Греція і Туреччина підписали Меморандум про взаєморозуміння (ФОТО)


18:5907.12.2023

Греція і Туреччина домовилися про розширення зв’язків у сфері туризму і культури, прагнучи перегорнути сторінку багаторічної напруженості між союзниками по НАТО щодо морських кордонів і статусу Кіпру.
“В останні місяці ми йдемо більш спокійним шляхом”, – заявив прем’єр-міністр Греції Кіріакос Міцотакіс на прес-конференції з президентом Туреччини Реджепом Тайіпом Ердоганом, який вперше за шість років відвідав Афіни. Він додав, що розбіжності між країнами “не повинні автоматично породжувати кризи”, пише Bloomberg

Греція і Туреччина підписали Меморандум про взаєморозуміння (ФОТО) 1
Греція і Туреччина підписали Меморандум про взаєморозуміння (ФОТО) 3

Реджеп Таїп Ердоган і Кіріакос Міцотакіс під час прес-конференції в Афінах, Греція, 7 грудня: Yorgos Karahalis

Міцотакіс заявив, що планує відвідати Туреччину наступної весни в рамках угоди між двома лідерами про розширення контактів. Ердоган висловив бажання посилити зв’язки в туристичному та культурному секторах. Він також підкреслив важливість співпраці у боротьбі з тероризмом.

“Хоча розбіжності можуть бути навіть між двома рідними братами і сестрами, для двох сусідів цілком природно мати розбіжності, – сказав Ердоган. “Головне – мати волю до їх вирішення”.

Обидва лідери прагнуть подолати розкол, який призвів до військової конфронтації між їхніми країнами три роки тому в регіоні Східного Середземномор’я, де суперечки продовжують загрожувати геополітичній стабільності.

Міцотакіс і Ердоган вирішили перезапустити Раду співробітництва високого рівня, яка передбачає низку міністерських зустрічей, в кулуарах саміту НАТО в липні. Вони зустрілися знову у вересні в Нью-Йорку. Рада була створена в 2010 році, але її остання сесія відбулась в 2016 році.

Обидва лідери погодились, що вартість двосторонньої торгівлі може досягти 10 мільярдів євро (10,8 мільярда доларів) протягом п’яти років.

Обидві країни підписали декларацію про дружбу, яка, хоча і не є юридично зобов’язуючою, але розглядається як політично важлива для підтримання добрих зв’язків. Декларація включає в себе зобов’язання утримуватися від будь-яких заяв або дій, що виходять за її рамки.

На зустрічі також було оголошено про рішення Греції спростити для турецьких громадян відвідування деяких островів Егейського моря за тимчасовою візою. Ця ініціатива, яка відновить попередню процедуру, сприятиме подальшому розвитку туристичного сектору на грецьких островах і зміцненню економічних зв’язків між двома країнами.

Меморандум про взаєморозуміння

Під час візиту експортно-кредитні агентства двох країн підписали меморандум про взаєморозуміння щодо співпраці у сфері надання гарантій та перестрахування для грецьких і турецьких фірм, що працюють за кордоном.
Тривала напруженість у відносинах між двома країнами пов’язана з питанням Кіпру, який був фактично розділений у 1963 році, коли між двома основними групами населення розгорілися бойові дії: грецькомовними та турецькомовними кіпріотами. Він був повністю розділений у 1974 році після втручання Туреччини, яка захопила північну третину острова і заявила, що має намір захистити меншину турків-кіпріотів після підтриманого Афінами перевороту прихильників союзу з Грецією.

Греція і Кіпр підтримують позицію Організації Об’єднаних Націй щодо возз’єднання острова на основі двозональної федерації. Туреччина виступає за рішення на основі двох держав.

Кіпрська суперечка має велике значення в той час, коли війна Росії в Україні поставила під загрозу енергетичну безпеку регіону. Прогрес дозволив би експортувати нафту і газ зі Східного Середземномор’я на турецькі ринки і в Європу через трубопровід з острова до Туреччини.

У питанні морських кордонів між двома країнами Греція наполягає на застосуванні міжнародного морського права і готова винести це питання на розгляд міжнародних судів у разі необхідності. Розбіжності привели дві країни-члени НАТО на межу військового протистояння у 2020 році.

“Наступним етапом політичного діалогу, коли умови для цього дозріють, може стати підхід до делімітації континентального шельфу та виключної економічної зони в Егейському морі та Східному Середземномор’ї”, – сказав Міцотакіс.© Inshe.tv

Share Button
TwitterFacebookGoogle PlusYoutube