Чи є оборонні лінії на Харківщині, скільки їх, і чи такі, як треба (ФОТО)


20:1514.05.2024

З 10 травня війська РФ з Бєлгородської області почали наступати за двома напрямками на Харківщину. Українські війська відступили вглиб території на декілька кілометрів. Росіянам вдалося окупувати за кілька днів десяток прикордонних сіл.

Перше угруповання армії Росії рухалось до прикордонного міста Вовчанськ, друге – до селища Липці, що на північ від Харкова.

Зараз військове і політичне керівництво України запевняє, що ситуацію вдається стабілізувати, наступ противника пригальмував. Але без відповіді залишається питання: чому росіянам вдалося швидко подолати першу лінію оборони ЗСУ і чи була вона належним чином підготовлена?

Біля Липців на Харківщині “зуби дракона” просто валяються з літа 2023 року, повідомляє DeepState з посиланням на бійців

Чи є оборонні лінії на Харківщині, скільки їх, і чи такі, як треба (ФОТО) 1
Чи є оборонні лінії на Харківщині, скільки їх, і чи такі, як треба (ФОТО) 12
Чи є оборонні лінії на Харківщині, скільки їх, і чи такі, як треба (ФОТО) 3
Чи є оборонні лінії на Харківщині, скільки їх, і чи такі, як треба (ФОТО) 13

У мережі з’явилися відповідні фото й кадри з повітря.

Резонансними стали заяви командира розвідроти, що воює на цьому напрямку, Дениса Ярославського, який заявив, що першої лінії оборони біля Вовчанська начебто “просто не було” і росіяни “зайшли пішки”, пише ВВС.

зсу
Підпис до фото,Журналіст Юрій Бутусов (в центрі) та експоліцейський, а нині командир розвідроти Денис Ярославський (справа від нього), першими публічно заявили про відсутність добре підготовлених оборонних рубежів на Харківщині.

Головний редактор “Цензор.нет” Юрій Бутусов, який був на місці подій, підтвердив цю версію.

“В місті і навколо нього немає жодних ознак будь-яких оборонних споруд”, – заявив він 13 травня. За його словами, оборонні рубежі розташовані на віддалені від кордону, але чомусь в низині, а не на висотах.

Мінні поля на цьому напрямку є, зауважує воєнкор, але вони розміщені так, що протидіють лише бронетехніці противника, а не пішим підрозділам.

Неналежна підготовка до відсічі противника стала, на думку частини експертів, причиною раптової заміни командувача оперативно-тактичним угрупованням військ “Харків”.

В Україні процес зведення фортифікацій влаштований так, що одного органу, відповідального за цей процес, годі знайти.

Враховуючи, що оборонні рубежі мають класичну побудову з трьох смуг і “передпілля”, тобто смуги забезпечення, то за облаштування кожної з них відповідає своє відомство. Передній край – через небезпеку обстрілів – облаштовується силами військової частини, яка тримає цю ділянку, далі підключаються цивільні підрядники і обласні адміністрації.

На початку квітня, на фоні чуток про загрозу наступу на Харківщині, цей регіон відвідав Володимир Зеленський. Разом з очільником Харківської обласної військової адміністрації Олегом Синєгубовим він проінспектував оборонні рубежі.

“Маємо бути підготовлені. А росіяни мають бачити, що ми готові оборонятися. І щоб наші люди розуміли, що Україна підготувалася, якщо ворог спробує наступати”, – наголосив тоді президент.

Вже після того, як напад РФ стався, ВВС Україна поспілкувалась з Олегом Синєгубовим, щоб зрозуміти, чому фортифікації не зупинили ворога.

зсу

Де фортифікації?

ВВС: Поясність, будь ласка, Харківська обласна військова адміністрація відповідала за усі лінії оборони чи за одну конкретну?

Олег Синєгубов: Дійсно, щодо фортифікацій, то існує кілька ліній оборони. Вони діляться між собою по наближеності до або держкордону, або до лінії зіткнення.

Ми будували третю лінію оборони, подекуди – другу. Все залежить від кілометражу до лінії зіткнення чи кордону. Перша лінія і основна частина другої – це безпосередньо відповідальність Збройних сил і тих військових частин, які заходять на ці позиції.

Будувати, використовуючи бетонні конструкції, велику будівельну техніку, на першій лінії – це просто неможливо.

Коли ми будували по факту другу-третю лінію, яка віддалена від лінії кордону чи фронту, на 10-15-20 і навіть 30 км, то ворог бив і знищував нашу техніку.

У нас понад 30 одиниць техніки – цивільної будівельної – знищено, 4 людини загинули, більше 15 – поранення. Це ті наші цивільні підрядники, харків’яни, які виконували роботи на відповідних напрямках.

Тому наголошу, що адміністрація відповідає за свій обсяг робіт, а військові мають публічно комунікувати про їхні виконані завдання на першій і другій лінії оборони.

ВВС: Тобто до ваших – третьої і частково другої – ліній оборони росіяни ще не наблизились?

Олег Синєгубов: Щодо наближення ворога, то все досить умовно. Подекуди на наших фортифікаційних спорудах вже стоять наші військові, займають їх і так далі.

зсу
Підпис до фото,Володимир Зеленський і Олег Синєгубов інспектували фортифікації на Харківщині 9 квітня
зсу
Підпис до фото,Олег Синєгубов каже, що обласна адміністрація відповідала лише за побудову третьої і частково другої лінії оборони

ВВС: Коли розпочалась посилена робота зі спорудження фортифікацій? Я так розумію, коли на початку квітня на Харківщину приїжджав президент Зеленський, то він інспектував вже завершені роботи.

Олег Синєгубов: Ні, це були не завершені роботи, це були роботи, які ще тривали. Частину мали завершити до 30 квітня, частину до 1 червня.

ВВС: Тобто до 1 червня цього року має бути повністю завершене зведення фортифікацій на Харківщині?

Олег Синєгубов: Дивіться, це є досить умовним. Бо в нас є позиції, де ми не можемо будувати і переносимо терміни, бо там постійні обстріли. Тому ми свої плани корегуємо. Там, де в нас немає обстрілів і проведено розмінування, то там завдання з фортифікацій, які перед нами були поставлені, вже завершені і виконані повністю.

ВВС: Ця лінія, за яку ви відповідаєте, вона обладнана бетонними укриттями і захищена для особового складу ЗСУ?

Олег Синєгубов: Я вам скажу так – ми виконуємо будівництво під запити Міноборони. Для того, щоб не було певних маніпуляцій – як збудовано, що збудовано, чому саме тут і хто це планував.

Ми – лише виконавці і замовники робіт. План-схеми, місце розташування, що саме має бути, який бетон, які конструкції – все це розробляло в проєкті міністерство оборони. І ми це все зводили, звичайно, під наглядом військових інженерів.

ВВС: Все ж, цивільна влада, зокрема ОВА, якимось чином була долучена до перевірок першої і другої ліній оборони? Чи вас до цього не допускали, їх контролювали самі військові?

Олег Синєгубов: Це не наша функція

Корупція при зведенні фортифікацій?

зсу
зсу
Підпис до фото,У березні пресслужба Харківської ОВА виклала фотозвіт про зведення оборонних рубежів “вздовж кордону з Росією”

ВВС: Видання “Українська правда” 13 травня опублікувало блог голови антикорупційного центру “Межа” Мартини Богуславець, яка проаналізувала публічні витрати Харківської ОВА на зведення фортифікацій. Вона виявила, що значну частину коштів, зокрема на постачання деревини, отримували фірми сумнівного походження і з ознаками фіктивності. Ви з’ясували, чи дійсно це було так?

Олег Синєгубов: Ми постійно проводимо моніторинг тих, хто в нас працює. В нас більше 25 підрядників працюють на цих напрямках. Є функціонал, де ми перевіряємо підрядників, і наше головне завдання, щоб на виконання тих договорів, які укладені, або товар, або роботи були виконані чи поставлені вчасно, мали відповідну якість. І третє – ціна має бути ринкова, щоб не було завищення вартості.

В цих умовах ми всіх абсолютно перевіряємо, реагуємо публічно на будь-які запити, заяви блогерів, статті розслідувачів і просто ЗМІ. Ми будемо додатково, повторно розглядати питання абсолютно всіх підрядників щодо постачання, якщо брати цей випадок, то деревини, але і інших робіт.

ВВС: Але поки зводились ці фортифікації, чи не було претензій до якості виконаних робіт?

Олег Синєгубов: Цей процес триває постійно. Ми навіть призначаємо незалежні експертизи. Тобто перевіряємо самі себе і підрядників, чи відповідають роботи необхідним нормативам. Частина з них ще не завершені, фінальні акти ще не підписані, тому казати, що ще хтось щось не зробив – передчасно.

Поряд з тим, в нас були факти, коли ми в процесі виконання вимушені були розривати договори, коли ми бачили, що дійсно підрядник або не в змозі виконати роботи вчасно через дефіцит матеріально-технічної бази, або затягує постачання певної продукції. Ми також неодноразово реагували на інформацію правоохоронних органів, що є певні зловживання.

Тому ми реагували вчасно, не допускаючи збитків державного бюджету, і розривали договори, і укладали нові.

Небезпека для Вовчанська і Харкова

зсу
Підпис до фото,Український військовий у Вовчанську. ЗСУ утримують місто, але Росія не припиняє спроб його захопити

ВВС: Генштаб ЗСУ запевняє, що відтіснив росіян від околиць Вовчанська, але є фото і відеодокази, що штурмові групи армії РФ перебувають в межах міста і тривають бої в міській забудові. Фортифікації навколо цього міста – це ваша відповідальність чи військових?

Олег Синєгубов: Залежно від того, яка це лінія оборони.

ВВС: Я маю на увазі, що претензії публічні щодо того, що Вовчанськ не був захищений, вони на вашу адресу мають бути чи на адресу підрозділів, які там стоять?

Олег Синєгубов: Знову ж таки, давайте розбиратися, яка це лінія оборони. Питання є до першої лінії оборони і крапка.

ВВС: Наскільки я розумію, Вовчанськ за 5 км від кордону і входить в першу лінію оборони, так?

Олег Синєгубов: Це залежить від того, де були наші військові. Вони по всій лінії стояли на першому рубежі оборони.

ВВС: Яким ви бачите розвиток ситуації? Чи ви бачите бажання росіян рухатись далі безпосередньо на Харків, чи вони зосереджують сили саме на взятті Вовчанська?

Олег Синєгубов: Ми вбачаємо, що їхня ціль – посіяти паніку, розповсюдити панічні настрої серед цивільного населення. Ворог широко застосовує дезінформацію, ІПСО. Дехто це підхоплює, маніпулює. Тому ми вимушені пояснювати, що не час займатись самопіаром і поширювати дезінформацію, яка дискредитує ЗСУ і органи державної влади.

ВВС: Я не зрозумів вашу відповідь щодо ймовірної загрози Харкову. Ви не вбачаєте зараз такої небезпеки?

Олег Синєгубов: Наразі ми бачимо, що сил у них для того, щоб втілити свій намір щодо захоплення міста Харкова, немає.© Inshe.tv

Share Button
TwitterFacebookGoogle PlusYoutube