Безумний Маск. В Пентагоні розповіли, як він зупинив наступ ЗСУ після “чудової розмови з Путіним”


08:1822.08.2023

 Ілон Маск у розмові з чиновниками Пентагону визнав, що торік особисто спілкувався з президентом Росії Володимиром Путіним.

Про це пише The New Yorker, а ІншеТВ переклало для вас весь цей текст, а не окремі вислови.

У жовтні минулого року Колін Кал, тодішній заступник міністра оборони з питань політики Пентагону, сидів у готелі в Парижі і готувався зробити дзвінок, щоб запобігти катастрофі в Україні. Співробітник передав йому iPhone. Кал повернувся до своєї кімнати з важкими драпіровками і далеким видом на Ейфелеву вежу після цілого дня зустрічей з офіційними особами з Великої Британії, Франції та Німеччини. Високопоставлений представник оборонного відомства розповів мені, що Кал був здивований тим, з ким він збирався спілкуватися: “Він був такий: “Чому я дзвоню Ілону Маску?”.

Причина незабаром стала очевидною. “Хоча Маск технічно не є дипломатом або державним діячем, я відчував, що важливо поводитися з ним саме так, враховуючи його вплив на це питання”, – сказав мені Кал. SpaceX, космічна компанія Маска, протягом декількох місяців надавала доступ до інтернету по всій Україні, що дозволяло силам країни планувати атаки і захищатися. Але останніми днями зв’язок між ними перервався, коли вони увійшли на територію, яку оспорює Росія. Ще більш тривожним є те, що SpaceX нещодавно висунула Пентагону ультиматум: якщо він не візьме на себе витрати на надання послуг в Україні, які, за оцінками компанії, становлять близько чотирьохсот мільйонів доларів щорічно, вона припинить доступ. “Ми почали трохи панікувати”, – згадував високопоставлений чиновник оборонного відомства, один з чотирьох, хто описав мені це протистояння. Маск “міг вимкнути його в будь-який момент. І це мало б реальні оперативні наслідки для українців”.

Маск долучився до війни в Україні невдовзі після вторгнення Росії, у лютому 2022 року. Поряд зі звичайними наступальними діями Кремль здійснював кібератаки на українську цифрову інфраструктуру. Українські урядовці та вільна коаліція експатріантів у технологічному секторі, провівши мозковий штурм у групових чатах WhatsApp та Signal, знайшли потенційне рішення: SpaceX, яка виробляє лінійку мобільних інтернет-терміналів під назвою Starlink. Встановлені на тринозі тарілки, кожна з яких завбільшки з комп’ютерний дисплей і вкрита білим пластиком, що нагадує витончений дизайн електромобілів Tesla Ілона Маска, з’єднуються з мережею супутників. Пристрої мають обмежений радіус дії, але в цій ситуації це було перевагою: хоча загальнонаціональна мережа тарілок була необхідна, Росії було б важко повністю демонтувати український зв’язок. Звісно, Маск міг би це зробити. Троє людей, причетних до приходу Starlink в Україну, які говорили на умовах анонімності, бо боялися, що Маск, засмутившись, може відмовитися від послуг, розповіли мені, що спочатку не помітили, наскільки важливим був його особистий контроль. “Ніхто не думав про це тоді, – сказав мені один з них, український технічний керівник. Все зводилося до того, що “давайте, бляха, поїхали, люди вмирають”. “

У наступні місяці завдяки збору коштів серед української громади Кремнієвої долини, контрактам з Агентством США з міжнародного розвитку та європейськими урядами, а також безоплатним внескам компанії SpaceX вдалося передати тисячі одиниць обладнання Starlink в Україну. Солдат українського корпусу зв’язку, який відповідав за підтримку доступу до Starlink на передовій і попросив називати його лише на ім’я Микола, сказав мені: “Це важлива основа зв’язку на полі бою”.

Спочатку Маск продемонстрував беззастережну підтримку українській справі, натхненно реагуючи на те, що Михайло Федоров, український міністр цифрової трансформації, публікував у Твіттері фотографії обладнання, яке використовується в польових умовах. Але з початком війни SpaceX почала сумніватися в ціні. “Ми не в змозі надалі дарувати термінали Україні або фінансувати існуючі термінали протягом невизначеного періоду часу”, – повідомив директор SpaceX з державних продажів у листі до Пентагону у вересні минулого року. (Нещодавно CNBC оцінив компанію SpaceX у майже півтори сотні мільярдів доларів. Forbes оцінив особистий статок Маска у двісті двадцять мільярдів доларів, що робить його найбагатшою людиною у світі).

Маск також був дедалі більше стурбований тим, що його технологія використовується для ведення війни. Того місяця на конференції в Аспені, де були присутні бізнесмени і політичні діячі, Маск навіть висловив підтримку Володимиру Путіну. “Він був на сцені і сказав: “Ми повинні вести переговори. Путін хоче миру – ми повинні вести переговори про мир з Путіним”, – згадував Рід Хоффман, який допомагав заснувати PayPal разом з Маском. За його словами, Маск, схоже, “купився на те, що продавав Путін, на гачок, ліску і грузило”. Тижнем пізніше Маск опублікував у Твіттері пропозицію щодо власного мирного плану, який передбачав проведення нових референдумів для перегляду кордонів України і надання Росії контролю над Кримом, напівавтономним півостровом, визнаним більшістю країн, включно зі Сполученими Штатами, як українська територія. У наступних твітах Маск зобразив як неминучий результат на користь Росії і прикріпив карти з позначенням східних українських територій, деякі з яких, як він стверджував, “віддають перевагу Росії”. Маск також опитав своїх підписників у Твіттері щодо цього плану. Мільйони відповіли, причому близько шістдесяти відсотків відкинули цю пропозицію. (Володимир Зеленський, президент України, провів у Твіттері власне опитування, запитуючи користувачів, кому вони віддають перевагу – Ілону Маску, який підтримував Україну, чи тому, хто зараз, схоже, підтримує Росію. Перший переміг, хоча в опитуванні Зеленського взяло участь менше людей: Маск має більш ніж у двадцять разів більше підписників).

На той час симпатії Маска почали проявлятися на полі бою. Одного дня українські війська, які просувалися в спірні райони на півдні, раптово виявилися не в змозі вийти на зв’язок. “Ми були дуже близько до лінії фронту, – розповів мені Микола, солдат-зв’язківець. “Ми перетнули цей кордон, і “Старлінк” перестав працювати”. Наслідки були негайними. “Зв’язок перервався, підрозділи були ізольовані. Коли ти в наступі, особливо командирам, потрібен постійний потік інформації з батальйонів. Командирам доводилося виїжджати на поле бою, щоб бути в радіусі дії радіозв’язку, ризикуючи собою, – розповідає Микола. “Це був хаос”.

Українські емігранти, які збирали кошти для підрозділів Starlink, почали отримувати шалені дзвінки. Технічний директор згадує, як український військовий сказав йому: “Нам потрібен Ілон зараз”. “Як зараз?” – відповів він. “Прямо зараз, бляха-муха”, – сказав чиновник. “Люди вмирають”. Інший українець, який брав участь у бойових діях, розповів мені, що його “розбудили десятки дзвінків, в яких йшлося про те, що вони втратили зв’язок і повинні відступити”. Financial Times повідомила, що перебої зі зв’язком зачепили підрозділи в Херсоні, Запоріжжі, Харкові, Донецьку та Луганську. Американські та українські чиновники сказали мені, що вважають, що SpaceX перервала зв’язок за допомогою геозони, оточивши зони доступу.

“Мої підписники очікують більш якісного контенту для відпочинку, ніж це”, – сказав високопоставлений чиновник міністерства оборони, – “Ми провели цілу серію зустрічей всередині відомства, щоб спробувати з’ясувати, що ми можемо з цим зробити”. Особлива роль Маска створила незвичні виклики, так само як і роль уряду як посередника. “Ми не могли звинуватити його в порушенні контракту чи ще в чомусь, – продовжив урядовець. Пентагону потрібно було б досягти контрактної домовленості зі SpaceX, щоб, як мінімум, Маск “не міг прокинутися одного ранку і просто вирішити, що він більше не хоче цим займатися”. Кал додав: “Це був своєрідний спосіб для нас зафіксувати послуги по всій Україні. Це могло б принаймні запобігти тому, щоб Маск взагалі вимкнув вимикач”.

Зазвичай такими переговорами займається відділ закупівель Пентагону. Але Маск став не просто постачальником, як Boeing, Lockheed чи інші гіганти оборонної промисловості. У телефонній розмові з Маском з Парижа Кал був шанобливим. Згідно з незасекреченими тезами розмови, він подякував Маску за його зусилля в Україні, визнав значні витрати, яких він зазнав, і попросив хоча б кілька тижнів на розробку контракту. “Якщо ви відключите це, війна не закінчиться”, – згадує Кал розмоу з Маском.

Маск не одразу погодився. “Я дійшов висновку, що він почав нервувати через те, що в Росії дедалі частіше вважають, що участь Starlink сприяє українським військовим зусиллям, і шукав спосіб заспокоїти російське занепокоєння”, – сказав мені Кал. На превеликий жах чиновників Пентагону, Маск добровільно зізнався, що розмовляв з Путіним особисто. Інша людина розповіла мені, що Маск робив те саме твердження за кілька тижнів до того, як опублікував у Твіттері свій проросійський мирний план, і сказав, що його консультації з Кремлем були регулярними. (Пізніше Маск заперечував, що розмовляв з Путіним про Україну.) По телефону Маск сказав, що дивився на свій ноутбук і бачив, як “розгортається вся війна” через карту активності Starlink. “Це було приблизно за три хвилини до того, як він сказав: “Ну, у мене була чудова розмова з Путіним”, – сказав мені високопоставлений представник оборонного відомства. І ми подумали: “О, Боже, це недобре”. “Маск сказав Калу, що яскрава ілюстрація того, як технологія, яку він розробив для мирних цілей, використовується для ведення війни, змусила його замислитися.

Нагадаємо також: Проти монополії Маска. В Україну прибули шведські термінали супутникового інтернету© Inshe.tv

Share Button
TwitterFacebookGoogle PlusYoutube