Міллі і Залужний розповіли, як змінювалися їхні стосунки протягом війни


16:4508.10.2023

Головнокомандувач Збройних Сил України Валерій Залужний та ексглава Об’єднаного комітету начальників штабів США Марк Міллі розповіли, як змінювалися їхні стосунки за часи великої війни.

Про це йдеться у матеріалі газети The Washington Post. ІншеТВ переклало для вас цей текст.

Невдовзі після російського вторгнення найвищий військовий офіцер України обговорив з генералом Марком А. Міллі, головою Об’єднаного комітету начальників штабів, боротьбу своєї країни за виживання: За словами генерала Валерія Залужного, Україна мала лише кілька справних літаків і терміново потребувала допомоги Заходу.

Наприкінці розмови, за словами Залужного, він відчував, що “розмовляв сам з собою”. Він повністю припинив спілкування з Міллі на тиждень. Чати з його найважливішим міжнародним колегою відбувалися через день.

“Чесно кажучи, через свою молодість і дурість я визнаю, що це була моя помилка, – сказав Залужний, якому 50 років, в інтерв’ю The Washington Post. “Це була справжня катастрофа”.

Цей момент став відступом у вирішальних – і складних – відносинах між двома військовими командирами, які зрештою особисто зблизилися під час спільної роботи в екзистенціальній боротьбі України. Залужний, який на момент нападу Росії перебував на найвищій посаді в Україні менше року, сказав, що він почав покладатися на Міллі, який пішов у відставку минулого місяця у віці 65 років, в питаннях стратегії і в отриманні зброї, яка, на його думку, була необхідна українським військам.

Але ці відносини, як і більш широкі зв’язки між Вашингтоном і Києвом у воєнний час, залишаються напруженими. Хоча американські офіційні особи пообіцяли продовжувати постачати зброю і розвідувальну інформацію, щоб стримувати Росію, вони іноді дратувалися через вимоги України про більші і швидші поставки. І хоча українці були вдячні за американську допомогу, вони дратувалися на прохання обмежити удари по російській території.

Протягом 19 місяців Залужний і Міллі годинами обговорювали розвиток подій на полі бою в регулярних телефонних розмовах. На сьогоднішній день Сполучені Штати надали Києву обладнання на суму понад 40 мільярдів доларів, ставши найбільшим донором військової допомоги. А Міллі, в ролі охоронця величезного американського арсеналу, був рятівним кругом для українських військових лідерів, які боролися з набагато більшим і краще озброєним ворогом.

Відставка Міллі 30 вересня ознаменувала кінець робочих відносин, які Залужний назвав критично важливими для успіхів України на полі бою. Тепер він має налагодити стосунки з наступником Міллі, генералом ВПС США Чарльзом Брауном-молодшим. Ці двоє чоловіків не спілкувалися відтоді, як Браун обійняв цю посаду минулого тижня.

Міллі і Залужний розповіли, як змінювалися їхні стосунки протягом війни 1
Міллі і Залужний розповіли, як змінювалися їхні стосунки протягом війни 5

Однак Залужний сподівається, що особистий зв’язок з американським головнокомандувачем, який йде у відставку, буде міцним. Для українського генерала особистість Міллі, його глибокі зв’язки у владних структурах США та бойові заслуги – з великим досвідом командування військами у війнах проти повстанців – зробили його цінним союзником.

Зухвалий уродженець Бостона, колишній “зелений берет”, відіграв важливу роль у формуванні реакції адміністрації Байдена на війну. Залужний також вважає, що Міллі згуртував інших генералів НАТО на боці України. “Я навіть не можу уявити, якби це був хтось інший, – сказав Залужний. “У нас є дружба. Це важко уявити. Він старша людина, але він класний”.

Регулярні підколювання Міллі щодо його віку стали внутрішнім жартом, ознакою комфорту, який Залужний почав відчувати поруч із Міллі.

Але коли російські війська оточили Київ на початку вторгнення, а Залужний звернувся по допомогу до авіації, напруга в стосунках зросла.

За словами американського чиновника, Міллі, зіткнувшись зі зростаючим тиском з вимогою надіслати винищувачі, запросив розвідувальну інформацію про український флот, аж до місця розташування і стану технічного обслуговування кожного літака. Пентагон не вірив, що винищувачі допоможуть, і побоювався реакції Росії.

Коли Міллі почав зачитувати список вголос, настала довга тиша. Залужний наполягав, що цифри неправильні. Він тушкувався тиждень, але врешті-решт зрозумів, що майбутнє його країни сильно залежить від тісної комунікації.

“Я був упертим, як і він, – сказав Залужний. “Але він був розумніший, а я дурніший. Зрештою, я здався”. Досі незрозуміло, хто мав рацію щодо літаків, але Байден погодився дозволити передачу F-16 Києву.

Міллі і Залужний розповіли, як змінювалися їхні стосунки протягом війни 3
Міллі і Залужний розповіли, як змінювалися їхні стосунки протягом війни 6

Головний український генерал Валерій Залужний хоче снарядів, літаків і терпіння/

Понад рік потому Залужний сказав, що його готовність дати відсіч, можливо, принесла йому певну повагу в очах Міллі.

Міллі відмахнувся від розбіжностей. “Він людина, – нагадав він у нещодавньому інтерв’ю The Post. “Його країна була захоплена сотнями тисяч російських військових. … Його притиснули до стіни. Рівень тиску дуже високий”.

“Те, що хтось трохи злиться і злиться, абсолютно нормально, – сказав він. “І я це розумів. Я за 5 000 миль звідси”.

Звичайно, генерали зацікавлені в тому, щоб приховати розбіжності між собою або своїми урядами. Проте, відносини між Міллі і Залужним нагадують іноді дружні, а іноді напружені зв’язки між вищим військовим керівництвом у відповідні моменти.

Коли американський адмірал у відставці Джеймс Ставрідіс обіймав посаду верховного головнокомандувача ОЗС НАТО за часів адміністрації Обами, він регулярно телефонував своєму російському колезі генералу Ніколаю Макарову. Сьогодні це здається неможливим, але під час переговорів в штаб-квартирі НАТО і в Москві вони ділилися тим, що Ставрідіс назвав “позитивними професійними і особистими моментами”.

“Такі зв’язки є безцінними і можуть пом’якшити найнебезпечніші моменти”, – сказав він.

Динаміка відносин Міллі-Залужний відрізнялася від своїх історичних паралелей: На відміну від періоду після холодної війни, Вашингтон і Москва зараз є запеклими супротивниками. І на відміну від Другої світової війни, американські війська перебувають на узбіччі цієї боротьби.

Вони розмовляли через перекладача по захищеній лінії, загалом кожна розмова будувалася однаково. Залужний давав Міллі свою оцінку того, що відбувалося на полі бою. Міллі відповідав тим же, надаючи дані американської розвідки. Потім вони переходили до ресурсів: Що потрібно Україні на наступні 30, 60 чи 90 днів? Чим може допомогти Вашингтон?

Були ще суперечки. “Я завжди з ним сперечаюся, – говорив Залужний, – але ці розбіжності буферизувалися взаємною повагою”.

Залужний, який виріс у сім’ї радянського військового, але мріяв стати частиною української армії, що відповідає стандартам НАТО, описав Міллі як “зовнішнє джерело енергії”, когось, до кого можна звернутися, коли він відчуває, що застряг.

В одній з розмов незадовго до вторгнення Путіна Міллі перейшов від професійного до особистого. Він запитав Залужного, де буде його сім’я, поки Залужний командуватиме українськими військами проти того, що, як побоювалися офіційні особи, буде масованою атакою?

Залужний відповів, що його дружина Олена та діти залишаться в Києві. Одна з двох його дочок, яка має медичну освіту, лікуватиме поранених, а інша служитиме в армії. “Ми будемо боротися і помремо в Києві, якщо буде потрібно”, – сказав йому Залужний.

“Тоді я сказав: “Вау”, – сказав Міллі. “Ці хлопці – серйозні хлопці. А він для мене просто представник українського народу. І він повністю відданий захисту своєї країни”.

Останні місяці перебування Міллі на посаді пройшли під знаком прагнення України повернути окуповану Росією територію в ході триваючого контрнаступу. Іноді деякі американські посадовці заперечували проти рішень Києва, зокрема його небажання використовувати механізовані підрозділи та розподіл сил на довгій лінії фронту. Співпраця між двома країнами була напруженою, коли стався великий витік матеріалів американської розвідки, які містили чутливу інформацію про оборону України та її контрнаступ.

Перша особиста зустріч Залужного і Міллі відбулася на польсько-українському кордоні на початку цього року. Вони провели кілька годин, вивчаючи карти із зображенням поля бою і обговорюючи плани контрнаступу Залужного. Зустріч була професійною і продуктивною, але через кілька місяців Залужний пошкодував, що вона була такою формальною.

“Тепер я розумію, що його тут не буде найближчим часом, – сказав Залужний. “Ця людина заслуговувала на те, щоб я вчинив по-іншому”.

“Ми могли б зустрітися як добрі друзі, – додав Залужний. “Після офіційної частини ми могли б просто нормально поспілкуватися”.

Залужний сказав, що сподівається на більш невимушену зустріч пізніше.

Він сказав, що Міллі попросив його відвідати його після війни і запропонував допомогти українському генералу отримати почесний ступінь у Військовій академії США. Залужний пообіцяв Міллі, що Генеральний штаб України на знак подяки встановить його погруддя на своїй території.

Міллі висловив упевненість, що його від’їзд не порушить партнерство між українськими та американськими військовими.

“Те, що люди переїжджають або їх замінюють, є звичайною справою” у військових операціях, – сказав він. “У мене дуже добрі стосунки з генералом Залужним, але війна не виграється і не програється від його і моїх стосунків”.© Inshe.tv

Share Button
TwitterFacebookGoogle PlusYoutube