Вибори від час війни таки будуть? Зеленський сказав, за яких умов знову піде в президенти


12:3511.10.2023

У вівторок президент Зеленський провів прес-конференцію, на якій були присутні чотири журналісти з Румунії. Він відповів на кілька запитань про військову ситуацію в Україні та Ізраїлі.

Ось основне у викладенні Digi24. ІншеТВ переклало для вас цей текст.

На запитання, чи потисне він закривавлену руку Володимиру Путіну, щоб зупинити війну в Україні, Зеленський пояснив, що російський президент не хоче закінчити конфлікт.

“Я буду дуже відвертим. Він вже навіть не може визначитися. Він не хоче нічого закінчувати, він не зацікавлений, цього ніколи не буде. Рукостискання нічого не означає. Якщо ви хочете зупинити війну, ви робите все можливе, щоб зупинити її, ви говорите з усіма людьми, які готові вести переговори. Він цього не зробить. Немає жодної людини, яка була б зацікавлена в тому, щоб повернутися до відносин з Росією, які існували раніше. У його голові він хоче рухатися вперед, і справа не тільки в Україні, в цьому проблема. Він хоче більшого, територій, які були під захистом Радянського Союзу, я говорю про Молдову, Прибалтику. Я думаю, що його ідея полягає в тому, щоб взяти деякі країни НАТО, які були частиною СРСР, я думаю, що це країни Балтії”, – сказав Зеленський.

Основні відповіді Володимира Зеленського на запитання чотирьох румунських журналістів в інтерв’ю перед від’їздом до Києва:

– У нас немає часу думати про всі проблеми. На перших порах нам допомагали країни, в тому числі Румунія. Ми їм вдячні. Я зміг сконцентруватися на полі бою. З самого початку нам ніхто не допомагав. Це зрозуміло. На початку ми були справді самі. Я вдячний, що потім ми не були самі. Частково нам допомагало те, що ви приймали наших громадян.

Коли у вас є така проблема, як ця, ви повинні подивитися на поле бою, зрозуміти, що вам потрібно. Ви бачите, що скрізь є дефіцит. Ми повинні були захищатися. Мотивація величезна, але її недостатньо. Я подякував за всі передачі. Це сигнал, надісланий на початку, дуже важливий. Те, що Румунія нас підтримала, дуже важливо.

Ви знаєте, що нам потрібно. Ми отримали артилерійські боєприпаси, у нас був дефіцит, не будучи країною НАТО, у нас не було зброї із Заходу спочатку, потім ми перейшли на таку зброю і боєприпаси, люди зі світу, із Заходу допомогли нам, вони надіслали зброю, ви допомогли нам з артилерією.

Зима була трагічною. Ми не знали, як з усім впоратися. Намагалися впоратися з багатьма проблемами, маючи мало ресурсів. Було холодно, у нас не було електрики. У нас були відключення, не було тепла. Ми сильні люди, ми не скаржимося. Все, що нам тоді було потрібно, – це електричні трансформатори, різні технології, пов’язані з енергетикою, і системи протиповітряної оборони.

Сьогодні ми отримали важливе рішення. Ви можете дати нам більше? Вирішуйте самі. У нас є достатньо речей? Ні. Гадаю, ви розумієте. Коли ми говоримо про протиповітряну оборону, у нас є багато проблем, зима, лікарні, школи.

– Я чекаю позитивного результату війни, я говорю про те, щоб пережити зиму. Будемо наполегливо працювати. Якщо Румунія може допомогти нам з системами протиповітряної оборони, це було б чудово. У вас є системи, яких у нас немає. Ми надсилаємо це послання усім країнам НАТО – іноді наші сусіди не є нашими друзями – якщо ви хочете бути в ЄС, мати спільні цінності з ЄС, бути частиною НАТО і підтримувати наратив НАТО, ви не можете бути посередником у цих питаннях. Це нормально, що одні люди обирають один шлях, а інші – інший. Вони отримують технології, безпеку, ми не в ЄС і не в НАТО, і ми розуміємо ціну, якою є ця війна. Ми просто хотіли бути незалежними.

Ви не боїтеся, що війна в Ізраїлі відволікатиме увагу від України?

Найбільший виклик у тому, що ти не можеш зосередитися на багатьох речах одночасно. Треба обирати, кого підтримувати – грошима, військовою допомогою. Щоб мати можливість підтримувати одне поле бою, не можна відкривати багато фронтів. Це зрозуміло. Після всього, що сталося, деяким людям цього недостатньо, вони люблять кров, вони не можуть заспокоїтися. Не можна порівнювати одну війну з іншою. Люди, які створюють ці війни – божевільні.

Чи вважаєте ви, що Іран чи Москва мають якесь відношення до цього конфлікту?

Я думаю, що деякі чиновники в Ірані бачили цю ситуацію. Вони однозначно на боці Палестини. Росіяни насолоджуються, люди гинуть, хтось вбиває, стріляє, викрадає дітей в Ізраїлі і насолоджується. Вони підтримують цей рух чи ні? Вони готували цю операцію чи ні? Якщо ви підтримуєте війну, ви є частиною війни.

Як ви думаєте, чи отримає Україна більше допомоги від США в контексті війни в Ізраїлі? Менше, звичайно, це зрозуміло, тому що це великий виклик. Ми не боремося за підтримку США з Ізраїлем, ми нормальні люди. Ми маємо те, що маємо, і повинні з цим справлятися.

Переважна більшість людей в Румунії підтримують незалежність України і вважають, що війна має закінчитися з виведенням російських військ, але дехто вважає, що Україна має піти на певні поступки. Що ви їм скажете?

Ми маємо певний досвід. У нас був холодний конфлікт на наших територіях, згідно з Мінськими домовленостями. У нас було вісім років холодної війни, протягом яких нічого не відбувалося. Для них холодний конфлікт – це дуже добре. У нас був досвід замороженого конфлікту на нашій території, і вони не хотіли знаходити жодного рішення. Вони просто використали цей час, щоб краще підготуватися, рухатися вперед, вони зробили все можливе, щоб зібрати артилерію, боєприпаси, танки, транспортні засоби, все, що їм потрібно, щоб тримати їх, тому що на війні ви використовуєте багато боєприпасів.

Що ви скажете американським журналістам, які вважають, що деякі українські міста скоро будуть відновлені?

Ми не повинні змінювати риторику цієї війни. Немає більше Бахмута, там нічого немає, ні людей, ні будівель. Вони зруйнували все. Нічого не залишилося. Тому не можна говорити, що ви збираєтеся звільнити певні місця. Ми готові рухатися вперед на цій території. У них там багато військ. У нас буде успіх, але це треба буде відновлювати з нуля. Ми йдемо крок за кроком на Схід.

Ви задоволені швидкістю контрнаступу?

Викликів багато, але ініціатива за нами. Ми рухаємося вперед. Ми втрачаємо багато людей, але ми рухаємося вперед.

Чи рухається світ до глобальної війни?

Я думаю, що Росія зацікавлена в цьому, і я думаю, що це інтерес, який вона мала не один раз, але це можливість привернути увагу інших країн. Для одних людей війна – це трагедія, для інших вона відкриває можливості. Вони хочуть довгострокової дестабілізації світу. Ми бачимо Росію в політичній ізоляції. Зупинити її ми можемо лише через глобальну єдність. Великі, сильні країни, ми повинні бачити, що кожен залучений і може зупинити Росію політично. Тиснути на Росію – це все одно, що поставити їй ультиматум, але гуманний, щоб вона забралася з цієї території, знайшла рішення і почала розмову. Якщо ми вирішимо, що саме тут будуть визначатися правила, саме тут буде створена нова інфраструктура безпеки, ми знайдемо рішення, і я думаю, що вони будуть працювати на інших континентах і територіях.

Чи турбують вас президентські вибори в США?

Все має вплив, кожна зміна. Я не можу сказати, що все буде так само. Я не знаю, як це буде, хто переможе на виборах, але це рішення американського народу. Трамп внесе деякі зміни. Я не впевнений, що все зміниться на 100%, я не можу бути впевненим. Існують інституції, політика працює за певними правилами, американці мають своє бачення і цінності, і це дуже важливо. Навіть якщо відбудуться радикальні зміни, люди зупинять тебе, якщо ти захочеш зробити щось божевільне. Ми боїмося, до певної міри. Ми багато працювали з США, і якщо щось має змінитися, ми, звісно, боїмося. Я не можу оцінити, наскільки ці зміни відбудуться, але так, я боюся.

Що станеться, якщо на виборах у Молдові переможуть проросійські партії?

Це не секрет. Я говорив з Майєю Санду. Ми не знаємо, що відбувається в голові Путіна. Ми повинні дивитися на загальну картину, дивитися серйозно. Молдова – одна з країн, де вони можуть підірвати ситуацію з точки зору радянського впливу.

Коли закінчиться війна?

Я не можу назвати точну дату, не думаю, що хтось, можливо, тільки Трамп, колись.

Я знаю, що ми в контратаці, що Росія піде з наших територій. Я думаю, що знаю коли, але не можу вам цього сказати. Це остання частина війни. Це не середина. Першим періодом була окупація, потім зупинка наступу і перехоплення ініціативи. Я думаю, що ми знаходимося в останній частині. У нас є багато страхів, більше ніж грошей, зброї, але ми в останній частині, найважчій частині.

Чи готова Україна визнати, що молдовської мови не існує?

Чесно кажучи, я не бачу в цьому глобальної проблеми, для мене це не проблема. Я розумію, дехто скаже, що Молдова – це Румунія. Для мене ця проблема не є нагальною. Наш уряд збереться і прийме рішення з цього питання, він збереться через два тижні. Я схиляюся до рішення про зміцнення нашого партнерства і вирішення цих проблем. Мені шкода, що я не завжди можу думати про ці питання. Для країни, яка воює, це не проблема. Уряди приймуть правильне рішення, і люди будуть щасливі. Ми стільки разів бачили, як Росія береться за будь-яке політичне питання, особливо коли йдеться про мову. Він сказав, що у нас будуть проблеми з росіянами на Донбасі, які розмовляють російською. Нічого подібного. Тепер вони вбили їх, хоча казали, що це найбільша проблема, що люди в Україні, які розмовляють російською, мають проблеми і їм не дозволяють розмовляти російською. Вся ця риторика про релігію, мову, меншини – це теми, які, якщо Росія їх чує, то починає потужну дезінформаційну кампанію. У них є великий потенціал для створення фейкових новин. Що має вирішити уряд: не дайте Росії розбалансувати вас, розділити, тому що нам потрібна єдність, уряди знайдуть рішення, тому що ми на одній барикаді.

У вас двоє дітей. Росіяни зробили вас своєю мішенню номер один. Як ваші діти справляються з цією ситуацією?

Вони розумні діти. Вибачте, що хвалю їх, але я розумію, що відбувається, всі ризики, всі проблеми, які виникають. Ми тримаємося разом. Вони розуміють, і я бачу ці питання в їхніх очах, я думаю, що вони не хочуть про це говорити, не хочуть, щоб я засмучувався і відволікався. Це допомагає мені, і вони не тиснуть на мене.

Чи будете ви балотуватися на другий термін?

Якщо війна триватиме – так, якщо війна закінчиться – ні. Я не можу піти під час війни, – сказав Зеленський.© Inshe.tv

Share Button
TwitterFacebookGoogle PlusYoutube