Маск відмовився підключати Starlink біля Криму, що зробить Пентагон, щоб сигнал був, і що криється за цим протистоянням


08:1230.07.2023

Міністр оборони США Ллойд Остін схвалив угоду відомства про придбання сотень нових терміналів та послуг Starlink. Така угода дає Пентагону контроль над установкою, де працює сигнал на території України, і дозволяє не побоюватися його переривання за бажанням власника компанії SpaceX Ілона Маска.

Про пише The New York Times, а ІншеТВ переклало для вас цей текст. Заздалегіть попереджаємо, що ця стаття велика, але в ній відображені глибинні світові процеси доступу до інформації, недовіра різних країн до Маска, який може зловживати своєю монополією, як хочуть протистояти цій монополії і таке інше. Отже, це варто прочитати, бо з коротких новин ви про це не дізнаєтесь. Отже:

17 березня генерал Марк А. Міллі, голова Об’єднаного комітету начальників штабів, і генерал Валерій Залужний, керівник Збройних сил України, провели телефонну розмову, щоб обговорити вторгнення Росії в Україну. По захищеній лінії два воєначальники обговорили системи протиповітряної оборони, оцінку поля бою в реальному часі та поділилися розвідданими про військові втрати Росії.

Вони також поговорили про Ілона Маска.

Генерал Залужний підняв тему Starlink, технології супутникового інтернету, розробленої ракетною компанією SpaceX пана Маска, розповіли троє людей, які знають про цю розмову. За словами генерала Залужного, рішення України на полі бою залежали від подальшого використання Starlink для зв’язку, і його країна хотіла б забезпечити доступ і обговорити, як покрити витрати на цю послугу.

Генерал Залужний також запитав, чи мають Сполучені Штати оцінку пана Маска, який має розгалужені бізнес-інтереси і темну політику – на що американські чиновники не відповіли.

Пан Маск, який очолює компанії SpaceX, Tesla і Twitter, став найбільш домінуючим гравцем у космосі, оскільки він неухильно накопичує владу над стратегічно важливою сферою супутникового інтернету. Проте в умовах недостатнього регулювання і нагляду його нестабільний і особистісний стиль дедалі більше непокоїть військових і політичних лідерів по всьому світу, оскільки технологічний мільярдер іноді використовує свою владу в непередбачуваний спосіб.

З 2019 року пан Маск майже щотижня відправляє в космос ракети SpaceX, які доставляють на орбіту десятки супутників розміром з диван. Супутники зв’язуються з терміналами на Землі, завдяки чому вони можуть передавати високошвидкісний інтернет майже в кожен куточок планети. Сьогодні в небі перебуває понад 4 500 супутників Starlink, що становить понад 50 відсотків усіх активних супутників. Вони вже почали змінювати колір нічного неба, ще до того, як Ілон Маск планує вивести на орбіту 42 000 супутників у найближчі роки.

Глобальна супутникова мережа

На орбіті Землі обертається понад 4 500 супутників Starlink. Те, що тут виглядає як довгі черги, – це нещодавно запущені супутники, які наближаються до свого місця на орбіті.

Більшість супутників рознесені і рухаються у вигляді сітки між полюсами Землі, тоді як деякі з них тісно згруповані і рухаються разом у вигляді ліній.

Потужність технології, яка допомогла збільшити вартість компанії SpaceX до майже 140 мільярдів доларів, тільки починає відчуватися.

Starlink часто є єдиним способом отримати доступ до інтернету в зонах бойових дій, віддалених районах і місцях, що постраждали від стихійних лих. В Україні він використовується для координації ударів безпілотників і збору розвідданих. Активісти в Ірані та Туреччині намагаються використовувати цей сервіс для захисту від урядового контролю. Міністерство оборони США є великим клієнтом Starlink, в той час як інші військові, наприклад, в Японії, тестують цю технологію.

Але майже повний контроль пана Маска над супутниковим інтернетом викликає тривогу.

Вибухонебезпечний 52-річний Маск не має чітких прихильностей. Хоча пана Маска називають геніальним інноватором, він одноосібно може вирішити відключити доступ до інтернету Starlink для клієнта або країни, і він має можливість використовувати конфіденційну інформацію, яку збирає ця служба. Такі побоювання посилюються тим, що жодна компанія чи уряд не змогли наблизитися до того, що він створив.

В Україні деякі побоювання справдилися. За словами людей, знайомих із ситуацією, Ілон Маск неодноразово обмежував доступ до Starlink під час війни. Одного разу він відмовив українським військовим у проханні увімкнути Starlink поблизу Криму, контрольованої Росією території, що вплинуло на стратегію ведення бойових дій. Минулого року він публічно запропонував “мирний план” для війни, який, як видається, відповідає російським інтересам.

Іноді пан Маск відкрито хизувався можливостями Starlink. “Разом з Tesla, Starlink і Twitter я, можливо, маю більше глобальних економічних даних в реальному часі в одній голові, ніж будь-хто інший”, – написав він у квітні в Twitter.

Starlink – це більшість активних супутників на орбіті Землі

Супутники Starlink працюють на висоті приблизно 300 миль над Землею на так званій “низькій навколоземній орбіті”. Це більш ніж у 60 разів ближче, ніж традиційні супутникові інтернет-сервіси, які працюють на більшій висоті на “геосинхронній орбіті”.

Занепокоєні надмірною залежністю від технології пана Маска, українські чиновники спілкувалися з іншими супутниковими інтернет-провайдерами, хоча вони не визнали, що жоден з них не може конкурувати зі Starlink.

“Зараз Starlink – це справді кров усієї нашої комунікаційної інфраструктури”, – сказав в інтерв’ю Михайло Федоров, міністр цифрового розвитку України.

Щонайменше дев’ять країн, в тому числі в Європі і на Близькому Сході, також обговорювали питання Starlink з американськими чиновниками протягом останніх 18 місяців, причому деякі з них ставили під сумнів владу пана Маска над цією технологією, повідомили два співробітники американської розвідки, поінформовані про ці дискусії. Мало хто з країн публічно говорить про свої побоювання, побоюючись відштовхнути пана Маска, сказали представники розвідки і кібербезпеки, які були ознайомлені з цими розмовами.

Американські чиновники мало говорять публічно про Starlink, оскільки вони балансують між внутрішніми і геополітичними пріоритетами, пов’язаними з паном Маском, який критикував президента Байдена, але чия технологія є неминучою.

Федеральний уряд є одним з найбільших клієнтів SpaceX, використовуючи її ракети для місій НАСА і запуску військових супутників спостереження. Високопосадовці Пентагону намагалися виступити посередниками у вирішенні питань, пов’язаних зі Starlink, зокрема, з Україною, повідомила особа, знайома з переговорами.

Міністерство оборони підтвердило, що уклало контракти зі Starlink, але відмовилося деталізувати їх, посилаючись на “критичний характер цих систем”.

Інші уряди налаштовані насторожено. Тайвань, який має інтернет-інфраструктуру, що може бути вразливою в разі китайського вторгнення, неохоче користується послугою частково через ділові зв’язки пана Маска з Китаєм, кажуть тайванські та американські чиновники.

У Китаю є свої побоювання. Минулого року пан Маск заявив, що Пекін вимагав від нього запевнень, що він не ввімкне Starlink всередині країни, де інтернет контролюється і цензурується державою. У 2020 році Китай зареєструвався в міжнародному органі для запуску 13 000 власних інтернет-супутників.

Європейський Союз, частково через побоювання щодо Starlink і пана Маска, минулого року також виділив 2,4 мільярда євро, або 2,6 мільярда доларів, на створення супутникового угруповання для цивільного і військового використання.

“Це не просто одна компанія, а одна людина”, – сказав Дмитро Альперович, експерт з кібербезпеки, співзасновник аналітичного центру Silverado Policy Accelerator, який консультує уряди з питань супутникового інтернету. “Ви повністю залежите від його примх і бажань”.

Дотягнутися до неба

Сер Мартін Світінг, британський інженер, який заснував компанію Surrey Satellite Technology, що займається проектуванням і виробництвом супутників, у 2001 році отримав пропозицію від ділового партнера зустрітися з “хлопцем, який хоче побудувати теплицю на Марсі”. Ним виявився Ілон Маск.

Невдовзі пан Світінг і пан Маск зустрілися за сніданком на космічній конференції в Колорадо, де технологічний підприємець критикував НАСА і говорив про створення приватного космічного флоту.

“Він був дуже зосередженим”, – сказав пан Світінг, чия компанія згодом отримала інвестиції від пана Маска і мала його в раді директорів до продажу Airbus у 2009 році.

Пан Маск також цікавився новою галуззю досліджень, де невеликі супутники розміщуються в небі на висоті кількох сотень миль над рівнем моря, в області, відомій як “низька навколоземна орбіта”, – сказав пан Світінг.

Їхня спільна робота була одним з перших прикладів того, що пан Маск зосередився на технології, яка допоможе підтримати Starlink. Супутники 1960-х років, як правило, більші – часто розміром зі шкільний автобус – і розташовані вище в космосі, на так званій “геосинхронній орбіті”, що обмежує їхні комунікаційні можливості. Менші супутники можуть обертатися на меншій висоті, що дозволяє їм зв’язуватися з терміналами на Землі і передавати високошвидкісний інтернет у віддалені місця.

Для цього потрібно багато малих супутників. Це пов’язано з тим, що коли один супутник рухається над наземним терміналом Starlink, він передає інтернет-сигнал іншому супутнику за ним, щоб підтримувати єдиний, безперервний потік для користувачів внизу.

Пан Маск запустив свої перші супутники Starlink на орбіту в 2019 році. У той час супутниковий інтернет вважався безглуздою затією. У 1990-х і 2000-х роках інші компанії намагалися запустити низькоорбітальні супутники зв’язку з невеликим успіхом через дорожнечу і технічні труднощі їхнього запуску в космос.

Але у пана Маска була перевага. Ракети SpaceX повертаються на Землю після польоту в космос і є частково придатними для повторного використання. Це фактично дало йому контроль над експрес-поїздом, який постійно доставляє супутники в космос, іноді десятками за раз.

Тепер майже щотижня ракета SpaceX, завантажена супутниками Starlink, злітає з космодрому в Каліфорнії або Флориді. Кожен супутник розрахований на роботу близько трьох з половиною років. На орбіті їх так багато, що їх часто приймають за падаючі зірки. Астрономи задокументували, як ці апарати заважали дослідницьким телескопам, і попередили про ризик зіткнень.

Мережа Starlink зростає

Запуски відбуваються майже щотижня, і щоразу на орбіту виводиться близько 60 супутників.

Індикатор прогресу починається у 2019 році із запуском Starlink. Кожні кілька секунд анімація показує знімок супутників після чергового запуску Starlink, причому частота запусків зростає, і з часом на орбіті Землі з’являється все більше супутників Starlink.

Starlink забезпечує швидкість завантаження інтернету, як правило, близько 100 мегабіт на секунду, що можна порівняти з багатьма стаціонарними послугами. SpaceX зазвичай стягує з приватних клієнтів близько 600 доларів за кожен термінал, який отримує з’єднання з космосу, плюс щомісячну абонентську плату в розмірі близько 75 доларів, причому для підприємств і урядів витрати вищі. За словами експертів, компанія знає місцезнаходження, рух і висоту кожного терміналу Starlink.

Послуга, яка офіційно дебютувала в 2021 році в декількох країнах, зараз доступна в більш ніж 50 країнах і територіях, в тому числі в США, Японії, більшій частині Європи і частинах Латинської Америки. В Африці, де доступ до інтернету відстає від решти світу, Starlink доступний в Нігерії, Мозамбіку і Руанді, а до кінця 2024 року до них приєднаються ще більше десятка країн, повідомляється на сайті Starlink.

“Інтернет з високою пропускною здатністю і низькою затримкою буде скрізь на землі”, – передбачив пан Маск в подкасті Джо Рогана в 2020 році.

Військові, телекомунікаційні компанії, авіакомпанії, круїзні лінії і морські вантажовідправники з’їхалися до Starlink, яка заявила, що має понад 1,5 мільйона підписників.

Конкурентам доводиться нелегко, хоча конкуренція зростає. Британська компанія OneWeb зазнала таких фінансових труднощів, що її довелося врятувати британському уряду і продати групі інвесторів. Компанія Amazon, заснована Джеффом Безосом, який володіє ракетною компанією Blue Origin, планує створити конкурента Starlink – проект Kuiper, але поки що не може запустити супутник у космос.

Лінія життя на полі бою
Жодна подія не продемонструвала потужність Starlink – і вплив пана Маска – більше, ніж війна в Україні.

Понад 42 000 терміналів Starlink зараз використовуються в Україні військовими, лікарнями, бізнесом та гуманітарними організаціями. Під час російських бомбардувань минулого року, які спричинили масштабні відключення електроенергії, українські державні установи звернулися до Starlink, щоб залишатися онлайн.

Порівняння теплових карт змодельованих швидкостей інтернету Starlink в Україні 25 лютого 2022 року та 19 травня 2023 року показує, що швидкість зросла по всій країні.

“Без Starlink ми не можемо літати, ми не можемо спілкуватися”, – сказав один український заступник командира на прізвисько Зуб, який говорив на умовах анонімності з міркувань безпеки.

Starlink з’явився в Україні в лютому 2022 року, коли Росія вторглася в країну і кібератака, яку пізніше приписували Росії, вивела з ладу супутникову систему високошвидкісного зв’язку компанії Viasat, що використовувалася українськими військовими. Коли війська і командири були виведені з ладу, пан Федоров, міністр цифрових технологій, звернувся до пана Маска з проханням про допомогу.

За кілька годин пан Маск зв’язався з Федоровим і повідомив, що Starlink був активований в Україні. Через кілька днів прибули термінали Starlink.

Ця технологія, яку можна знайти в лісах, полях, селах і встановити на дахах військових транспортних засобів, дала українській армії значну перевагу над російськими військами. Вона дозволила артилерійським командам, командирам і пілотам одночасно переглядати записи з безпілотників і спілкуватися в режимі онлайн. За словами військовослужбовців, час реагування від виявлення цілі до її ураження скоротився з майже 20 хвилин до однієї хвилини.

“Величезна кількість життів, які допомогла врятувати система Starlink, може вимірюватися тисячами, – сказав пан Федоров. “Це одна з фундаментальних складових нашого успіху”.

Але занепокоєння українських і західних чиновників щодо контролю пана Маска над цією технологією зростало, досягнувши апогею минулої осені, коли він неодноразово робив коментарі про війну, які ставили під сумнів його прихильність до служби Starlink в Україні.

У вересні на приватному заході, присвяченому світовим і діловим питанням в Аспені, штат Колорадо, на якому були присутні тодішній спікер Палати представників Ненсі Пелосі та інші, пан Маск запропонував мирний план для України, який включав анексію Росією українських земель. Ця пропозиція обурила багатьох присутніх.

Приблизно в цей час виникли питання про те, хто буде платити за послуги Starlink в Україні. SpaceX спочатку взяла на себе частину витрат, а США та інші союзники також надали фінансування.

Того ж місяця SpaceX повідомила Міністерство оборони США, що не може продовжувати цю угоду, і попросила Пентагон взяти на себе фінансування. Згідно з листом SpaceX, про який повідомляє CNN і який підтверджує The New York Times, компанія оцінила витрати в майже 400 мільйонів доларів за 12 місяців.

Адміністрація Байдена доручила високопосадовцю Пентагону Коліну Калу виступити посередником. За словами колишнього чиновника адміністрації, 7 жовтня пан Кал зателефонував пану Маску і висловив побоювання, що Україна використовуватиме Starlink не лише для захисту, але й для проведення наступальних операцій з метою повернення захоплених Росією територій, що може призвести до значних втрат серед російських військових. Пан Каль сказав пану Маску, що в разі закриття Starlink постраждає більше людей в Україні.

Тим не менш, Ілон Маск відключив доступ до деяких терміналів Starlink в Україні. Наприкінці минулого року близько 1300 терміналів Starlink, придбаних у британського постачальника, перестали працювати в країні після того, як український уряд не зміг сплатити щомісячну плату в розмірі 2500 доларів за кожен, розповіли двоє людей, обізнаних з цим питанням.

Доступ до Starlink також коливався в залежності від перебігу війни, коли Росія завойовувала території, а Україна боролася за їхнє повернення. У міру того, як лінія фронту змінювалася, пан Маск використовував процес, який називається геофенсинг, щоб обмежити доступ до Starlink на лінії фронту. SpaceX використовує дані про місцезнаходження, зібрані своїм сервісом, щоб забезпечити дотримання обмежень геофенсінгу.

Це спричинило проблеми. Коли восени українські війська намагалися відвоювати такі міста, як Херсон, на підконтрольних Росії територіях, їм потрібен був доступ до інтернету для зв’язку. Пан Федоров і представники збройних сил надіслали повідомлення пану Маску і співробітникам SpaceX з проханням відновити зв’язок у районах, де наступала армія.

Пан Федоров сказав, що SpaceX відреагувала “дуже оперативно”.

Starlink контролює, які райони отримують послуги

Starlink не працює на підконтрольних Росії територіях України. Восени українські військові часом залишалися без зв’язку, коли війська відвойовували підконтрольну Росії територію.

Карта України, включаючи річку Дніпро, показує, що територія, на якій працював Starlink, обмежувалася територією, яку утримувала Україна, тоді як на територіях, які українські військові відвойовували у Росії, Starlink був деактивований.

У пана Маска були й інші червоні лінії, які він не перетинав. Минулого року він відмовив Україні у проханні надати доступ до Starlink поблизу Криму, контрольованого Росією півострова, щоб вона могла направити начинений вибухівкою морський дрон на російські кораблі, пришвартовані в Чорному морі, розповіли двоє людей, знайомих з ходом переговорів. Пізніше пан Маск заявив, що Starlink не може бути використаний для дальніх ударів безпілотників.

Інші американські чиновники висловили свою думку. У червні міністр оборони Ллойд Остін схвалив угоду Пентагону про купівлю від 400 до 500 нових терміналів і послуг Starlink. За словами двох осіб, знайомих з угодою, Пентагон отримає контроль над визначенням зони дії інтернет-сигналу Starlink на території України, щоб ці нові пристрої могли виконувати “ключові функції і певні місії”. Очевидно, це має на меті забезпечити Україну спеціальними терміналами та послугами для виконання чутливих функцій без побоювання переривання зв’язку.

На відміну від традиційних оборонних підрядників, чиї продажі зброї за кордон зазвичай здійснюються через федеральний уряд, Starlink є комерційним продуктом. Це дозволяє пану Маску діяти у спосіб, який іноді не відповідає інтересам США, як, наприклад, коли SpaceX заявила, що не може продовжувати фінансування Starlink в Україні, сказав Грегорі К. Аллен, колишній чиновник Міністерства оборони, який працював у Blue Origin.

“Безумовно, ми вже давно не бачили, щоб компанія і людина, як ця, досить відкрито виступали проти зовнішньої політики США посеред війни”, – сказав пан Аллен, який зараз працює в Центрі стратегічних і міжнародних досліджень.

Поведінка пана Маска розділила українських чиновників. Михайло Подоляк, радник президента Володимира Зеленського, у лютому написав у Twitter, що SpaceX має обрати сторону.

Але пан Федоров сказав, що питання про прихильність пана Маска були несправедливими. За його словами, коли в листопаді Україна зазнала сильних обстрілів і зіткнулася з серйозними перебоями в електропостачанні, пан Маск допоміг прискорити доставку близько 10 000 терміналів Starlink.

“SpaceX та Ілон Маск своїми вчинками показали, на чиєму вони насправді боці”, – сказав пан Федоров.

Від Тайваню до Європи
У лютому два підводних інтернет-кабелі, що пролягали між головним островом Тайваню та віддаленими островами Мацу, були перерізані китайськими суднами. Інцидент перервав доступ до інтернету на Мацу, що посилило занепокоєння щодо вразливості комунікаційної інфраструктури Тайваню.

Тайвань, який Китай оголосив своєю територією, здавалося б, був ідеальним місцем для розміщення Starlink. Але Тайвань відмовився – і це занепокоєння дедалі частіше лунає в інших країнах, оскільки уряди зважують можливості супутникового інтернету проти ризиків співпраці з паном Маском.

Тайванські чиновники говорили зі SpaceX про Starlink, сказав Джейсон Хсу, колишній тайванський законодавець, який консультує уряд з питань цифрової інфраструктури. Але переговори сповільнилися частково через “величезне занепокоєння” щодо пана Маска, чиї фінансові інтереси пов’язані з Китаєм, сказав він. Оскільки приблизно 50 відсотків нових автомобілів Tesla виробляються в Шанхаї, Тайвань не довіряє пану Маску надавати доступ до Starlink, якщо Пекін чинитиме тиск, щоб відключити цю послугу, додав він.

“Ми боїмося, що якщо ми замовимо пристрої у Starlink, то потрапимо в якусь пастку”, – сказав пан Хсу, який зараз є старшим науковим співробітником Гарвардської школи Кеннеді в Тайбеї. “У Ілона величезні комерційні інтереси в Китаї”.

Коли делегація Конгресу США відвідала Тайвань у квітні, представник Майкл Маккол з Техасу, республіканець і голова Комітету у закордонних справах Палати представників, запитав президента Тайваню Цай Інвень під час обіду про потенційне використання Starlink, за словами співробітників комітету, які брали участь у цій поїздці. Пані Цай не дала жодних зобов’язань. Помічники Конгресу незабаром після цього дійшли висновку, що ця послуга не є життєздатним варіантом для Тайваню через зв’язки пана Маска з Китаєм, повідомили співробітники комітету.

Одрі Танг, міністр цифрових технологій Тайваню, заявила, що країна уклала угоду з OneWeb у червні і не виключає співпраці з будь-яким супутниковим провайдером. “Ми хочемо протестувати якомога більше можливостей”, – сказала вона.
Вплив пана Маска обговорюється і в інших місцях. В Європейському Союзі стурбованість домінуванням Starlink вплинула на те, що блок з 27 країн виділив минулого року 2,4 мільярда євро на створення “суверенного” супутникового сузір’я, яке має бути запущене вже у 2027 році.

“Космос став сферою гострої боротьби, в якій Європейський Союз повинен захищати свої життєво важливі інтереси”, – сказав Тьєррі Бретон, єврокомісар, який курирує проект. “ЄС не може дозволити собі залежати від інших”.

Для задоволення урядових потреб SpaceX минулого року представила пов’язану зі Starlink послугу Starshield, яка пропонує посилений захист для роботи з секретними матеріалами та обробки конфіденційних даних.

Starlink також зазнає критики з боку більш авторитарних урядів.

Коли минулого року в Ірані спалахнули антиурядові протести, пан Маск надав доступ до Starlink, щоб допомогти активістам залишатися онлайн. Іранський уряд звинуватив SpaceX у порушенні свого суверенітету.

Цього року Китай поскаржився в комісію ООН, що SpaceX виводить на орбіту так багато супутників, що це заважає іншим країнам отримати доступ до космосу. У лютому Туреччина відмовилася від пропозиції пана Маска надати доступ до Starlink після сильного землетрусу, який групи громадянського суспільства розцінили як спробу запобігти поширенню несприятливих новин в Інтернеті.

“Уряд побоювався, що Starlink не перебуває під його контролем і може становити загрозу”, – сказав Шеріф Ель Каді, політичний аналітик, який відстежує ситуацію в Туреччині для організації з цифрових прав Access Now.

Домінування пана Маска в космосі навряд чи буде зрівняне найближчим часом. У травні компанія Amazon готувалася вивести на орбіту свої перші два супутники, але запуск був призупинений після того, як під час випробувань ракети було виявлено проблему.

З того часу пан Маск відправив у космос ще щонайменше 595 супутників Starlink.

Читайте також: Ілон Маск повернув перше місце в рейтингу мільярдерів Forbes© Inshe.tv

Share Button
TwitterFacebookGoogle PlusYoutube