Україна готується до російських дезінформаційних атак на Зеленського, – Bloomberg


21:3203.03.2024

Київ готується до низки дезінформаційних атак Російської Федерації проти президента Володимира Зеленського. Мета Кремля – використати сумніви щодо авторитету українського президента, щоб дестабілізувати суспільну довіру. Зокрема, серед українських військових.

Про це пише американське видання Bloomberg з посиланням на анонімні джерела.

Українська влада стурбована тим, що президент Володимир Зеленський є вразливим до російської дезінформаційної кампанії, яка намагатиметься підірвати його авторитет.

За словами людини, знайомої з мисленням Зеленського, яка говорила на умовах анонімності, Київ готується до спонсорованого Кремлем наративу, який намагатиметься використати сумніви щодо позицій президента, щоб дестабілізувати довіру громадськості, особливо серед українських військових на передовій.

Це питання виникає в делікатний момент для українського лідера, чия колись непохитна популярність падає, оскільки війна триває вже третій рік, а російські війська переходять у наступ. Офіційні особи в країні стурбовані тим, що наступ може набрати обертів до літа, якщо союзники не збільшать постачання боєприпасів, запаси яких вичерпуються.

Центральним елементом зусиль Кремля буде спроба підірвати демократичну легітимність Зеленського в очах громадськості, оскільки його п’ятирічний термін наближається до завершення без голосування за переобрання.

Україна готується до російських дезінформаційних атак на Зеленського, - Bloomberg 1
Україна готується до російських дезінформаційних атак на Зеленського, - Bloomberg 5

Український лідер чітко дав зрозуміти, що очікує, що Кремль вчепиться в це питання, навіть незважаючи на те, що президент Владімір Путін цього місяця проводить вибори, результат яких жорстко контролюється російською владою, щоб продовжити своє майже чвертьстолітнє правління.

“Це не думка західних партнерів або, можливо, когось всередині України – це наратив і програма Російської Федерації”, – заявив Зеленський раніше цього тижня. Він сказав, що розвідка країн “Великої сімки” отримала документи, які підтверджують план Кремля.

Оскільки близько п’ятої частини території України перебуває під російською окупацією, мільйони людей покинули країну, а інфраструктура країни постраждала від дворічного вторгнення, воєнний стан наклав обмеження на проведення виборів. Зеленський, який вступив на посаду 20 травня 2019 року, в іншому випадку, якби він хотів балотуватися на другий термін, агітував би за голосування, що відбулося наприкінці березня.

Дефіцит демократії

Здається, що Кремлю нелегко продати дефіцит демократії в Україні. Путін неодноразово наполягав на тому, що він не буде вносити поправки до Конституції, щоб продовжити свій термін перебування на посаді, лише для того, щоб у 2020 році, коли світ боровся з пандемією, зробити крок назустріч, відкривши собі шлях до перебування при владі до 2036 року. Організація з безпеки і співробітництва в Європі розкритикувала проведення російських виборів і не була запрошена спостерігати за голосуванням цього місяця.

Протести та інакомислення сильно обмежені. Поховання в п’ятницю лідера російської опозиції Олексія Навального, який помер у в’язниці минулого місяця, супроводжувалося посиленою присутністю поліції, спрямованою на стримування протестів проти Путіна.

Україна готується до російських дезінформаційних атак на Зеленського, - Bloomberg 3
Україна готується до російських дезінформаційних атак на Зеленського, - Bloomberg 6

Тим не менш, українська контррозвідка описала російський план розгортання кампанії з підриву суспільної довіри до демократичних інститутів у першій половині червня, включно із заявами про те, що Зеленський перевищив термін перебування на посаді президента з травня.

Кампанія буде спрямована на підрив легітимності влади після 20 травня, а також на те, щоб “посіяти паніку, відчай, призвести до штучного конфлікту між цивільною і військовою владою, розбрату між нами і нашими союзниками” і просувати теорії змови, йдеться в повідомленні.

За словами одного з учасників зустрічі, який говорив на умовах анонімності, Зеленський підняв це питання перед групою законодавців на закритій зустрічі минулого місяця, закликаючи їх не допустити виходу за межі легітимності.

Одним із чинників відчуття вразливості Зеленського є падіння його популярності. Хоча президента у воєнний час підтримує переважна більшість громадян України, опитування показують, що його позиції пом’якшуються. Звільнення минулого місяця його популярного генерала Валерія Залужного та невдачі на фронті спричинили повільну ерозію довіри.

Республіканці закликають голосувати

Інші опитування минулого місяця показали, що українці, які вважають, що країна рухається в неправильному напрямку, вперше з початку вторгнення перевищили кількість тих, хто дотримується протилежної точки зору.

І хоча більшість вважає, що Україна не повинна проводити вибори в умовах війни, кількість тих, хто вважає, що Зеленський не повинен балотуватися на другий термін, зросла на дев’ять відсоткових пунктів з грудня до 43%, згідно з лютневим опитуванням Київського міжнародного інституту соціології.

Українські союзники підтримали думку Києва про те, що країна повинна зосередитися на військових діях, і ця позиція, за словами Зеленського, може бути підтверджена під час візиту президента Франції Еммануеля Макрона, який очікується незабаром.

Але це питання вже піднімалося в деяких кулуарах. Деякі члени Конгресу США від Республіканської партії, які утримують у Палаті представників пакет допомоги Україні на суму 60 мільярдів доларів, закликали до проведення виборів, щоб підкреслити демократію.

Українське законодавство забороняє проведення виборів у воєнний час, якщо в країні запроваджено воєнний стан. Але юридичні формулювання залишають певний простір для невизначеності, оскільки в них також зазначено, що термін повноважень глави держави становить п’ять років. Президент обмежений двома термінами.© Inshe.tv

Share Button
TwitterFacebookGoogle PlusYoutube