Росія створила в Польщі мережу агентів, щоб зірвати постачання зброї в Україну. В схемі – українські біженці, – The Washington Post


06:3519.08.2023

ГРУ РФ створило мережу аматорів для операцій, що включали диверсії на території Польщі.

Про це пише The Washington Post. Вже традиційно ІншеТВ переклало для вас цей матеріал.

Загадкові оголошення про роботу почали з’являтися в Інтернеті на початку цього року.

Робота була чорновою – розклеювання листівок або розвішування оголошень у громадських місцях – і платили за неї мізерно. Але для жменьки біженців зі сходу України обіцянка швидкого заробітку була надто привабливою, щоб від неї відмовитися.

Респонденти незабаром зрозуміли, що тут є підступ: Робота полягала в поширенні проросійської пропаганди від імені анонімного роботодавця. Для тих, хто все одно погоджувався виконувати завдання, робота набувала більш зловісного характеру.

За словами польських слідчих, протягом кількох тижнів новобранці мали завдання розвідувати польські морські порти, розміщувати камери вздовж залізниць і приховувати пристрої стеження у військових вантажах. Потім, у березні, з’явилися нові вражаючі накази пускати під укіс потяги, що перевозили зброю в Україну.

Польська влада тепер вважає, що таємничим замовником була російська військова розвідка ГРУ, і що зірвана операція становила найсерйознішу російську загрозу на території НАТО з моменту початку вторгнення Москви в Україну минулого року.

Мета Росії полягала в тому, щоб перервати постачання зброї через Польщу, на який припадає понад 80 відсотків військової техніки, що постачається в Україну, – величезний потік, який змінив хід війни і який, за словами польських і західних силовиків, Росія виявилася безпорадною перепинити.

Спочатку, коли йшлося про невеликі системи, такі як протитанкові ракети Javelin, багато поставок прибували літаками до регіонального аеропорту в Жешуві поблизу кордону з Україною.

Але в міру того, як все більше країн почали постачати важчі системи озброєнь, в тому числі HIMARS, танки і крилаті ракети, залізничні, наземні і морські шляхи в Польщу стали більш важливими.

Польща і Україна координують доставку “останньої милі” через кордон, яка часто відбувається вночі. Можуть використовуватися приманки та інші методи обману, а великі поставки можуть бути розбиті на менші одиниці, щоб краще уникнути виявлення.

На лінію фронту

Припаси можуть бути доставлені на лінію фронту всього за 48 годин. Вже не на території НАТО, дорога до поля бою становить найбільший ризик зриву поставок. Проте, хоча склади озброєнь були атаковані, Росія не завдала жодного удару по великому військовому вантажу.

Натомість цей випадок став ще одним нищівним ударом по російських шпигунських службах, чиї необґрунтовані оцінки, що Київ можна легко повалити, сформували катастрофічний план вторгнення, і чиї колись всепроникні мережі по всій Європі були викорчувані хвилями висилок і арештів.

Змова в Польщі стала спробою зупинити цю тенденцію. Не маючи змоги або не бажаючи покладатися на власних оперативників, Росія зібрала команду аматорів, у тому числі використовуючи російськомовні публікації на телеграм-каналах у Польщі, які часто відвідують українські біженці, за словами польських чиновників, які підтвердили їхні американські колеги з розвідки.

Якби це вдалося, схема могла б окупитися на багатьох рівнях – сповільнити постачання зброї і водночас розпалити обурення щодо 1,5 мільйона українців, які втекли до Польщі з початку війни. Навіть у разі провалу, втрати для Москви були обмеженими, оскільки в польських в’язницях опинилися переважно переміщені українці, а не оперативники ГРУ.

Високопоставлені польські чиновники заявили, що змова перетнула небезпечний поріг. “Це перша ознака того, що росіяни намагаються організувати саботаж – навіть терористичні атаки – в Польщі”, – сказав Станіслав Зарин, який курирує служби безпеки країни, в недавньому інтерв’ю The Washington Post.

Ця справа також має політичну чутливість для Варшави, де офіційні особи публічно не визнали, що серед затриманих є 12 українських біженців, прагнучи уникнути негативної реакції, яку, ймовірно, мала намір викликати Росія. Серед інших заарештованих – один росіянин і троє громадян Білорусі.

В інтерв’ю офіційні особи підкреслили, що хоча більшість українських підозрюваних походять зі східних областей, традиційно більш прихильних до Москви, вони, схоже, були мотивовані більше грошима, ніж ідеологічними міркуваннями.

З того часу слідчі виявили докази того, що Росія планувала й інші смертоносні операції. За словами слідчого Служби внутрішньої безпеки Польщі, який безпосередньо займається цією справою, новобранцям було доручено здійснити підпали і вбивство, повідомляє ABW. Слідчий не став обговорювати цілі.

“Ця загроза була усунена, але більш широка загроза залишається”, – сказав слідчий, який, як і інші, говорив на умовах анонімності, посилаючись на міркування безпеки і чутливість справи. За його словами, російські шпигунські служби залишаються активними в Польщі і “намагатимуться виправити помилки, яких вони припустилися”.

Подробиці про використання Росією популярного додатку Telegram для вербування оперативників і масштаби атак, які нібито переслідувало ГРУ, раніше не розголошувалися.

Польська змова віддзеркалює модель аутсорсингу, яку вже давно використовують терористичні угруповання, включаючи “Ісламську державу”, використовуючи онлайн-методи для вербування бойовиків і здійснення дистанційних атак, спрямованих на те, щоб посіяти паніку на Заході. Це значний крок уперед для російських шпигунських служб, зокрема ГРУ, оперативники якого брали безпосередню участь у спробі отруєння російського перебіжчика в Англії у 2018 році та вибухах на складах боєприпасів у Болгарії та Чехії.

Ця стаття ґрунтується на інтерв’ю з більш ніж десятком співробітників служб безпеки Польщі, України та США, а також на інформації з документів, акаунтів підозрюваних у соціальних мережах та інтерв’ю з родичами і соратниками заарештованих.

Одна з підозрюваних, 19-річна Марія Медведєва, була затримана під час тривалих подорожей Польщею зі своїм хлопцем Владиславом Посмітюхою, якого також звинувачують у шпигунстві. Її батько, Павло Медведєв, сказав у нещодавньому інтерв’ю The Post, що фотографії, які вони публікували в соціальних мережах, спонукали його запитати, як вони платили за свої екскурсії.

Його дочка пояснила, що у Посмітюхи були криптовалютні рахунки, на яких зберігалися “гроші, отримані з Росії за якісь дії”, – сказав Медведєв. “Вона сказала, що він щось робив на високому рівні і не розповідав їй”.

Змова з метою підриву залізниці в Польщі була приведена в дію в той час, коли Україна планувала контрнаступ, який вона розпочала в червні, а нові потужні системи озброєнь, включаючи танки Leopard німецького виробництва, прямували до вузької смуги польських автомагістралей і залізничних колій, які слугують горлом для постачань.
З початком війни ці поставки різко зросли в обсягах, дальності і летальності, що викликає порівняння з потоком американської військової техніки “ленд-лізу” через Атлантику під час Другої світової війни.

Погляд на обсяг витрат США на оборону України

За останні 16 місяців Сполучені Штати і майже 50 інших країн доставили в Україну понад 150 000 тонн озброєнь, що еквівалентно вазі 1000 літаків “Боїнг-747”. Легкі боєприпаси, що надсилалися на початку війни, поступилися місцем танкам, реактивним системам залпового вогню HIMARS і крилатим ракетам Storm Shadow. За даними Пентагону, лише Сполучені Штати виділили понад 43 мільярди доларів на військову допомогу.

Нездатність Росії перекрити цей постійний потік смертоносного вантажу, чи то до в’їзду в Україну, чи то під час перетину західної половини країни, спантеличує військових чиновників і експертів.

“Мене вражає, що вже 18 місяців [війни] вони не змогли знищити жодного конвою чи потягу”, – сказав Бен Ходжес, генерал армії США у відставці, який служив командувачем силами армії США в Європі. “Жодна рухома ціль не була вражена”.

Цей провал відображає серйозні недоліки російських військових, в тому числі дивовижну нездатність відстежувати і вражати рухомі цілі, а також очевидне небажання Москви ризикувати ударами на заході України, які можуть зачепити Польщу і викликати реакцію з боку НАТО.

Боротьба Росії за те, щоб зупинити потік зброї, також є частиною наслідків її хибного військового плану.

Переконана, що Київ впаде за кілька днів, Росія не зробила жодної цілеспрямованої спроби знищити потужну систему протиповітряної оборони України. Як наслідок, відтоді Росія не може посилати винищувачі або інші літаки над великими територіями країни, через які проходять поставки зброї.

“З самого початку конфлікту численні російські зусилля не змогли зірвати постачання західної військової допомоги Україні”, – йдеться в надсекретному слайді, поширеному серед американського військового командування в лютому. Як наслідок, йдеться в документі, Сполучені Штати та їхні союзники змогли скористатися “здебільшого сприятливим середовищем для продовження поставок летальної допомоги”.

З огляду на ці обмеження, американські спецслужби попередили в лютому, що Росія, ймовірно, шукатиме способи “саботувати логістичні [об’єкти] на території НАТО з правдоподібним запереченням”, тобто способи, які буде важко приписати Росії, йдеться в документі, що міститься в скарбничці секретних розвідувальних звітів, отриманих виданням The Post.

Одним із способів досягти цього був аутсорсинг операцій громадянам України та Білорусі.

За словами чиновників, оголошення, які використовувалися для заманювання потенційних рекрутів, були розкидані серед пропозицій роботи, порад щодо житла та інтернет-шахрайства, які заполонили телеграм-канали, відвідувані групами біженців у Польщі.

Вони обіцяли платити від кількох доларів за нанесення графіті до 12 доларів за вивішування плакату, сказав розслідувач ABW. Згідно з інформацією, наданою ABW, там були листівки і банери з написами “ПОЛЬЩА ≠ УКРАЇНА”, “НАТО ЙДИ ДОДОМУ” і “НЕ БУДЬ БАЙДЕНОМ”.

За словами офіційних осіб, розповсюдження таких матеріалів переслідувало дві мети: розпалювання антиукраїнських настроїв у Польщі, а також перевірку готовності новобранців виконувати завдання, спрямовані проти уряду країни, яка їх приймає.

Ті, хто надсилав фотографії, що підтверджували виконання прохань, отримували більш небезпечні завдання. Деяких інструктували купувати підроблені мобільні телефони і фотоапарати, які передавали через “мертві точки” іншим новобранцям, які почали перетинати Польщу, щоб надсилати звіти і фотографії з залізничних станцій, аеродромів і морських портів.

За словами чиновників, вербувальникам платили криптовалютою і банківськими переказами з банківських рахунків, які неможливо відстежити. Для більшої організованості приховані спонсори цієї роботи публікували свої ставки оплати праці в електронних таблицях. На вершині шкали були завдання з підриву потягів, підпалів і вбивств, хоча, за словами представників ABW, навіть вони коштували лише кілька сотень доларів.

За словами чиновників, Росія, схоже, обирала новобранців, чий вік і походження навряд чи привернули б увагу служб безпеки. Більшості з них було близько 20 років, а одному – лише 16. До лютого почала вимальовуватися організаційна структура.

Згідно з інформацією, наданою ABW, “операція базувалася на класичній клітинній структурі”, з осередками, зосередженими на виконанні таких функцій, як спостереження, збір інформації, логістика та операції.

“У кожного осередку був лідер, довірена особа російських спецслужб”, – повідомляє ABW. Люди на нижчих рівнях перебували в невіданні і “не знали один одного без крайньої необхідності”.

За словами офіційних осіб, навіть молодші члени мережі почали усвідомлювати, що вони, ймовірно, виконують вказівки Москви. Дехто виправдовував свою участь як відносно нешкідливу або фінансово необхідну, за словами чиновників. Потрапивши на російську зарплату, вони також могли побоюватися, що відступати вже пізно.

Камери в кущах

Росія погрожувала поставкам зброї з самого початку війни. Через кілька днів після вторгнення заступник міністра закордонних справ Росії Сергій Рябков попередив, що “перекачування зброї в Україну” – це не просто “небезпечний крок, а дія, яка перетворює відповідні конвої на легітимні цілі”.

Сполучені Штати зробили значні кроки для стримування атак, розгорнувши сотні військовослужбовців 10-ї гірської дивізії та протиракетні батареї Patriot в аеропорту Жешув-Ясьонка, що знаходиться приблизно за 65 миль від кордону з Україною. Колись тиха злітно-посадкова смуга слугувала не лише головним вузлом постачання зброї, а й проміжною станцією для світових лідерів, зокрема президента України Володимира Зеленського, який використовував аеропорт майже для кожної закордонної поїздки з початку війни, і президента Байдена, який приземлився там на літаку Air Force One у лютому по дорозі до Києва.

Регіон пронизаний таємними службами безпеки. За словами офіційних осіб, Польща розгорнула сотні агентів для захисту транзитних шляхів і пунктів перетину кордону, які також контролюються західними дронами, літаками-шпигунами і супутниками.

За словами офіційних осіб, російська диверсійна група залишалася непоміченою, поки перехожий не помітив об’єктив камери, що визирав з-поміж дерев і кущів на важливому відрізку колії, і не повідомив про знахідку владі. Пристрій, що являє собою готову відеокамеру, яка працює на сонячній енергії, передавав зображення вантажу, що проїжджав повз, в онлайн-сховище, доступ до якого можна було отримати віддалено за допомогою правильного пароля.

Використовуючи дані з камери, записи з мобільних телефонів і найближчих веж стільникового зв’язку, слідчі змогли визначити не лише час встановлення пристрою, але й те, хто в цей час перебував поблизу – одна з кількох очевидних помилок погано навчених російських новобранців.

Обшук на інших ділянках колії виявив додаткові камери в місцях, які влада показала The Post: одна на стовбурі тополі біля мосту, де потяги повинні знижувати швидкість, інша – на гілках, що виходять на залізничні колії, де вантажні вагони маневрують, чекаючи, поки звільняться колії попереду.

За кілька днів правоохоронці затримали підозрюваного, який “надав нам інформацію про інших членів групи”, в тому числі про свого куратора, сказав слідчий. Спостереження, перехоплення та інші заходи привели до виявлення нових членів і осередків.

Польські офіційні особи заявили, що їхній початковий план полягав у моніторингу мережі, щоб дізнатися більше про її наміри і командний ланцюг. Але вони були змушені відмовитися від цієї ідеї після перехоплення повідомлень, які вказували на те, що змова з метою зриву поставок зброї вже триває.

Слідчі знайшли детальні інструкції, надіслані одному з осередків мережі, щодо розміщення пристроїв для сходження з рейок на ділянках колії, де потяги, що рухаються навіть на невеликій швидкості, можна було б зіштовхнути з рейок, повідомили чиновники. Чиновники попросили не розголошувати характер пристроїв.

Слідчий ABW повідомив, що щонайменше двоє новобранців підписалися на здійснення теракту, і що було визначено місце і час його проведення. Він визнав, що влада не знайшла пристрої під час обшуків на кількох об’єктах, і сказав, що залишається незрозумілим, чи отримали їх оперативники і сховали десь в іншому місці.

Імпровізація і відчай

Польська влада заявила, що в її розумінні цієї мережі все ще існують значні прогалини, в тому числі щодо особистостей російських оперативників, які керували нею, і повного обсягу їхнього зашифрованого зв’язку з лідерами осередків у Польщі.

Нечисленні документи, які з’явилися у відкритому доступі, натякають на деякі з цих “білих плям” у розслідуванні. У дипломатичній телеграмі, яку Польща надіслала білоруському посольству, повідомляючи про арешти білоруських громадян, стверджується, що вони були членами осередку, яким керувала людина на ім’я “Андрій”, чия особистість на той час не була відома.

Судові матеріали у цій справі засекречені, а імена заарештованих не розголошуються. Польські офіційні особи відмовилися повідомити, де їх утримують і хто представляє їх на закритих судових засіданнях. Українські офіційні особи, в тому числі посол України у Варшаві, також відмовилися відповідати на запитання про цю справу.

З’явилася деяка інформація про трьох білоруських підозрюваних, чиї імена були опубліковані в повідомленнях державних ЗМІ, які заявили про їхню невинуватість і звинуватили Польщу в їхньому арешті.

Взята під варту білоруська пара відповідає тому, що польська влада описує як бажаний профіль для новобранців ГРУ: молоді, здатні подорожувати Польщею без підозр і охочі до заробітку.

За словами її батька, Медведєва, одна з підозрюваних, переїхала до Польщі минулого року, щоб вивчати журналістику у Варшаві. Її історія в соціальних мережах, що рясніє селфі в спортзалі, Starbucks і походами по магазинах, не видає жодної симпатії до Москви або її клієнтського уряду в Мінську. Вона з’являється на відео, де бере участь в антиурядових демонстраціях у Білорусі в 2020 році. У дописі від березня 2022 року зображена ваза тюльпанів в українських кольорах – синьому і жовтому – з емодзі розбитого серця.

Медведєв заявив, що підтримує переїзд дочки до Варшави, але закликав її припинити стосунки з Посмітюхою, білорусом, який, за словами Медведєва, на 10 років старший за нього. Судячи з повідомлень у соціальних мережах, їхні стосунки почалися щонайменше три роки тому в Мінську.

Спроби зв’язатися з родичами або адвокатом Посмітюхи були безуспішними. У розмові з білоруським державним “Белтелерадіо” на початку цього року батько Посмітюхи, Олександр, назвав звинувачення проти свого сина “божевільною нісенітницею”.

“Так, у нього є своє бачення того, що відбувається в світі, але у нього не було помічено жодного бажання займатися незаконною діяльністю”, – сказав батько.

Медведєв сказав, що він оплачував навчання і проживання дочки у Варшаві, але фотографії, які пара розмістила в Інтернеті, свідчать про інші джерела готівки. Коли його запитали про деталі їхніх фінансів, Медведєв сказав, що його дочка розповіла йому, що Посмітюха “попросив її відкрити криптовалютний рахунок і банківський рахунок на її ім’я, але не дозволив їй ними користуватися”.

Замість цього, за словами Медведєва, Посмітюха контролював рахунки за допомогою паролів, які він не повідомляв. Він також часто подорожував, за словами Медведєва, зупиняючись в її гуртожитку у Варшаві між поїздками в Білорусь і Росію, щоб пожити з Медведєвою.

“Вона сказала, що він працював на якусь російську компанію, – сказав він. “Він весь час подорожував, всюди”.

За словами Медведєва, перші ознаки неприємностей з’явилися 5 березня цього року, коли його дочка не подзвонила додому, як очікувалося, щоб привітати свою бабусю з днем народження. Через тиждень, за його словами, сім’я отримала дзвінок з Міністерства закордонних справ Польщі, в якому повідомлялося, що Медведєва була затримана за звинуваченням у шпигунстві.

Вони були заарештовані під час поїздки, яка, за словами польських офіційних осіб, мала вигляд романтичної морської подорожі, але нібито мала на меті спостерігати за гаванню Гдині саме в той час, коли туди прибула велика партія озброєнь.

Їх звинувачують у “проведенні спостережень з метою збору інформації про об’єкти критичної інфраструктури”, в тому числі в аеропорту і на залізничному вокзалі в Жешуві, а також у морських портах Гданська і Гдині, згідно з дипломатичними телеграмами, надісланими Польщею до Білорусі і показаними по білоруському телебаченню. За словами батька Медведєвої, в їхньому багажі були знайдені проросійські листівки.

Після того, як 16 березня було оголошено про арешти, білоруські державні ЗМІ перейшли в режим підвищеної активності, транслюючи відеозаписи інтерв’ю з членами сім’ї, які наполягали на невинуватості затриманих.

Медведєв заявив, що його дочка перебуває в місці утримання під вартою в Любліні, і що її тривалий час утримують в одиночній камері. За словами Медведєва, її відвідують адвокат і мати. Він сказав, що не знає імені адвоката. Мати, яка розлучена з Медведєвим, не відповіла на прохання про коментар.

“Ситуація дуже, на мій погляд, божевільна”, – сказав Медведєв, додавши, що у його дочки були емоційні зриви в місці утримання під вартою. Польське законодавство дозволяє утримувати підозрюваних у справах, пов’язаних з національною безпекою, місяцями без суду і слідства. Адвокати, найняті сім’єю, були присутні на слуханнях і повідомили, що Медведєва “просто опинилася не в тому місці і не в той час”, – сказав Медведєв.

“Вона нічого не зробила, – сказав він. “Вона просто свідок, тому вони її тримають”.

Польські офіційні особи заперечили це. За словами ABW, Медведєва “знала про справжній характер” завдань, які вона виконувала разом з Посмітюхою. “Вона не вважала це тривожним”, – заявило агентство, і “отримувала вигоду від грошей”, які надсилала Росія.

Робота осередків у Польщі могла сприяти російським спробам завдати ударів по складах зброї та інших місцях зберігання в Україні – статичних цілях, які Росія вражає з більшим успіхом, особливо ближче до східного фронту війни. Українські урядовці заявили, що протягом минулого року на складах зброї, які були об’єктами російських атак, кілька разів були знайдені пристрої стеження.

Україна також зіткнулася з власною боротьбою за викорінення російських інформаторських мереж, здійснивши сотні арештів. Серед затриманих – працівник залізниці на сході Дніпропетровської області, якого заарештували в лютому і звинуватили в тому, що він передавав координати станцій, де розвантажувалися вантажі зі зброєю.

Польські посадовці, які брали участь у розслідуванні, описали цю справу як не схожу на жодну іншу, з якою їм доводилося стикатися, і яка відображає рівень імпровізації та відчаю з боку російських шпигунських служб, що стикаються з безпрецедентним тиском.

Після вторгнення Польща вислала з країни всіх відомих оперативних співробітників російських спецслужб СЗР, ФСБ і ГРУ – загалом 45 осіб, повідомили офіційні особи. Розкішне посольство Росії у Варшаві зараз нагадує місто-привид. Нещодавно вдень всередині не було видно жодного світла, і ніхто не проходив через головні ворота, які охороняла польська поліція.

Високопоставлений представник польської розвідки заявив, що Росія намагається врятувати фрагменти своєї шпигунської мережі, покладаючись на агентів під глибоким прикриттям, які не базуються в посольстві. “Вони використовують своїх нелегалів, своїх сплячих агентів”, – сказав чиновник, додавши, що Кремль обережно використовує їх, оскільки вони нечисленні і не мають юридичного захисту, який надається дипломатам.

Москва продовжує вербувати аматорів, яких вважає більш дешевими, кажуть чиновники, і розслідування диверсійного угруповання привело АБВ до інших підозрюваних. Серед них – 20-річний російський хокеїст польської команди, який був затриманий у червні після того, як його спіймали на спостереженні за перетином українського кордону.© Inshe.tv

Share Button
Twitter Facebook Google Plus Youtube