МЗС Китаю прокоментувало переговори Байдена і Сі Цзіньпіна в частині “української кризи”


15:1916.11.2023

Речниця МЗС Китаю Мао Нін провела брифінг для іноземних журналістів, короткий виклад якого публікує посольство Китаю в США. ІншеТВ зобило переклад релізу.

Мао Нін: 15 листопада за місцевим часом голова КНР Сі Цзіньпін провів зустріч на вищому рівні з президентом США Джо Байденом у Сан-Франциско на його запрошення. Глави двох держав провели відвертий і глибокий обмін думками. Вони провели подальші дискусії про правильний шлях для Китаю і США, чітко окреслили спільні обов’язки наших двох великих країн і запропонували орієнтоване на майбутнє “бачення Сан-Франциско”. Зустріч визначила напрямок і накреслила план міцного, стабільного і стійкого розвитку двосторонніх зв’язків. Це була позитивна, всебічна і конструктивна зустріч стратегічного і далекосяжного значення. 

Президент Сі деталізував позицію Китаю щодо стабілізації і поліпшення китайсько-американських відносин. Він зазначив, що обидві сторони повинні працювати разом, щоб сформувати правильне сприйняття, ефективно управляти розбіжностями, просувати взаємовигідне співробітництво, брати на себе належну відповідальність як великі країни, а також сприяти міжлюдським і культурним обмінам. Таким чином, ми будуватимемо п’ять стовпів для стабільного зростання двосторонніх зв’язків і втілюватимемо нове бачення наших відносин. Ця важлива подія в міжнародних відносинах сьогодні, без сумніву, стане важливою віхою в китайсько-американських відносинах.

Це була плідна зустріч, на якій було досягнуто понад 20 спільних домовленостей у політичній, дипломатичній, культурній та міжлюдських обмінах, глобальному управлінні, військовій, безпековій та інших сферах. Ці важливі спільні домовленості і результати ще раз засвідчують широке коло спільних інтересів, які поділяють Китай і США. Вони також доводять, що взаємна вигода є визначальною рисою китайсько-американських відносин, а діалог і співпраця є єдиним правильним вибором для обох сторін.

Це була важлива можливість для обох сторін зміцнити довіру, усунути побоювання, подолати розбіжності і розширити співпрацю, а також важлива зустріч, яка додає впевненості і стабільності у світі, що переживає потрясіння і зміни. Сан-Франциско може стати новою відправною точкою для стабілізації китайсько-американських відносин. Обидві сторони повинні докласти нових зусиль для втілення нового бачення в реальність, подальшої консолідації фундаменту двосторонніх зв’язків, побудови основ мирного співіснування і реалізації здорового, стабільного і стійкого зростання наших відносин.

Агентство “Анадолу”: Після переговорів у Сан-Франциско Китай і США оголосили про відновлення військових механізмів, які були скасовані після минулорічного візиту Пелосі до Тайваню. Я хочу запитати про те, що уможливило це рішення? Чи отримав Китай якісь запевнення щодо політики Тайваню? 

Мао Нін: Китай завжди надавав важливого значення китайсько-американським обмінам між військовими. У Сан-Франциско лідери двох країн домовилися просувати і зміцнювати діалог і співпрацю між двома країнами в різних сферах, в тому числі про відновлення комунікації між військовими на високому рівні, проведення китайсько-американських переговорів з координації оборонної політики і засідань Китайсько-американської військово-морської консультативної угоди, а також про проведення телефонних розмов між командувачами театрів військових дій на основі рівності і поваги. 

Щодо тайванського питання Голова КНР Сі Цзіньпін також виклав офіційну позицію Китаю. Тайванське питання завжди було найбільш важливим і чутливим питанням у китайсько-американських відносинах. Американська сторона повинна дотримуватися своєї заяви про “непідтримку незалежності Тайваню”, припинити озброєння Тайваню і підтримати мирне возз’єднання Китаю.

Антара: Білий дім опублікував офіційну заяву про зустріч президента Сі і президента Байдена. Щодо конфлікту між Ізраїлем і ХАМАС, президент підтвердив підтримку США права Ізраїлю на захист від тероризму і підкреслив важливість того, щоб всі країни використовували свій вплив для запобігання ескалації і розширенню конфлікту. Але в заяві не згадується про порушення міжнародного права і міжнародного гуманітарного права або про допомогу палестинському народу. Чи має Китай якісь коментарі з цього приводу?

Мао Нін: Два президенти обмінялися думками з міжнародних і регіональних питань, що становлять взаємний інтерес. Що стосується палестино-ізраїльського конфлікту, то ми неодноразово чітко висловлювали позицію Китаю. Китай завжди стоїть на боці рівності і справедливості, активно працює над припиненням вогню, припиненням бойових дій, захистом цивільного населення і деескалацією.

Агентство “Анадолу“: Повідомляється, що на зустрічі в Сан-Франциско лідери також обговорили ситуацію в Україні та ситуацію в секторі Газа. Чи можете Ви поділитися інформацією про цей обмін думками? Чи прозвучало щось нове про позиції обох сторін? Чи є щось, що могло б нагадувати домовленість або погляд на конфлікти?

Мао Нін: Дійсно, обидва президенти обмінялися думками з міжнародних і регіональних питань, що становлять спільний інтерес, включаючи українську кризу і палестинсько-ізраїльський конфлікт. Позиція Китаю з обох питань чітка і послідовна. Ми стоїмо на боці рівності та справедливості і залишаємося відданими справі сприяння переговорам заради миру та деескалації.

Reuters: Яка остання ситуація на китайсько-м’янманському кордоні? Чи буде Китай евакуювати китайських громадян у М’янмі? Чи спостерігається приплив біженців з М’янми до Китаю?

Мао Нін: Китай уважно стежить за конфліктом на півночі М’янми. Ми закликаємо відповідні сторони якнайшвидше припинити вогонь, врегулювати розбіжності мирним шляхом шляхом діалогу і консультацій, уникати ескалації ситуації і вжити ефективних заходів для забезпечення безпеки і стабільності на китайсько-м’янманському кордоні. 

З початку бойових дій на півночі М’янми деякі люди з М’янми перетнули кордон з Китаєм у пошуках притулку від конфлікту. З гуманізму і дружби “паук-пау” китайська сторона подбала про цих людей і доклала всіх зусиль для лікування хворих і поранених. Ми засуджуємо будь-які дії, які ставлять під загрозу життя тих, хто втік від конфлікту, і закликаємо воюючі сторони на півночі М’янми якнайшвидше припинити бойові дії, щоб ці люди могли якнайшвидше повернутися до своїх домівок і повернутися до нормального життя і роботи.

КГТН: З’явилася інформація, що 15 листопада Рада Безпеки ООН прийняла резолюцію з палестино-ізраїльського питання. Чи не могли б Ви розповісти більше про зміст резолюції та позицію Китаю?

Мао Нін: 15 листопада Рада Безпеки прийняла резолюцію 2712 щодо палестино-ізраїльського питання. Це перша резолюція Ради Безпеки з палестино-ізраїльського питання з моменту початку цього раунду конфлікту 7 жовтня. Китай проголосував за резолюцію. Резолюція фокусується на гуманітарних проблемах, підкреслює захист дітей і закликає до термінових і тривалих гуманітарних пауз по всьому сектору Газа на достатню кількість днів, щоб сприяти наданню основних товарів і послуг, а також уможливити невідкладні рятувальні та відновлювальні роботи.

Китай підтримує всі зусилля, спрямовані на сприяння припиненню вогню і відновленню миру, і вітає будь-яку ініціативу, яка допомагає захистити цивільне населення і полегшити гуманітарну кризу. Як голова Ради Безпеки в цьому місяці, Китай активно сприяє значущим і відповідальним діям в Раді Безпеки. Китай сподівається, що, відповідно до вимог резолюції, буде негайно запроваджено тривале гуманітарне перемир’я і бойові дії не триватимуть протягом достатньої кількості днів, щоб забезпечити повний гуманітарний доступ для гуманітарних агентств ООН та інших гуманітарних організацій.

Китай продовжуватиме посилювати координацію з відповідними сторонами, будувати консенсус і відігравати активну і конструктивну роль у припиненні бойових дій, захисті цивільного населення, полегшенні гуманітарної ситуації і, врешті-решт, досягненні міцного палестино-ізраїльського миру на основі рішення про дві держави.

NHK: Китай і Японія координують свої дії щодо можливої зустрічі на вищому рівні 16 листопада. Чи могли б Ви поділитися очікуваннями Китаю від цих переговорів?

Мао Нін: Я нічого не знаю про це.

Агентство “Анадолу“: Чи вважаєте Ви, що зустріч у Сан-Франциско стане початком розрядки між двома країнами? Я маю на увазі, що після періоду напруженості, подібного до інцидентів часів холодної війни, можливо, у відносинах буде більше поміркованості та дипломатії?

Мао Нін: Зустріч на вищому рівні має велике значення в тому сенсі, що вона визначила напрямок і накреслила план майбутнього розвитку китайсько-американських відносин. Це була зустріч, на якій обидві сторони змогли зміцнити довіру, розвіяти побоювання, подолати розбіжності та розширити співпрацю. Ми сподіваємося, що США працюватимуть з Китаєм у тому ж напрямку для подальшої консолідації фундаменту двосторонніх відносин і сприяння міцному і стабільному зростанню наших зв’язків.



© Inshe.tv

Share Button
TwitterFacebookGoogle PlusYoutube