Робимо висновки. Coca-Cola і десятки інших пообіцяли вийти з РФ, але все ще там, – Bloomberg (ФОТО)


18:1118.06.2024

Після того, як у лютому 2022 року війська Владіміра Путіна перетнули український кордон, Coca-Cola Co. стала однією з перших транснаціональних корпорацій, яка на знак протесту пообіцяла вийти з Росії. Щоб уникнути неминучого головного болю, пов’язаного з дотриманням очікуваних західних санкцій проти Кремля, Coke попросила своїх партнерів у Росії вилучити банки та пляшки з магазинів, припинити постачання сиропу для фонтанчиків з газованою водою та припинити виробництво своїх напоїв.

Про це пише Bloomberg.

Робимо висновки. Coca-Cola і десятки інших пообіцяли вийти з РФ, але все ще там, - Bloomberg (ФОТО) 1
Робимо висновки. Coca-Cola і десятки інших пообіцяли вийти з РФ, але все ще там, - Bloomberg (ФОТО) 5

Два роки по тому характерний червоний логотип Coke все ще легко знайти в супермаркетах і ресторанах по всій країні. А якщо взяти до уваги новачка під назвою “Добрий Кола”, що продається в банках з надзвичайно знайомим червоним відтінком і смаком, який мало хто зможе відрізнити від оригіналу, то за деякими показниками “Кола” залишається провідним виробником шипучих напоїв у Росії.

Робимо висновки. Coca-Cola і десятки інших пообіцяли вийти з РФ, але все ще там, - Bloomberg (ФОТО) 3
Робимо висновки. Coca-Cola і десятки інших пообіцяли вийти з РФ, але все ще там, - Bloomberg (ФОТО) 6

Це тому, що компанія Multon Partners, яка розливає кока-колу в країні, належить окремій лондонській компанії Coca-Cola HBC, в якій американська материнська компанія володіє 21% акцій. Коли після вторгнення HBC припинила виробництво кока-коли, “Мултон” випустила “Добру Колу”. Вона стала найпопулярнішою газованою водою в країні, займаючи 13% ринку, згідно з даними дослідницької компанії “Продажі.рф”. “Прибутки від продажу Coca-Cola в Росії просто перейшли до Coca-Cola HBC, яка отримала частку ринку завдяки успіху “Доброго”, – каже Гаррет Нельсон, аналітик CFRA Research.

А сама Coca-Cola все ще широко доступна, її імпортують із сусідніх країн, таких як Грузія та Казахстан. Після вторгнення Росія прийняла закон, що дозволяє продавати брендовані товари без згоди власника торгової марки. Вантажівки перевозять незліченну кількість ящиків через кордон, і росіяни, які прагнуть “справжнього”, все ще можуть його отримати. За даними “Продажі”, лише завдяки цьому імпорту “Кока-Кола” стала газованою водою № 3 в Росії, займаючи 6% ринку.

Це не означає, що “Кока-Кола” не постраждала. HBC заявляє, що її обсяги в Росії минулого року зросли на 12%, але вони залишилися майже на третину нижчими за рівень 2021 року, коли Coke була найбільш продаваним безалкогольним напоєм, займаючи 26% ринку. І хоча Coke отримує прибуток від популярності “Доброго” та провідного на ринку сокового бізнесу “Мултон”, компанія з Атланти заявляє, що усунулася від управління цим бізнесом.

Coke – далеко не єдина компанія, яка здійснила неповний вихід з Росії. PepsiCo Inc. у вересні 2022 року заявила, що припинила виробництво та продаж там Pepsi, Mountain Dew і 7Up, і її частка на ринку впала. Але незабаром Pepsi додала нову колу Evervess і збільшила випуск Frustyle (схожої на фруктову Mirinda) на своїх півдюжині заводів у країні. Минулого року продажі напоїв російського підрозділу підскочили на 12%, до 209 мільярдів рублів (2,3 мільярда доларів), як свідчать звіти, подані до місцевих податкових органів. А виручка підрозділу дитячого харчування та молочних продуктів минулого року зросла на 10%, до 129 мільярдів рублів. PepsiCo відмовилася від коментарів.

Згідно з дослідженням Єльської школи менеджменту, з 2022 року понад 1000 транснаціональних корпорацій заявили, що згортають свої операції в Росії. Але багато хто залишився. Unilever Plc і Nestlé SA, які мають там великі виробничі потужності, не захотіли продавати з величезною знижкою, яку Кремль вимагав як податок на виведення капіталу. Данська пивоварна компанія Carlsberg AS і гігант з виробництва йогуртів Danone SA зазнали конфіскації своїх активів, коли намагалися вийти з країни, хоча Danone врешті-решт домовилася про продаж з компанією, якій надавав перевагу уряд. Французький оператор супермаркетів “Ашан”, роздрібний продавець одягу Benetton Group і мережі ресторанів Subway і TGI Fridays продовжують працювати в Росії, не маючи очевидних планів щодо скорочення.

Для компаній, які все ще перебувають у країні, репатріація прибутків є складним завданням, оскільки вони потребують дозволу на вивезення грошей, який важко отримати. Але прибутки суттєві. Минулого року російська економіка, підбадьорена військовими витратами, зросла на 3,6%, що допомогло знизити безробіття до історичного мінімуму в 2,6% і різко підвищити заробітну плату. “М’яка фіскальна політика вливає рекордні суми грошей у державний сектор, – каже Тетяна Орлова з Оксфордської школи економіки. “А російський ринок праці є надзвичайно вузьким”.© Inshe.tv

Share Button
Twitter Facebook Google Plus Youtube