Зачистка Сі. В Пекіні зникають чиновники і генерали – вмирають за дивних обставин, – Politico


20:4606.12.2023

Щось прогнило при імператорському дворі голови Сі Цзіньпіна. Поки світ відволікається на війну на Близькому Сході та в Україні, в надсекретній політичній системі Китаю відбувається сталінська чистка, що має глибокі наслідки для світової економіки і навіть для перспектив миру в регіоні, пише Politico.

Сигнали, що надходять з Пекіна, не викликають сумнівів, навіть незважаючи на те, що китайські служби безпеки посилили репресії до тоталітарного рівня, що робить майже неможливим дізнатися, що насправді відбувається всередині країни.

Незрозуміле зникнення і відсторонення від посад міністрів закордонних справ і оборони Китаю – обох лояльних до Сі людей, які були обрані і підвищені в посадах всього за кілька місяців до того, як зникли безвісти на початку цього року, – лише два приклади.

Серед інших високопоставлених жертв – генерали, відповідальні за китайську ядерну програму, і деякі з найвищих посадових осіб, які здійснюють нагляд за китайським фінансовим сектором. Деякі з цих колишніх прибічників Сі, очевидно, померли в ув’язненні.

Ще однією зловісною ознакою є передчасна смерть Лі Кецяна, прем’єр-міністра Китаю, який нещодавно пішов у відставку і є другою особою в комуністичній ієрархії, який, як стверджується, помер від серцевого нападу в басейні в Шанхаї наприкінці жовтня, незважаючи на те, що йому було надано найкраще в світі медичне обслуговування. Після його смерті Сі наказав сильно обмежити публічну жалобу за своїм колишнім суперником.

У свідомості багатьох китайців “серцевий напад у басейні” має ту ж конотацію, що й “випадання з вікна” для російських чиновників, які розлютили або образили Володимира Путіна.

З початку свого правління в 2012 році Сі Цзіньпін в результаті нескінченних чисток усунув мільйони чиновників – від високопоставлених “тигрів” Комуністичної партії до скромних бюрократичних “мух”, якщо користуватися образною термінологією Сі Цзіньпіна.

Відмінність сьогодні полягає в тому, що нейтралізовані чиновники не є членами ворожих політичних фракцій, а лоялістами з найближчого оточення Сі, що викликає серйозні сумніви щодо стабільності режиму.

За такої гарячкової атмосфери в Піднебесній існують побоювання, що ізольований і параноїдальний голова Сі може прорахуватися, спровокувати збройний конфлікт з одним із слабших сусідів або навіть розпочати повномасштабне вторгнення в демократичний Тайвань, щоб відволіктися від своїх внутрішніх проблем.

Вороги всюди

Політичні землетруси, що виходять зі старої імперської резиденції керівництва в Чжуннаньхаї, погіршують і без того жахливий стан китайської економіки.

“Ми бачимо Китай, який стикається з проблемами всередині країни: старіння суспільства, демографічна ситуація, гостра житлова криза, уповільнення зростання, несподіване безробіття, оскільки молоде покоління, яке закінчує університет, більше не може знайти адекватну роботу в приватному секторі”, – заявила минулого тижня в інтерв’ю виданню POLITICO президент Європейської комісії Урсула фон дер Ляєн, яка разом зі своїм колегою з Європейської ради Шарлем Мішелем цього тижня вирушає до Пекіна на першу за останні п’ять років зустріч ЄС-Китай віч-на-віч. “Так що досить багато проблем всередині країни”.

Китайські фінансисти і бізнесмени (тихо) скаржаться, що їм доводиться витрачати незліченну кількість годин на вивчення “Думок Сі Цзіньпіна про соціалізм з китайською специфікою в нову епоху” – болісно бурхливої правлячої мантри, яка зводиться до безідеологічного тоталітарного правління і повернення в Китай культу особи.

Останніми тижнями провідний інвестиційний банк країни заборонив негативні макроекономічні чи ринкові коментарі, а також будь-яку поведінку, яка могла б свідчити про те, що його банкіри ведуть “гедоністичний спосіб життя”.

Невдовзі після того, як Сі очолив Комуністичну партію в 2012 році, він почав зачистку своїх реальних і уявних ворогів в рамках “антикорупційної” кампанії, яка так і не закінчилася.

Сотні старших офіцерів Народно-визвольної армії (НВА), а також тисячі вищих партійних чиновників були заарештовані, зникли або “покінчили життя самогубством” (були доведені до самогубства або вбиті за обставин, схожих на самогубство).

Бенефіціарами цієї багаторічної чистки стали провінційні бюрократи, які працювали з Сі на початку його кар’єри і головною кваліфікацією яких є беззаперечна лояльність до “народного лідера”.

Хлопці з маленьких містечок

Ці колишні чиновники з маленьких містечок зараз складають більшість у Постійному комітеті Політбюро, який володіє найвищою владою в Китаї.

Однією з таких відданих фігур був Цинь Ган, колишній речник китайського міністерства закордонних справ, чия кар’єра пішла в стратосферу після того, як він став головним офіцером протоколу Китаю, контролюючи більшість взаємодій голови Сі з іноземними високопосадовцями в період з 2014 по 2018 рік.

Після нетривалого перебування на посаді заступника міністра закордонних справ Цинь був призначений послом у Вашингтоні в липні 2021 року, а вже через 18 місяців – міністром закордонних справ – унікально швидкий зліт, який китайські офіційні особи пояснюють його близькістю та особистою прихильністю до “основного лідера”.

25 червня цього року, лише через півроку після того, як Цинь став міністром, він провів зустрічі в Пекіні з міністрами закордонних справ Шрі-Ланки та В’єтнаму, а також із заступником міністра закордонних справ Росії Андрієм Руденком.

Потім він зник.

За словами кількох людей, які мають доступ до китайських високопосадовців, справжня місія Руденка в Пекіні полягала в тому, щоб повідомити Сі, що його міністр закордонних справ і кілька вищих офіцерів НВАК були скомпрометовані західними розвідслужбами.

Після його зникнення з’явилися моторошні історії про роман Ціня з репортером китайської телекомпанії Phoenix TV Фу Сяотянь, від якої у нього нібито народився син, який є громадянином США. Ці історії широко поширювалися в Інтернеті за очевидної згоди китайської кібер-цензури.

Фу навчалася в Кембриджському університеті, традиційному місці набору кадрів для британських спецслужб, і вперше зустрілася з Цінем понад десять років тому, коли той був направлений до посольства Китаю в Лондоні.

У 2016 році Коледж Черчилля, альма-матер Фу в Кембриджі, назвав сад її ім’ям на знак подяки за “дуже рідкісну … серію щедрих подарунків”, які, як повідомляється, склали щонайменше 250 000 фунтів стерлінгів, що є величезною сумою для більшості журналістів.

Перед зникненням міністра закордонних справ Фу в соціальних мережах практично назвала Циня батьком своєї дитини.

Потім, у квітні, вона повернулася до Пекіна на приватному літаку, зафрахтованому урядом, і відтоді про неї нічого не чути.

Китайська пропагандистська система недвозначно натякає, що саме цей роман і позашлюбна американська дитина стали причиною зачистки Цинь.

Люди-ракетники

За словами кількох людей, які мають доступ до вищих посадових осіб, справжньою причиною його раптового зникнення була причетність Циня до набагато серйознішого скандалу, в якому були замішані міністр оборони і генерали, які командували “ракетними військами” Китаю, що контролюють програму створення ядерної зброї країни.

Майже в той самий час, коли зник Цинь, зникли також головнокомандувач ракетних військ Лі Ючао, його заступник Лю Гуанбінь і колишній заступник Чжан Чженчжун.

Кілька інших високопоставлених діючих і колишніх офіцерів також були затримані, а щонайменше один колишній заступник командувача помер від невстановленої хвороби, згідно з повідомленнями державних засобів масової інформації.

Зрештою, зниклі командири були офіційно звільнені і замінені офіцерами військово-морських і військово-повітряних сил, що є дуже рідкісним явищем, оскільки вищий командний склад ракетних військ майже завжди призначався на посади з-поміж військовослужбовців цього роду військ.

Невдовзі після того, як було офіційно оголошено про чистку в ракетних військах, Лі Шанфу, людина, яку Сі призначив міністром оборони Китаю в березні цього року, також зник. Про його офіційну відставку було оголошено наприкінці жовтня.

Інтриги додало стисле повідомлення державних ЗМІ за день до того, як Цинь був офіційно усунутий з посади міністра закордонних справ у липні. У ньому йшлося про те, що Ван Шаоцзюнь, командир з 2015 року підрозділу Центральної гвардії, який захищає вищих керівників Китаю і контролює особисту охорону голови Сі, помер трьома місяцями раніше через “неефективне медичне лікування”.

Китайська програма ядерної зброї значно розширилася за останні роки, і, за словами людей, які мають доступ до вищих китайських чиновників, послання російського заступника міністра Руденка Сі містило звинувачення в тому, що Цинь і родичі вищих офіцерів ракетних військ допомагали передавати китайські ядерні секрети західним розвідувальним службам.

Двоє з цих людей стверджують, що Цинь помер, чи то від самогубства, чи то від тортур, наприкінці липня у військовому госпіталі в Пекіні, де лікуються вищі керівники Китаю.

Ворожі сили

Враховуючи непрозорість китайської системи, неможливо остаточно підтвердити ці повідомлення, а китайський уряд не коментує внутрішню роботу Комуністичної партії.

Високопоставлені представники західних розвідок відмовилися коментувати або обговорювати це питання, коли їх запитали про чистки в Китаї.

Але сенсаційний характер самих заяв чітко вказує на гарячкову параною, що пронизує Пекін.

Випадково чи навмисно, але ці настрої посилилися влітку, коли директор Центрального розвідувального управління США Білл Бернс заявив, що ЦРУ “досягло прогресу” у відновленні своєї мережі в Китаї і має “потужний кадровий потенціал” в цій країні.

Ця параноя поширюється на всі сфери бюрократії та економіки і, схоже, заплямувала всіх, кого вважають занадто вестернізованими або занадто близькими до “ворожих західних сил”.

Один високопоставлений китайський фінансовий чиновник, який вільно володіє англійською мовою і є постійним учасником міжнародних конференцій, повідомив POLITICO електронною поштою, що він більше не може бути присутнім на майбутньому заході за межами Китаю і не може говорити по телефону.

Він приєднався до десятків високопоставлених фінансових чиновників, які були звільнені за останні місяці, часто після звинувачень у корупції.

Соратник цього чиновника сказав, що зараз проти нього ведеться розслідування за те, що він “занадто близький до Америки” і, “можливо, шпигун”.

Схоже, це неминуча доля кожного, хто надто активно співпрацює з іноземцями, і має слугувати застереженням для тих, хто все ще вважає, що Китай відкритий для бізнесу із Заходом.© Inshe.tv

Share Button
TwitterFacebookGoogle PlusYoutube