Нова вісь зла сформувалась остаточно. Китай вже не партнер Заходу – висновки G7


09:4717.06.2024

Хоча Китай і не був запрошений на зустріч G7, він все одно був там присутній: у підсумковому комюніке саміту ця країна згадується 28 разів, і майже завжди як зловмисна сила.

Про це пише The New York Times.

Президент Байден поспішав зійти зі сцени на саміті “Великої сімки” в четвер увечері, явно трохи роздратований після того, як відповів на запитання про засудження Хантера Байдена і перспективи припинення вогню в секторі Газа.

Але наприкінці своєї прес-конференції з президентом України Володимиром Зеленським він, схоже, не міг не втрутитися, коли український лідер делікатно говорив про посилення відносин Китаю з Росією. Він нахилився до мікрофона, щойно пан Зеленський закінчив говорити.

“До речі, Китай постачає не зброю” для війни в Україні, – сказав пан Байден, – “а здатність виробляти цю зброю і технології, доступні для цього”.

“Отже, це, по суті, допомога Росії”, – сказав він.

Протягом усього саміту “Великої сімки” в Апулії Китай був прихованою присутністю: як рятівник “російської військової машини”, за словами підсумкового комюніке саміту; як посилення загрози в Південно-Китайському морі; і як норовливий економічний актор, який демпінгує електромобілі на західних ринках і погрожує не постачати критично важливі мінерали, необхідні для високотехнологічних галузей промисловості.

Загалом у підсумковому комюніке є 28 згадок про Китай, і майже всі вони описують Пекін як зловмисну силу.

Контраст з тим, як Китай зображувався ще кілька років тому, є різким.

На минулих самітах найбільші економіки Заходу часто говорили про об’єднання з Пекіном у боротьбі зі зміною клімату, протидії тероризму та розповсюдженню ядерної зброї. Хоча Китай ніколи не запрошували до G7, як колись Росію – Москва приєдналася до групи в 1997 році і була виключена після анексії Криму в 2014 році – Пекін часто описували як “партнера”, постачальника і, перш за все, чудового покупця всього, від німецьких автомобілів до французького одягу від кутюр.

Це вже не так. Цього року Китай і Росія часто обговорювалися на одному диханні і в однакових загрозливих термінах, що, можливо, є природним результатом їхнього поглиблення партнерства.

Високопоставлений чиновник адміністрації Байдена, який був присутній на розмовах лідерів, що зібралися на саміті, а пізніше брифінгував для журналістів, описав обговорення ролі Китаю, яке, схоже, передбачало, що відносини ставатимуть дедалі більш конфронтаційними.

“З часом стає зрозуміло, що метою президента Сі є китайське домінування”, починаючи від торгівлі і закінчуючи впливом на питання безпеки в усьому світі, – сказав журналістам чиновник, який відмовився назвати своє ім’я, описуючи переговори за зачиненими дверима.

Але саме підтримка Китаєм Росії стала новим елементом цьогорічного саміту і, можливо, змінила думку в Європі. Тема ролі Китаю майже не піднімалася на останніх двох самітах, а коли піднімалася, то часто йшлося про вплив його верховного лідера Сі Цзіньпіна як стримуючої сили на президента Владіміра Путіна, особливо коли існували побоювання, що пан Путін може підірвати ядерну зброю на території України.

Цього разу тон був зовсім іншим, починаючи з самого комюніке.

“Ми продовжимо вживати заходів проти суб’єктів у Китаї та третіх країнах, які матеріально підтримують російську військову машину, – йдеться в заяві лідерів, – включаючи фінансові установи, що відповідають нашим правовим системам, та інші суб’єкти в Китаї, які сприяють Росії у придбанні товарів для її оборонної промислової бази”.

Сполучені Штати наполягали на включенні цього формулювання і тиснули на своїх союзників, щоб вони приєдналися до дій пана Байдена на початку цього тижня, коли Міністерство фінансів оприлюднило низку нових санкцій, покликаних перервати зростаючі технологічні зв’язки між Росією і Китаєм. Але поки що мало хто з інших країн G7 зробив подібні кроки.

В адміністрації Байдена зростає переконання, що погляд пана Сі на роль Китаю у війні в Україні змінився за останній рік, і що він дедалі більше підтримуватиме Путіна, з яким проголосив “партнерство без обмежень”.

Ще кілька місяців тому більшість чиновників адміністрації вважали цю заяву гіперболою, і навіть пан Байден у публічних коментарях висловлював сумніви, що обидві країни зможуть подолати величезну підозрілість одна до одної і почати працювати разом.

Зараз ця думка змінилася, і деякі чиновники адміністрації заявили, що вважають, що Пекін також працював над тим, щоб відмовити країни від участі в мирній конференції, організованій паном Зеленським.

На думку Олександра Габуєва, директора Центру Карнегі Росія-Євразія в Берліні, Китай зараз виступає проти будь-яких мирних зусиль, в яких він не може бути центральним гравцем.

“Сі, схоже, не відмовиться від свого проблемного російського партнера і навіть на словах не збирається допомагати Києву”, – написав пан Габуєв у п’ятницю в журналі Foreign Affairs. “Замість цього Китай обрав більш амбітний, але і більш ризикований підхід. Він продовжить допомагати Москві і саботувати мирні пропозиції Заходу. Він сподівається потім втрутитися і використати свої важелі впливу на Росію, щоб посадити обидві сторони за стіл переговорів у спробі укласти довготривалу угоду”.

Американські посадовці на саміті заявили, що в цілому погоджуються з діагнозом пана Габуєва, але сумніваються, що Китай має достатній дипломатичний досвід для того, щоб він спрацював.

Але зміна поглядів на Китай вийшла далеко за межі питань, пов’язаних з ендшпілем в Україні. Європейські країни, які ще кілька років тому були стурбовані тим, що Сполучені Штати надто конфронтаційно налаштовані щодо Китаю, цього року підписали комюніке із закликом до створення більш надійних ланцюгів поставок, що базуються на Заході і менше залежать від китайських компаній.

У спільно виданому комюніке Китай також звинувачується в серії великих хакерських атак на американську і європейську критичну інфраструктуру, закликаючи Китай “дотримуватися свого зобов’язання діяти відповідально в кіберпросторі” і обіцяючи “продовжувати наші зусилля з підриву і стримування постійної зловмисної кіберактивності з боку Китаю, яка загрожує безпеці і приватності наших громадян, підриває інновації і ставить під загрозу нашу критичну інфраструктуру”.

Ця згадка про інфраструктуру, схоже, пов’язана з китайською програмою, яку Сполучені Штати називають “Вольт Тайфун”. Представники американської розвідки описують її як витончені зусилля Китаю, спрямовані на розміщення створеного ним шкідливого програмного забезпечення у системах водопостачання, електромережах і портових операціях Сполучених Штатів і їхніх союзників.

У своїх свідченнях та інтерв’ю в Конгресі представники адміністрації Байдена стверджували, що справжня мета шкідливого програмного забезпечення – отримати можливість відключити життєво важливі послуги в США в розпал тайванської кризи, сповільнити американську військову реакцію і викликати хаос серед американців, які будуть більше стурбовані тим, щоб відновити водопостачання, ніж збереженням незалежності Тайваню.© Inshe.tv

Share Button
TwitterFacebookGoogle PlusYoutube