Після підриву Каховської ГЕС затоплено 32 об’єкти з отруйними речовинами, – Greenpeace (КАРТА)


18:2115.06.2023

Щонайменше 32 об’єкти викопного палива та сільськогосподарські об’єкти були затоплені через руйнування Росією Каховської дамби в Україні.

Про це повідомив Greenpeace.

Руйнування Каховської дамби 6 червня, спричинене російським вторгненням, може призвести до витоку хімікатів, газу, нафти та бензину, що використовуються в житлових, сільськогосподарських, промислових та комерційних приміщеннях, у воду затоплених територій. Дослідження Грінпіс на основі супутникових даних показало, що нафтопереробні заводи, автозаправні станції, теплоелектростанції та різні склади були затоплені. Все це на додачу до щонайменше 150 тонн моторного мастила, яке, за повідомленнями, було вилито в перші дні катастрофи.

 Після підриву Каховської ГЕС затоплено 32 об'єкти з отруйними речовинами, – Greenpeace (КАРТА) 1
 Після підриву Каховської ГЕС затоплено 32 об'єкти з отруйними речовинами, – Greenpeace (КАРТА) 3

Навіть невеликої кількості цих речовин достатньо, щоб забруднити ґрунт і водойми, і багатьом людям доведеться деякий час жити без прісної води. Особливо сильне забруднення може спричинити затоплення промислових зон, яке буде нестися безпосередньо з території і змиватися вниз за течією, забруднюючи Чорне море і прибережні райони.

Наслідки для водних організмів у Каховському водосховищі та річці Дніпро будуть величезними. Це буде шкода середовищу існування риб, птахів, земноводних і тварин в цілому, а також забруднення водних об’єктів, прибережних і наземних територій.

“Там, де вода зараз відступає, слід очікувати масштабного забруднення вуглеводнями мінеральних нафтопродуктів і поліциклічними ароматичними вуглеводнями. Необхідно також дослідити забруднення важкими металами. Ґрунти та водойми не можуть використовуватися для виробництва продуктів харчування або як резервуари питної води протягом тривалого часу, якщо їх не контролювати і, за необхідності, не відновлювати належним чином”, – коментує хімік Манфред Сантен, Грінпіс Німеччина.

Як ми вже згадували раніше, Грінпіс Центральної та Східної Європи попереджає про величезні екологічні збитки від руйнування української Каховської греблі, спричинені російським вторгненням. Організація також стежить за ситуацією на Запорізькій атомній електростанції, оскільки падіння рівня води може призвести до обвалу дамби, яка утримує воду у ставку, необхідному для охолодження високорадіоактивного палива всередині станції.

Руйнування Каховського водосховища 6 червня внаслідок російської окупації України значно підвищило ризики для Запорізької атомної електростанції. Різке зниження рівня води в Каховському водосховищі може призвести до обвалу дамби, яка утримує воду у ставку, необхідному для охолодження високорадіоактивного палива всередині станції. Триваюча окупація станції ставить під загрозу ядерну безпеку та будь-яке екстрене втручання, якщо криза виникне внаслідок пошкодження дамби електростанції. Таке пошкодження може бути як випадковим, через підвищення тиску води, так і наслідком злочинного акту саботажу з боку російських військ. Російська окупація має бути негайно припинена, а український контроль над станцією має бути негайно відновлений.

Грінпіс Центральної та Східної Європи (GPCEE) піднімає наступні основні питання, що викликають занепокоєння:

Водосховище-охолоджувач на Запорізькій атомній електростанції знаходиться під загрозою витоку і потенційного обвалу, якщо рівень води в Каховському водосховищі різко знизиться. Українська влада заявила, що очікує падіння рівня води до 3 метрів протягом тижня з 17,4 метрів до руйнування Каховської дамби. Таке падіння рівня води збільшує тиск води на стінки дамби водосховища-охолоджувача електростанції. Забезпечення альтернативного водопостачання планується українськими атомниками та власником станції “Енергоатомом”, але в умовах російської окупації це може бути неможливим. Таке руйнування водойми-охолоджувача значно ускладнить постачання необхідної охолоджувальної води для шести реакторів та відпрацьованого ядерного палива на майданчику. Хоча п’ять реакторів перебувають у стані холодної зупинки, а один – у стані гарячої зупинки, залишкове тепло високорадіоактивного палива вимагає постійного охолодження.

Російська окупація Запорізької атомної електростанції, зокрема, військовими силами та Росатомом (російською ядерною державною корпорацією), серйозно заважає українському ядерному персоналу виконувати свої важливі функції з безпеки. Вони працюють у неможливих умовах.

“Ще кілька днів тому думка про те, що Каховська гребля буде зруйнована і водосховище затопить Херсон, південь України і потрапить у Чорне море, була лише нічним кошмаром – тепер, через цілеспрямовані дії Росії, це ще одна трагічна реальність для народу України. Можливість того, що російські війська вдадуться до екстремальних дій проти Запорізької атомної електростанції, має розглядатися як реальна загроза. Російські військові та “Росатом” повинні негайно відступити від атомної станції. Всі зусилля мають бути спрямовані на російський уряд, включаючи Міжнародне агентство з атомної енергії (МАГАТЕ), з вимогою не допустити руйнування резервуару з охолоджувальною водою або будь-якої іншої частини майданчика Запорізької АЕС”, – заявив Ян Ванде Путте, експерт Грінпіс з ядерної енергетики.

Аналіз Грінпіс Німеччини, опублікований 2 березня 2022 року, попереджає про російську військову загрозу базовій безпеці запорізьких реакторів, включаючи постачання охолоджувальної води та ризики затоплення і пошкодження Каховської гідроелектростанції.© Inshe.tv

Share Button
TwitterFacebookGoogle PlusYoutube