ОДКБ – велике кидалово. Вірменія розриває відносини з Білоруссю через зраду партнерства


15:1114.06.2024

Білорусь постачала сучасну зброю заклятому ворогу Вірменії, незважаючи на те, що обидві країни нібито були союзниками в міжнародному оборонному пакті на чолі з Росією, згідно з витоком документів, з якими ознайомилося видання POLITICO.

Сховище файлів проливає нове світло на рішення Вірменії оголосити цього тижня про вихід з військового альянсу – драматичний крок, який послабить владу президента Росії Володимира Путіна в країнах колишнього Радянського Союзу.

Вірменія зараз стоїть на порозі історичного повороту в бік Заходу, все частіше шукаючи захисту в Європі і НАТО, після десятиліть, коли колишня радянська республіка покладалася на Москву.

Вірменія втягнута в запеклий конфлікт з Азербайджаном у регіоні Південного Кавказу, на стратегічному перехресті між Азією і Європою, який часто переростає у повномасштабну війну.

Рішення Білорусі – вірного союзника Росії – поставити сучасну військову техніку Азербайджану в період між 2018 і 2022 роками, що дасть йому перевагу в низці воєн зі своїм давнім суперником, розцінено Вірменією як гірка зрада.

І Білорусь, і Вірменія є членами Організації Договору про колективну безпеку (ОДКБ), пострадянського військового союзу на чолі з Москвою, створеного у 2002 році. Теоретично члени організації зобов’язані захищати один одного в разі нападу. Азербайджан вийшов з попереднього блоку в 1999 році.

У середу прем’єр-міністр Вірменії Нікол Пашинян оголосив, що його уряд розпочне процес виходу з блоку, заявивши, що його члени “не виконують своїх договірних зобов’язань, а планують війну проти нас з Азербайджаном”.

Тепер схованка з понад десятка листів, дипломатичних нот, рахунків-фактур та експортних паспортів, яку побачило POLITICO, показує, що Білорусь активно допомагала збройним силам Азербайджану в період між 2018 і 2022 роками, коли напруженість у відносинах з Вірменією досягла свого піку. Пропоновані послуги включали модернізацію старого артилерійського обладнання та надання нового обладнання, що використовується для радіоелектронної боротьби та безпілотних систем.

Документи включають листи білоруського державного агентства з експорту озброєнь до власних військово-промислових фірм, що стосуються замовлень сучасного обладнання для наведення артилерії на ціль для Азербайджану, а також листування між двома державами про закупівлю мобільних станцій протидії безпілотникам “Гроза-С” для збройних сил Азербайджану.

Ні азербайджанський, ні білоруський уряди не відповіли на запити про коментарі.

“З такими друзями”

Останніми роками артилерія і безпілотники широко використовувалися в боях між азербайджанськими і вірменськими силами. Зокрема, під час війни 2020 року між двома сторонами за сепаратистський регіон Нагірний Карабах, який знаходиться в межах міжнародно визнаних кордонів Азербайджану, але управляється його вірменським населенням як невизнана держава після жорстокого конфлікту, що стався після розпаду Радянського Союзу. Наступ Азербайджану у вересні минулого року поклав край фактичній незалежності регіону і спричинив масову втечу 100 000 мешканців.

В одному з дипломатичних повідомлень, з яким ознайомилося видання POLITICO, йдеться про те, що білоруські підприємства відіграють активну роль “у відновленні деокупованих територій Азербайджану, а також в експорті білоруських товарів і послуг” до цієї країни.

У вересні 2022 року азербайджанські війська також почали вторгнення на територію власне Республіки Вірменія, зайнявши ключові стратегічні висоти. Вірменія тоді звернулася до ОДКБ за підтримкою, але пізніше звинуватила блок у невиконанні своїх зобов’язань після того, як він запропонував лише надіслати делегацію для встановлення фактів. З того часу Пашинян, лідер Вірменії, уклав угоду про розширення моніторингової місії ЄС на напруженому кордоні між двома колишніми радянськими республіками і запросив американські війська для проведення спільних навчань.

Едуард Аракелян, військовий аналітик Єреванського регіонального центру демократії та безпеки, підтвердив, що витік документів стосувався техніки, яку Азербайджан використовував у нещодавніх війнах, як у Нагірному Карабасі, так і проти самої Республіки Вірменія.

“Ця техніка була використана з руйнівним ефектом проти вірменських військ і була надана країною, яка вважається союзником Вірменії, – сказав він. “З формальної точки зору, це повне порушення альянсу ОДКБ, але на практиці ми завжди знали, що блок більше підтримує Азербайджан”.

Незважаючи на те, що на папері він є союзником Вірменії, президент Білорусі Олександр Лукашенко раніше називав президента Азербайджану Ільхама Алієва “нашою людиною” і заявляв, що для ОДКБ було б “неправильно” виступати проти нього. Алієв, зі свого боку, заявив у 2022 році, що “в ОДКБ у нас більше друзів, ніж у Вірменії”.

Однак, на думку експертів, Білорусь – один з найближчих союзників Москви – навряд чи діяла без мовчазної підтримки самого Кремля. “Це дійсно показує, що з такими друзями, як Володимир Путін, вороги нікому не потрібні”, – сказала Івана Страднер, науковий співробітник Фонду захисту демократій.

“Смішно думати, що ці передачі могли відбутися без відома Москви, і що Росія не змогла б їх зупинити, якби захотіла”, – додала вона. “Для Москви не існує такого поняття, як лояльність – йдеться про збереження власної безпеки, навіть якщо це відбувається за рахунок власних союзників”.

Білорусь викликала посла Вірменії на зустріч до міністерства закордонних справ у четвер після того, як Пашинян оприлюднив свої звинувачення напередодні. Пізніше посол був відкликаний до Єревана, а посол Білорусі повернувся до Мінська в рамках розриву дипломатичних відносин між двома країнами.

Нагадаємо, Вірменія вийде з ОДКБ, – Пашинян© Inshe.tv

Share Button
TwitterFacebookGoogle PlusYoutube