Зеленський провів важливі перемовини з Ердоганом. Перші висновки (ФОТО, ВІДЕО)


05:5608.07.2023

Президент України Володимир Зеленський, який перебуває з робочим візитом у Туреччині, провів зустріч зі своїм турецьким колегою Реджепом Таїпом Ердоганом.

Після зустрічі відбулась пресконференція, на якій лідер Туреччини зробив кілька важливих заяв.

Зокрема, Ердоган заявив, що Україна заслуговує стати повноправним членом НАТО, від настання справедливого миру в Україні ніхто не програє.

“Україна заслуговує на членство в НАТО. І я хочу у вашій присутності ще раз підкреслити один момент – від настання справедливого світу ніхто не програє. Ми надаватимемо всю допомогу, щоб Україна стала на ноги”, – зазначив Ердоган.

Туреччина і надалі буде активним учасником обміну полоненими, про це буде мова і під час візиту Путіна в Стамбул, яки маєвідбутися наступного місяця.

Зеленський провів важливі перемовини з Ердоганом. Перші висновки (ФОТО, ВІДЕО) 1
Зеленський провів важливі перемовини з Ердоганом. Перші висновки (ФОТО, ВІДЕО) 11

“Ми зараз з Росією обговорюємо це питання. І наступного місяця місяця буде візит Путіна до Туреччини, і буде можливість знову обговорити це тет-а-тет. Іноді ми говоримо по телефону, коли є можливість, обговорюємо телефоном це питання”, – заявив президент Туреччини.

За його словами, обмін полоненими є актуальним питанням порядку денного. Ердоган також зазначив, що він уважно стежить за цим питанням, і додав, що в найкоротший результат варто чекати на позитивний результат.

Туреччина веде роботу з продовження “зернової угоди” та докладає всіх зусиль, щоб збільшити термін її дії на два роки.

“Ми продовжуємо роботу по зерновому коридору. Ми працюємо над його продовженням після 17 липня. Ми хочемо продовження принаймні на 3 місяці. Ми чекаємо на це і будемо для цього докладати зусиль, щоб збільшити термін дії угоди на 2 роки”, – зазначив Ердоган. .

Зеленський провів важливі перемовини з Ердоганом. Перші висновки (ФОТО, ВІДЕО) 3
Зеленський провів важливі перемовини з Ердоганом. Перші висновки (ФОТО, ВІДЕО) 12

За його словами, це питання сьогодні обговорювалося з президентом України Володимиром Зеленським, і воно буде порушено у телефонній розмові з президентом РФ Володимиром Путіним.

“Я бажаю продовження зернової ініціативи. Я впевнений, що всі зацікавлені сторони розуміють глобальну відповідальність цієї ініціативи”, – додав він.

Україна та Туреччина підписали Меморандум про взаєморозуміння у сфері стратегічних галузей промисловості. Серед його ключових тем – розробка БПЛА та космічні технології.

Зеленський провів важливі перемовини з Ердоганом. Перші висновки (ФОТО, ВІДЕО) 5
Зеленський провів важливі перемовини з Ердоганом. Перші висновки (ФОТО, ВІДЕО) 13

Меморандум підписали міністр з питань стратегічних галузей промисловості України Олександр Камишин, а також міністр промисловості та технологій Туреччини Мехмет Фатіх Каджир.

Серед ключових напрямів співробітництва:

  • розвиток потужностей та можливостей виробництва автономних транспортних засобів, у тому числі безпілотних літальних апаратів;
  • нарощування виробництва різних типів БПЛА;
  • дослідження та розробки в галузі автономних систем, космосу та інших технологічних секторах стратегічних галузей промисловості двох країн;
  • інше технічне співробітництво, необхідне у розвиток стратегічних галузей промисловості.

Повідомляється, що меморандум сприятиме зміцненню партнерства між державами та розвитку технологій та галузей промисловості, які мають важливе стратегічне значення. Документ було підписано у присутності президентів України та Туреччини.

Пресслужба президента України так пише про результати перемовин:

Володимир Зеленський привітав Реджепа Таїпа Ердогана з переобранням на посаду Президента Турецької Республіки й висловив подяку йому особисто, його команді та всім турецьким громадянам за прагнення миру й безпеки для народів двох держав.

«Також хочу подякувати вам за гостинність і повагу до наших людей, до українських сімей, які знайшли прихисток на вашій землі, рятуючись від агресії Росії проти нашої держави й народу. Дуже важливо, що наші люди відчувають тепло турецьких сердець і турецької підтримки в такий важкий час», – сказав Глава Української держави під час зустрічі з представниками ЗМІ за результатами переговорів із лідером Турецької Республіки у Стамбулі.

«Сьогодні ми зосередилися передусім на тому, як лідерство Туреччини й ваше особисте, пане Президенте, може допомогти відновити мир і нормальний міжнародний порядок, коли інтереси всіх націй збалансовані», – розповів Володимир Зеленський.

Зеленський провів важливі перемовини з Ердоганом. Перші висновки (ФОТО, ВІДЕО) 7
Зеленський провів важливі перемовини з Ердоганом. Перші висновки (ФОТО, ВІДЕО) 14

Під час зустрічі лідери двох держав докладно обговорили ситуацію, що склалася в Чорноморському регіоні та Європі загалом. За словами Президента України, вони з Реджепом Таїпом Ердоганом мають однакове бачення щодо неприпустимості нав’язування Україні й Туреччині будь-чого в Чорноморському регіоні, що не відповідає інтересам двох народів.

«Чорне море має бути простором безпеки, співпраці, а не війни та будь-яких криз чи так званих заморожених конфліктів, які можуть будь-якої миті знову розпалитися й ударити по життю і людях. Я вдячний Туреччині за незмінну підтримку територіальної цілісності й суверенітету України», – заявив Володимир Зеленський.

Окремо сторони обговорили ситуацію в окупованому Росією Криму, який вона використовує як плацдарм для загроз і небезпек.

«У будь-якому разі ми відновимо наш законний контроль над Кримом і повернемо безпеку на півострів та справедливість усім людям у Криму, зокрема кримськотатарському народу, який зараз, на жаль, знову зазнає жорстоких репресій і тиску з боку Росії», – наголосив Президент України.

Глава держави подякував турецькій стороні за підтримку Чорноморської зернової ініціативи та гуманітарної ініціативи «Зерно з України» й наголосив на необхідності і далі разом допомагати світу протистояти голоду й соціальному хаосу в тих країнах, у яких ситуація з продовольчою безпекою критична.

«Останнім часом Росія, на жаль, максимально блокує рух суден із продовольством коридорами в Чорному морі. Росія поводиться так, ніби їй належить усе Чорне море, ніби вона тут господар. Народи нашого регіону потребують більших зусиль заради обмеження агресивних амбіцій Росії та гарантування стабільності в регіоні Чорного моря. Від нашої співпраці тут залежить продовольча безпека багатьох народів і в Африці, і в Азії, і в Європі», – зазначив Володимир Зеленський.

Глава Української держави також повідомив, що сторони обговорили спільні проекти у різних сферах, які зміцнять безпеку, сприятимуть збільшенню кількості робочих місць та економічному зростанню.

«Це стосується співпраці у військово-промисловому комплексі, у розвитку технологій, виробництва безпілотників, в інших стратегічних галузях. Укладено й відповідні домовленості. Я запросив Туреччину приєднатися до масштабної роботи в межах відбудови України, відбудови й трансформації – це колосальний економічний проект. І досвід Туреччини, її інвестиції, технології нам очевидно потрібні», – акцентував Президент.

Він також подякував Туреччині за підтримку Української формули миру.

«Ми активно працюємо над реалізацією пунктів Формули, готуємо Глобальний саміт миру, і дуже важливо, щоб Туреччина була серед лідерів у такій роботі», – сказав Глава держави.

У контексті співпраці в межах НАТО, зокрема підготовки до саміту у Вільнюсі, Володимир Зеленський порушив питання щодо запрошення нашої держави до членства в Альянсі.

«Був радий почути, що Президент сказав, що Україна заслуговує стати членом НАТО», – зауважив він.

Президент України також акцентував на важливій допомозі Туреччини й особисто Реджепа Таїпа Ердогана в питанні звільнення українських громадян із російського полону.

Зеленський провів важливі перемовини з Ердоганом. Перші висновки (ФОТО, ВІДЕО) 9
Зеленський провів важливі перемовини з Ердоганом. Перші висновки (ФОТО, ВІДЕО) 15

«Я хочу окремо вам за це подякувати. Українці завжди цінуватимуть це, і я вірю, що ми разом зможемо зробити ще більше, рятуючи життя й захищаючи стабільність», – сказав Глава Української держави.

Зі свого боку Реджеп Таїп Ердоган зазначив, що Туреччина докладала всіх можливих зусиль, щоб запобігти війні Росії проти України, а після її початку заявила про неприйнятність цієї несправедливої агресії, яка суперечить міжнародному праву. Він висловив співчуття у зв’язку із загибеллю українців унаслідок війни.

«Від початку анексії Криму – всупереч міжнародному праву – й до сьогодні ми заявляємо на всіх платформах про нашу підтримку територіальної цілісності, суверенітету й незалежності України», – акцентував Президент Турецької Республіки.

За його словами, Туреччина надає Україні конкретну допомогу в політичній, економічній, гуманітарній і технічній сферах, а також докладає значних зусиль для завершення війни шляхом переговорів на засадах міжнародного права. Реджеп Таїп Ердоган зазначив, що турецько-українська дружба лише посилюється.

Президент Туреччини наголосив, що сьогодні кримські татари також ведуть завзяту боротьбу за свободу України, і подякував Володимиру Зеленському за його роботу задля гарантування прав кримськотатарського народу.

«Ми продовжимо докладати зусиль для завершення війни на базі переговорів, перебуваючи у повній солідарності з Україною», – запевнив він.

Реджеп Таїп Ердоган також зробив акцент на необхідності продовження дії Чорноморської зернової ініціативи, започаткованої в липні 2022 року за посередницьких зусиль Туреччини та ООН.

«17 липня спливає термін дії цієї ініціативи, завдяки якій протягом року було доправлено тим, хто потребує, близько 33 мільйонів тонн збіжжя. Я прагну продовження цієї ініціативи. Переконаний, що всі зацікавлені сторони діятимуть, усвідомлюючи глобальну відповідальність», – наголосив Президент Туреччини.

На його думку, потрібно продовжувати дію зернового коридору на довший строк. Реджеп Таїп Ердоган зазначив, що обговорюватиме це питання з Президентом РФ, адже в портах залишаються заблокованими турецькі судна.

Турецький лідер також зазначив, що Україна заслуговує на членство в НАТО.

Крім того, Реджеп Таїп Ердоган заявив про готовність надавати всю необхідну підтримку для відновлення України, а турецькі будівельні компанії допоможуть у відбудові нашої країни.© Inshe.tv

Share Button
Twitter Facebook Google Plus Youtube