Зернова угода…? Що сказали Путін і Ердоган після перемовин в Сочі


17:2704.09.2023

Володимир Путін і Реджеп Ердоган відповіли на запитання журналістів за підсумками переговорів у Сочі.

Про це повідомляє База.

Головне:

Путін

 • Росія ніколи не відмовлялася від переговорів. І зараз ми не відмовляємося. Президент Туреччини ставив ці питання під час нашої зустрічі, я це підтверджую.
 • Спочатку по зерновій угоді ми погодили виконання низки зобов’язань в інтересах російської сторони. Коли угода добігла кінця, а жодних зобов’язань виконано не було, нас попросили її продовжити з обіцянкою негайно все виконати. Ми продовжили, знову ніхто нічого не зробив. Потім нас втретє попросили продовжити, і, як водиться з нашими західними партнерами, вони нас знову надули. Тепер ми говоримо: ми готові негайно повернутися в угоду, щойно буде виконано обіцянки.
 • Поки Росія забезпечувала гарантії безпеки, інша сторона використовувала гуманітарні коридори для терористичних атак.
 • Нас, Росію, змусили ухвалити рішення про вихід з угоди, оскільки Захід блокує її виконання в частині забезпечення доступу російських сільгоспвиробників на світові ринки.
 • Припинення угоди не позначилося на глобальних продовольчих ринках. Ціни на зернові продовжують знижуватися. Не бачимо в цьому нічого дивного, бо частка України у світовому зерновому експорті залишається 5% і скорочуватиметься.
 • Захід обманював нас про гуманітарні цілі зернової угоди. Понад 70% вантажів надійшли в забезпечені країни, в країни Євросоюзу.
 • Ми будемо готові розглянути можливість реанімувати зернову угоду і зробимо це одразу ж, щойно буде виконано всі домовленості.
 • За посередництва президента Туреччини було погоджено проєкти документів [про перемир’я] з українською делегацією. Але потім Україна відправила їх на смітник. Просто до цього ніхто не повертається. Ми чуємо про нові ініціативи, але це не те, що коли-небудь із нами обговорювалося.
 • Ми ніколи не відмовлялися від посередницьких ініціатив. Ми знаємо про такі пропозиції від Китаю, африканських держав, ми вдячні і президенту Туреччини за зусилля в цьому напрямку.

Ердоган

 • Зернова угода зіграла ключову роль для найбідніших країн.
 • Ми приготуємо новий пакет консультацій з ООН щодо угоди. Вважаю, ми зможемо досягти результату, Туреччина докладе всіх зусиль.
 • Ми дали оцінку розвитку подій у Сирії, Закавказзі, Лівії та Африці. Ми розвиваємо наші двосторонні відносини на основі принципів добросусідства і дружби.
 • Ми спостерігали і бачимо переваги російсько-турецьких відносин. Наші тісні контакти і далі сприятимуть вирішенню глобальних і регіональних проблем.
 • Ми також обговорили будівництво другої АЕС.

Агентство Анадолу так цитує слова Ердогана на пресконференції.

Туреччина вважає, що реалізацію Чорноморської зернової ініціативи слід продовжити, усуваючи наявні недоліки.

Про це заявив президент Туреччини Реджеп Таїп Ердоган на прес-конференції за підсумками переговорів із російським колегою Володимиром Путіним у Сочі.

За його словами, альтернативні зерновій угоді пропозиції не принесли аналогічної Чорноморській зерновій ініціативі “стійкої, безпечної та сталої моделі, що ґрунтується на співпраці між сторонами”.

Турецький лідер також підкреслив, що Анкара сповнена рішучості продовжувати зусилля зі встановлення міцного миру, стабільності та процвітання в регіоні.

Він запевнив, що Туреччина готова як і раніше робити внесок в організацію прямих мирних переговорів між РФ і Україною.

Турецький лідер повідомив, що Анкара спільно з ООН підготувала новий пакет пропозицій щодо зернової угоди. Він висловив упевненість, що “в рамках цього нового процесу можна досягти необхідних результатів”.

Глава держави додав, що для відновлення зернової угоди “Україні, безумовно, необхідно пом’якшити свої підходи в плані спільних кроків із Росією”.

Президент також заявив, що Росія, Туреччина і Катар мають намір зробити кроки з підтримки африканських країн, відправивши зерно, перероблене на борошно, у ці держави.

Він зазначив, що президент РФ Володимир Путін запропонував відправити 1 млн тонн зерна в найбідніші країни. Глава держави наголосив, що Туреччина підтримує цю ініціативу і виконає свої зобов’язання в цьому напрямку.© Inshe.tv

Share Button
TwitterFacebookGoogle PlusYoutube