Туреччина і РФ разом створюють бізнес-альтернативу Лондону і Гамбургу. Що сказав Ердоган після візиту в Сочі


18:5905.09.2023

Президент Реджеп Таїп Ердоган дав оцінки та відповів на запитання журналістів у літаку після повернення з Росії, куди він вирушив з одноденним робочим візитом.

Ось що про це спілкування з журналістами повідомляє турецький телеканал TRT Haber. Як ви вже зрозкміли, ІншеТВ переклало для вас цей текст.

У своїх заявах президент Ердоган зазначив наступне.

-Шановні представники преси, я вітаю вас з найщирішими почуттями. Ми завершили наш візит до Сочі у відповідь на запрошення мого дорогого друга пана Путіна, президента Росії. Під час наших зустрічей ми детально обговорили наші двосторонні відносини з Росією, регіональні та глобальні події, а також обмінялися думками щодо майбутнього періоду. Ми хочемо продовжити зростання обсягу нашої торгівлі, який наразі становить 69 мільярдів доларів. Наша мета – спільними зусиллями досягти 100 мільярдів доларів.

Під час нашої зустрічі ми обговорили всі аспекти наших економічних відносин у цьому напрямку як на засіданні делегації, так і під час двосторонньої вечері. Ми побачили переваги міжінституційного діалогу, який ми встановили на основі взаємної поваги як у наших двосторонніх відносинах, так і на регіональному та глобальному рівнях.

Пожвавлення ініціативи є пріоритетом”

Найкращим прикладом цього є Чорноморська ініціатива, яка, як ви знаєте, зробила значний внесок у боротьбу з глобальною продовольчою кризою. Активізація Ініціативи є пріоритетом для всього світу. Ми перебуваємо в тісному контакті з Організацією Об’єднаних Націй з цього питання. Як ви вже знаєте, цього місяця у нас проходить Генеральна Асамблея Організації Об’єднаних Націй. У нас будуть зустрічі з паном Гутеррішем, і ми також обговоримо ці питання. Я хотів би повторити, що ми цінуємо і підтримуємо зусилля Генерального секретаря пана Гутерріша.

Завдяки нашим внескам Організація Об’єднаних Націй підготувала новий пакет, який прокладе шлях до пожвавлення Ініціативи. Мій міністр закордонних справ обговорив технічні аспекти цього нового пакету пропозицій зі своїм російським колегою паном Лавровим під час його візиту до Москви. Я також детально обговорив це питання з паном Путіним сьогодні. Я сподіваюся, що ми досягнемо хорошого результату, який відповідатиме очікуванням, в короткі терміни.

“Ми сподіваємося, що ця війна закінчиться на основі міжнародного права”

Позиція Туреччини щодо війни, яка триває в Україні, є чіткою. З першого дня ми завжди виступали за мир, діалог і дипломатію. Ми докладали великих зусиль, щоб запобігти подальшому кровопролиттю. Замість того, щоб загострювати проблему і підливати масла у вогонь, ми намагалися зробити так, щоб обидві сторони зустрілися на спільному майданчику. На жаль, війна, яка триває вже 1,5 року, все ще продовжується. На горизонті не видно жодних обнадійливих перспектив для досягнення миру. Як Туреччина, як і в минулому, ми підтверджуємо, що у війні немає переможців, а в мирі немає переможених, і що ми готові зробити свій внесок, коли сторони про це попросять. Так само ми продовжимо нашу роль фасилітатора в таких питаннях, як обмін полоненими і Запорізька атомна електростанція. Ми сподіваємося, що ця війна, яка шкодить нашим двом сусідам і нашому регіону, завершиться справедливим і тривалим миром на основі міжнародного права якомога швидше.

Під час наших переговорів у Сочі ми також обмінялися думками щодо останніх подій у Сирії, на Південному Кавказі, в Лівії та Африці. Я сподіваюся, що наші сьогоднішні контакти будуть корисними для Туреччини, Росії та нашого регіону. Дякую.

“Кораблі повинні бути застраховані, щоб перевозити товари до Європи або інших портів”

Росія має два особливих запити. Одне з них полягає в тому, щоб підключити російський сільськогосподарський банк до системи SWIFT. Наразі російські банки не мають доступу до системи SWIFT через санкції. Як відомо, ця країна експортує 120-130 мільйонів тонн зерна щорічно. Як сказав пан Путін на прес-конференції, вони продають його вже 62 роки. Для продовження продажу необхідно реалізувати дві речі: по-перше, отримати гроші від продажу, а по-друге, застрахувати кораблі, які використовуються для перевезення. Для того, щоб кораблі могли перевозити товари в Європу або інші порти, вони повинні бути застраховані. Через санкції британська страхова компанія не страхує кораблі. Через виключення російських банків із системи SWIFT немає переказу грошей, а росіяни стверджують, що і те, і інше можливо. Зараз Організація Об’єднаних Націй довела цей процес до певної точки завдяки постійному внеску Туреччини, яка почала трохи відставати в цьому питанні. Зовсім недавно, 28 серпня, Генеральний секретар ООН Гуттереш у своєму листі запропонував посередницький механізм, який не буде прямим SWIFT, як того хотіли росіяни, а буде похідним від транзакції SWIFT. Вони також повідомили, що працюють над питанням страхування.

“Захід має зовсім інший погляд на Росію”

Перед від’їздом пана Путіна до Сочі Державний департамент США зробив заяву. “Сполучені Штати і Організація Об’єднаних Націй вдячні Туреччині за її роботу з посередництва в реалізації життєво важливої зернової ініціативи”. Однак Захід має зовсім інший погляд на Росію, як у питанні SWIFT, так і в питанні страхування. Саме через цю різницю пан Путін зараз говорить, що “вони не виконують своїх зобов’язань переді мною, а оскільки вони не виконують своїх зобов’язань, то я не буду вступати з ними в спільну роботу з цього питання”. Крім того, 44% зерна йде в Європу. І 14 відсотків – до Африки. Пан Путін сказав: “Європа вже вороже налаштована до мене. Я не зроблю жодного кроку в цьому питанні, поки Європа не виконає свої обіцянки”. Але поки що він сказав, що думає про те, щоб відправити 1 мільйон тонн зерна в 6 країн. “Давайте обговоримо це з Катаром, – сказав він.

“Вони намагаються підставити нам підніжку на Кіпрі”

(Перевороти в Африці) Існує позиція африканських країн. З іншого боку, є країни, які роблять кроки, щоб змусити замовкнути і зупинити країни, які перебувають у стані відродження, країни, які чинять опір. Наприклад, ставлення британців… Ми знаємо, які відносини у британців з Росією, вони абсолютно протилежні. З одного боку, вони також намагаються підставити нам підніжку на Кіпрі. Ми обговорювали це питання з паном Путіним. Позиція Росії щодо відкриття офісу на Кіпрі, події, пов’язані з Кіпром, події, пов’язані з зерновим коридором, всіляко дають відчути вагу Туреччини в регіоні.

“Ми перетворимо нашу країну на важливу газову базу для регіональної географії”

(Транзит російського газу до Європи через Туреччину) Під час нашої зустрічі з паном Путіним ми обговорювали енергетичний сектор під окремими заголовками. Ми будемо реалізовувати різні проекти з передачі енергетичних продуктів до Європи та світу через нашу країну. Завдяки газовому центру, який буде створено в Туреччині, буде досягнуто прогресу як в питаннях передачі енергії, так і в питаннях ціноутворення. Ми сказали, що зробимо нашу країну енергетичним хабом, і ми надаємо для цього необхідну інфраструктуру та фізичні можливості. Завдяки нашим інвестиціям останніх років ми перетворимо нашу країну на важливу газову базу для регіональної географії. Ми крок за кроком наближаємося до нашої мети – зробити Туреччину центром регіону, а потім і світової енергетики. Успіхами, яких ми досягли в енергетичній дипломатії, ми довели, що жоден крок у Східному Середземномор’ї не може бути зроблений без Туреччини. Зараз ми перетворюємо нашу країну на енергетичний хаб з угодами в галузі природного газу. Ми сповнені рішучості підтримувати турецько-російські енергетичні відносини, які ми здійснюємо на взаємовигідній основі, в інтересах наших країн.

“Ми можемо організувати цей бізнес в центрі фінансів і грошей”

Як Туреччина, ми пропонуємо інший план з цього питання. Як і наш фінансовий центр у Стамбулі, ми плануємо створити центр природного газу, подібний до центрів, створених у Лондоні та Гамбурзі для певних видів бізнесу. Ми обговоримо цей план з Росією. Ми хочемо перетворити нашу країну на такий центр за межами Фракії. Ми плануємо цей центр не лише для природного газу, але й для енергетики та гірничодобувної промисловості. Ми хочемо створити центр з широким спектром цілей. Ми хочемо, щоб до нього приходили всі, хто хоче займатися енергетикою, природним газом і видобутком корисних копалин. Ми можемо створити цей центр у блоці нашого Фінансового центру в Аташехірі. Ми можемо організувати цю роботу в центрі фінансів і грошей.© Inshe.tv

Share Button
TwitterFacebookGoogle PlusYoutube