорони, яка по суті функціонує як другий військово-морський флот, може розширити масштаби такої діяльності в цьому районі.

Нагадаємо, Кім відправив РФ мільйони артилерійських снарядів, але Путін вимагає більше. Що дає натомість© Inshe.tv

Share Button
TwitterFacebookGoogle PlusYoutube