Стартував другий етап земельної реформи – 10 тис. га в одні руки. Як відреагував ринок


18:2005.01.2024

Другий етап земельної реформи розпочався з новим 2024 роком: ринок відкрився для юридичних осіб, а також громадяни отримали право набувати у власність до 10 тис. га землі.

Саме збільшення лімітів з існуючих 100 га в одні руки і стало основною причиною суперечок між учасниками ринку, хоча і до цього земельне питання мало як прихильників, так і опонентів.

Про це пише АгроПортал.

Щодо опонентів, то у грудні Президент України Володимир Зеленський звернувся до прем’єр-міністра Дмитра Шмигаля із пропозицією всебічно опрацювати можливість відкладення до закінчення війни збільшення максимальної площі сільськогосподарської землі «в одні руки» зі 100 до 10 тис. га. Про це йдеться у відповіді Президента на петицію Всеукраїнської Аграрної Ради, яка набрала потрібні 25 тис. підписів.

Проте відповіді поки немає. У ВАР же продовжують наголошувати, що реформа має бути, але потрібно зупинити великі розпродажі земель на час війни.

Стартував другий етап земельної реформи - 10 тис. га в одні руки. Як відреагував ринок 1

Не стояли осторонь і депутати. Так, 21 грудня 2023 року Дмитро Разумков із групою нардепів подали до Верховної Ради законопроєкт про відтермінування відкриття ринку землі для юросіб до 1 січня 2025 року та підвищення розміру отримання у власність ділянок однією особою. Незрозуміло, на що сподівалися депутати, адже процедурно їхній законопроєкт не дійшов і до сесійної зали.

Натомість викликав обговорення серед самих же парламентарів. Зокрема, Ярослав Железняк написав, що планує виступити з протилежною ініціативою про збільшення лімітів до 100 тис. га з 2024 року. Проте заяви залишилися лише заявами.

Однак такий розвиток подій не виключає, що умови другого етапу відкриття ринку землі ще можуть зазнати змін.

У профільному міністерстві не бачать приводів для хвилювання, аргументуючи, що за період роботи ринку з 1 липня 2021 року було продано лише 1% земель, з яких 99,5% залишилися в аграрному виробництві.

То того ж у Київській школі економіки додають, що для ринку і для України в цілому це добре, це допоможе у відновленні та відбудові. Повноцінний ринок потрібен для того, щоб в агросекторі й в Україні стало більше грошей.

Стартував другий етап земельної реформи - 10 тис. га в одні руки. Як відреагував ринок 3

Експерт «KSE Агроцентр» та дослідник проєкту «Земля незламності» Роман Нейтер додає, що підняття ліміту до 10 тис. га не несе за собою формування так званої «ринкової влади».

«На практиці, щоб накопичити достатню кількість земель у межах кількох громад, щоб мати там ринкову владу — з нинішніми темпами ринку потрібні добрі років 10-15-20. І ці 10-15-20 років — це достатній горизонт, щоб змінити правила функціонування ринку і замість абстрактних «10 тисяч гектарів» ввести гнучкіше обмеження — заборонити одному субʼєкту набувати більш ніж певний відсоток земель у межах однієї громади», — пояснює експерт.

https://agroportal.ua//storage/media/uploads/TOP_MATERIAL/RomanNeyter.jpg
https://agroportal.ua//storage/media/uploads/TOP_MATERIAL/RomanNeyter1.jpg

Не розділяє позитиву експерт ринку Ольга Трофімцева, яка наголошує, що виступає за ринок землі, але нормальний, прозорий, з розумним регулюванням. Проте, на її переконання, є велике «але» з погляду саме державницького підходу до таких питань, зокрема і щодо відсутності запобіжників перекосів на ринку.

https://agroportal.ua//storage/media/uploads/TOP_MATERIAL/Trofimtseva_UA.jpg
https://agroportal.ua//storage/media/uploads/TOP_MATERIAL/Trofimtseva_UA1.jpg

Коментар юриста

Суть нового етапу земельної реформи зводиться до чергових кроків держави щодо зняття обмежень на набуття у власність земель сільськогосподарського призначення.

По-перше, законодавець дозволив набувати у власність такі землі юридичним особам, але не всім, а тим, в яких учасниками (акціонерами, членами) є лише громадяни України та/або держава, та/або територіальні громади. У цьому контексті варто нагадати, що іноземці безпосередньо або опосередковано через зареєстрованих за законодавством України юридичних осіб не зможуть придбавати землі сільськогосподарського призначення, допоки це питання не буде схвалене на референдумі.

Крім того, громадянам і бізнесу покращиться доступ до банківського кредитування під заставу земельних ділянок сільськогосподарського призначення. Адже тепер банкам дозволено набувати право власності на такі ділянки в порядку звернення стягнення на них як на предмет застави з подальшим зобов’язанням відчужити їх на земельних торгах протягом 2 років, а до 1 січня 2024 року банки могли брати в іпотеку такі ділянки без права звернення стягнення на них у свою власність.

По-друге, законодавець підвищив ліміт щодо максимальної площі земель сільськогосподарського призначення, якими може володіти одна особа, зі 100 до 10 тисяч гектарів. Водночас для громадян України під час розрахунку дотримання ліміту будуть враховуватися не тільки земельні ділянки, право власності на які безпосередньо зареєстровано за ними, а й ті ділянки, якими вони володіють опосередковано через наявність акцій або частки у статутному (складеному) капіталі чи пайовому фонді юридичної особи, за якою зареєстровано право власності на такі ділянки.

При цьому наведені можливості і далі будуть стосуватися лише земель приватної власності, оскільки продовжить свою дію мораторій на відчуження земельних ділянок сільськогосподарського призначення комунальної та державної власності.

Та попри всі «за» і «проти» ринок запрацював, а емоції набирають нових забарвлень.

Зокрема, один із бізнесменів запропонував давати державну землю тим, хто в ЗCУ, ідею підхопив інвестиційний банкір, але неоднозначно сприйняв ринок. «Помилкою влади» називають впровадження другого етапу земельної реформи і науковці та деякі політики, а от деякі аграрії вказують, що побоювання не більше ніж «фаталізм». © Inshe.tv

Share Button
TwitterFacebookGoogle PlusYoutube