Штрафи за борги по комуналці, ще одна платіжка за газ. Що зміниться у лютому


11:2201.02.2024

У лютому більшість змін стосуватимуться соціальної сфери, а значить – гаманців багатьох українців.

Зокрема, уряд поверне штрафи і відключення за комунальні борги, а плата за газ може зрости через нову послугу, пише ВВС.

Штрафи і відключення за комунальні борги

З лютого боржників за комунальні послуги зобов’яжуть платити штрафи та пеню, а у разі боргів за світло – відключатимуть від електропостачання.

Майже два роки діяв мораторій на такі покарання, але тепер уряд його скасував. Також Кабмін відновив стягнення боргів за комунальні послуги в судовому порядку.

Але мораторій для тих, чиє житло у зоні бойових дій та на територіях, що під окупацією, буде збережений.

Повернення штрафів та відключень уряд називає вимушеним кроком, бо борги зросли. Зокрема, борг за електроенергію збільшився на 41% у порівнянні із довоєнним часом.

В енергокомпаній не вистачає коштів для відновлення електропостачання після обстрілів чи стихійних лих, твердять в уряді.

За словами голови НКРЕКП Костянтина Ущаповського, у цій ситуації переважно винні ті, хто має змогу платити, але вони скористалися мораторієм.

За даними міністра енергетики Германа Галущенка, найбільші борги за електроенергію мають регіони, що не були окуповані і не вважаються прифронтовими. Зокрема, у Чернівецькій області борг перевищує один млрд гривень.

Проте, як пояснюють представники енергетичних компаній, відключати боржників миттєво не будуть.

Спочатку надсилатимуть клієнтам рахунки з вимогою сплатити борг чи реструктуризувати його. А вже після цього відбуватиметься відключення, про що теж попереджатимуть кілька разів, за 10 і за 5 днів.

переселенці, допомога

Уряд продовжив виплати переселенцям. Але не надовго

З 1 лютого 2024 року мали закінчитися державні виплати значній частині переселенців. Однак уряд незадовго до цієї дати повідомив, що знайшов 6 млрд гривень, а тому продовжив допомогу ще на місяць, до 1 березня.

Ці виплати запровадили у 2022 році. 2 тис гривень на дорослого і 3 тис гривень на дитину чи особу з інвалідністю. Їх автоматично подовжували тривалий час.

Але поступово уряд скорочував перелік категорій ВПО, які могли претендувати на таку допомогу.

З 1 серпня 2023 року її втратили ті, хто перебуває за кордоном понад 30 днів без обґрунтованих та документально підтверджених причин, хто вже повернувся до місць постійного проживання або був засуджений за колабораціонізм чи потрапив у в’язницю.

З початку 2024 року виплати також зупинили для ВПО, чий майновий стан дозволив придбати квартиру, авто, валюту чи відкрити депозит.

З 1 березня допомогу надаватимуть лише тим ВПО, котрі належать до найбільш вразливих категорій громадян. Це, зокрема, пенсіонери, чия пенсія менша ніж 9 444 грн, а також ті, хто має дохід, не більший ніж ця сума на одну особу у родині. Також одержуватимуть допомогу люди з інвалідністю 1 та 2 груп, діти з інвалідністю віком до 18 років, тяжко хворі діти тощо.

За даними віцепрем’єр-міністерки з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій Ірини Верещук, на кінець 2023 року виплати отримувало близько 2,5 млн переселенців.

Виплати минулого року сягали 73 млрд гривень. Внаслідок скорочення допомоги ця сума у 2024 році має становити 57 млрд гривень.

ремонт газових мереж

Плата не лише за газ, а й за обслуговування мереж

У лютому жителі багатоквартирних будинків та гуртожитків у квитанціях за газ побачать нову послугу – за обслуговування внутрішньобудинкових газових мереж. Не виключено, що у когось це буде бути окрема квитанція.

Скільки коштуватиме це обслуговування, залежатиме від кількості квартир у будинку і технічних особливостей.

Разовий середній платіж за обслуговування мереж з однієї квартири може становити кілька сотень гривень. Приблизну вартість робіт у конкретній багатоповерхівці можна дізнатися на сайті свого оператора газорозподільних мереж.

Ці роботи проводитимуться один раз на кілька років.

Укрпошта

Ліки від “Укрпошти”

“Укрпошта” з 1 лютого розпочне продаж ліків на деокупованих і прифронтових територіях у межах проєкту “Укрпошта-Ліки”.

Компанія отримала ліцензію на продаж лікарських засобів у наявних стаціонарних поштових і мобільних відділеннях.

Для цього “Укрпошта” набирає на роботу фармацевтів, заплановане відкриття “гарячої лінії” для запитів від громадян.

Проєкт також покликаний підняти рівень продажів ліків за електронними рецептами у сільській місцевості, оскільки там лише 16% аптек працюють за програмою “Доступні ліки”. Тому більшість жителів сіл змушені їхати за безкоштовними ліками у місто, або й взагалі відмовлятися від цієї послуги і купувати ліки за свої гроші.© Inshe.tv

Share Button
TwitterFacebookGoogle PlusYoutube