Не може піти, а чи зможе лишитися?  Інтерв’ю Зеленського The Associated Press


13:0801.12.2023

Президент України Володимир Зеленський заявив, що війна з Росією перебуває на новому етапі: очікується, що зима ускладнить бойові дії після літнього контрнаступу, який не дав бажаних результатів через постійну нестачу зброї та сухопутних сил.

Однак, незважаючи на невдачі, він сказав в інтерв’ю агентству AP, що Україна не здасться.

ІншеТВ переклало цей текст.

“У нас нова фаза війни, і це факт”, – сказав Зеленський в ексклюзивному інтерв’ю агентству “The Associated Press” у четвер у Харкові на північному сході України після поїздки до регіону з метою підтримання бойового духу. “Зима в цілому – це нова фаза війни”.

На запитання, чи задоволений він результатами контрнаступу, він дав складну відповідь.

“Дивіться, ми не відступаємо, я задоволений. Ми воюємо з другою (найкращою) армією в світі, я задоволений”, – сказав він, маючи на увазі російських військових. Але додав: “Ми втрачаємо людей, я не задоволений. Ми не отримали всю зброю, яку хотіли, я не можу бути задоволений, але я також не можу занадто сильно скаржитися”.

Зеленський також сказав, що побоюється, що війна між Ізраїлем і ХАМАС загрожує затьмарити конфлікт в Україні, оскільки конкуруючі політичні програми і обмежені ресурси ставлять під загрозу потік західної військової допомоги Києву.

І ці побоювання посилюються галасом, який неминуче виникає в рік виборів у США, і його потенційними наслідками для його країни, яка стала свідком того, як міжнародне співтовариство значною мірою згуртувалося навколо неї після вторгнення Росії 24 лютого 2022 року.

Довгоочікуваний контрнаступ, підкріплений десятками мільярдів доларів західної військової допомоги, включно з важким озброєнням, не приніс очікуваних проривів. Тепер деякі українські посадовці занепокоєні тим, чи буде подальша допомога такою ж щедрою.

У той же час, запаси боєприпасів вичерпуються, що загрожує зупинити українські бойові дії.

З наближенням зими, яка знову вкриє Україну у воєнний час, військові лідери мають протистояти новим, але вже знайомим викликам, оскільки конфлікт наближається до кінця свого другого повного року: Це і низькі температури, і безплідні поля, які залишають солдатів беззахисними. Існує нова загроза широкомасштабних російських повітряних атак на міста, які націлені на енергетичну інфраструктуру і цивільне населення.

25 листопада Москва розпочала наймасштабнішу за час війни атаку з використанням безпілотників, причому більшість з 75 іранських безпілотників Shahed були націлені на Київ, що стало тривожним прецедентом на найближчі місяці.

“Ось чому зимова війна є складною”, – сказав Зеленський.

Він дав відверту оцінку контрнаступу минулого літа.

“Ми хотіли швидших результатів. З цієї точки зору, на жаль, ми не досягли бажаних результатів. І це факт”, – сказав він.

За його словами, Україна не отримала всю необхідну зброю від союзників, а обмеженість чисельності збройних сил не дозволила швидко просуватися вперед.

“Не вистачає сил, щоб швидше досягти бажаних результатів. Але це не означає, що ми повинні опустити руки, що ми повинні здатися”, – сказав Зеленський. “Ми впевнені у своїх діях. Ми боремося за те, що належить нам”.

За його словами, за останні кілька місяців було досягнуто певних позитивних результатів.

За словами Зеленського, Україні вдалося досягти поступових територіальних здобутків проти краще озброєного і укріпленого ворога.

Крім того, міць Чорноморського флоту Москви була зменшена після українських атак, які прорвали систему протиповітряної оборони і завдали удару по його штаб-квартирі в окупованому Криму, додав Зеленський.

Тимчасовий зерновий коридор, створений Києвом після виходу Росії з угоди воєнного часу для забезпечення безпечного експорту, все ще працює.

Однак Зеленський не зациклюється на минулому, а зосереджується на наступному етапі – нарощуванні вітчизняного виробництва озброєнь.

На це виділяється значна частина бюджету України, але нинішніх обсягів виробництва далеко не достатньо, щоб переломити хід війни. Зараз Зеленський шукає західних союзників, зокрема США, щоб запропонувати вигідні кредити та контракти для досягнення цієї мети.

“Це вихід”, – сказав Зеленський, додавши, що ніщо так не лякає Росію, як військово самодостатня Україна.

Під час останньої зустрічі з президентом США Джо Байденом, членами Конгресу та іншими високопосадовцями він звернувся з одним нагальним закликом: Дайте Україні дешеві кредити і ліцензії на виробництво американської зброї.

“Дайте нам ці можливості, і ми будемо будувати”, – сказав він їм. “Яких би зусиль і часу це не вимагало, ми це зробимо, і зробимо дуже швидко”.

Зеленський, як і раніше, стурбований тим, що заворушення на Близькому Сході, найжорстокіші за останні десятиліття, загрожують відвернути увагу світової спільноти та відволікти ресурси від здатності України захистити себе.

“Ми вже бачимо наслідки зміщення уваги міжнародної спільноти через трагедію на Близькому Сході, – сказав він. “Тільки сліпий цього не бачить”.

Українці розуміють, “що нам також потрібно боротися за увагу до повномасштабної війни”, сказав він. “Ми не повинні дозволити людям забути про війну тут”.

За його словами, така зміна фокусу може призвести до зменшення економічної та військової допомоги його країні. Очевидно, намагаючись заспокоїти ці побоювання, американські та європейські чиновники продовжували відвідувати Київ після нападів в Ізраїлі 7 жовтня.

За словами Зеленського, він все ще занепокоєний цією зміною.

“Розумієте, увага дорівнює допомозі. Не буде уваги – не буде допомоги. Ми боремося за кожну краплю уваги”, – сказав він. “Без уваги може бути слабкість у Конгресі (США)”.

Говорячи про майбутні президентську та конгресову кампанії в США, де Байден стикається зі скептицизмом через свою непохитну підтримку Києва, Зеленський визнав, що “вибори – це завжди шок, і це цілком зрозуміло”.

Нещодавнє опитування AP у США показало, що майже половина американців вважає, що на Україну витрачається занадто багато коштів. Зростає кількість республіканців, які не підтримують надання більшої допомоги, і незрозуміло, чи буде запит Білого дому на додаткову допомогу схвалений Конгресом, і якщо так, то коли.

На запитання про це Зеленський прямо відповів, що “вибір американців – це вибір американців”.

Але він стверджував, що, допомагаючи Україні, американці допомагають і собі.

“У випадку з Україною, якщо стійкість не вдасться сьогодні через брак допомоги і нестачу зброї та фінансування, це означатиме, що Росія, швидше за все, вторгнеться в країни НАТО”, – сказав він. “І тоді американські діти будуть воювати”.

Нещодавно Зеленський намагався забезпечити належну роботу української військової машини, провівши нещодавні кадрові перестановки серед урядовців вищого рівня, торкнувшись ще однієї своєї мети – боротьби з хабарництвом у пострадянській інституції, яка пронизана корупцією, як прелюдії до вступу до Європейського Союзу.

Він сказав, що повинен знати, як зброя, припаси, їжа і навіть одяг доставляються на фронт – і що туди не потрапляє.

“З одного боку, це не робота президента, але з іншого боку, я можу довіряти тим, хто не просто передав мені інформацію, а розповів мені особисто”, – сказав він.

Статичні лінії зіткнення не призвели до тиску з боку союзників України щодо мирних переговорів з Росією.

“Я поки що цього не відчуваю”, – сказав він, хоча і додав: “Деякі голоси завжди чути”.

Україна хоче “просунути формулу миру і залучити якомога більше країн світу, щоб вони політично ізолювали Росію”, зазначив він.

За його словами, війна також унеможливила проведення президентських виборів в Україні, спочатку запланованих на березень згідно з Конституцією.

Хоча Зеленський заявив, що готовий провести вибори, більшість українців не готові, вважаючи таке голосування “небезпечним і безглуздим”, оскільки навколо них вирує війна.

З бюджетом, який передбачає витрати 22% ВВП країни на оборону і національну безпеку, економіка України перебудовується навколо війни, якій не видно кінця, так само як і повсякденне життя її громадян.

У зв’язку з цим виникає ще одне питання: Як довго сам Зеленський зможе впоратися з тим, щоб бути лідером країни, яка перебуває у стані війни?

За його словами, немає слів, щоб описати, наскільки важкою є ця робота, але він також не може уявити, як залишить цю посаду.

“Ви, чесно кажучи, не можете цього зробити, – сказав він. “Це було б дуже несправедливо, неправильно і, безумовно, демотивувало б”.© Inshe.tv

Share Button
TwitterFacebookGoogle PlusYoutube