Градус недовіри. Путінській еліті досі постачають елітний алкоголь, в т.ч. Nemiroff


20:0402.06.2023

Війна проти України та західні санкції жодним чином не завадили поставкам імпортного алкоголю в Росію. Як з’ясував проект “Можем объяснить”, обходити обмеження Москві допомагають компанії з країн Балтії. Завдяки їм вино потрапляє прямо на столи путінської еліти. А деякі виробники, які заявили про відхід із РФ, на ділі навіть збільшили поставки в цю країну, пише Полігон.

Європа їм допоможе
Вторгнення в Україну дорого обійшлося любителям міцних спиртних напоїв у Росії. За рік війни про відхід із країни-агресора оголосили одразу кілька міжнародних концернів, що виробляють алкоголь; імпорт міцних напоїв скоротився на третину, а ціни на західний алкоголь істотно зросли. Серед тих, хто заявив про відхід із Росії, опинився і французький концерн Pernod Ricard (виробляє віскі Chivas Regal, горілку Absolut, коньяк Ararat, джин Beefeater). У середині травня компанія повідомила про припинення поставок алкогольних напоїв під брендами, які їй належать. У заяві для преси виробник зазначив, що від самого початку засуджує російське військове вторгнення в Україну, а також висловлює солідарність з українцями і дотримується всіх накладених на Росію міжнародних санкцій.

Заява Pernod Ricard виглядала трохи дивною і навіть дивовижною – адже звучала вже не вперше за час війни. Ще в березні 2022 року компанія повідомила про припинення роботи в Росії та припинення імпорту й експорту своєї продукції. Через рік виробник виступив із несподіваною заявою про те, що відновлює постачання алкоголю в Росію, незважаючи на агресію Москви в Україні. Це рішення викликало шквал критики на Заході, деякі кафе навіть почали бойкотувати бренд. Наприклад, фірма Svenska Brasserier, що володіє вісьмома ресторанами, зокрема двома в Стокгольмі, припинила продаж усієї продукції Pernod. У підсумку компанія відступилася і знову “пішла” з Росії. Утім, як з’ясував “МО”, насправді французький виробник алкоголю і не припиняв постачання своєї продукції в РФ. Митні записи свідчать, що міцні напої поставлялися у величезних обсягах – незважаючи на санкційний режим.

Як підрахував “МО”, після початку “спецоперації” і до листопада 2022-го Pernod Ricard відправив у Росію алкоголю на суму в 23 млн доларів. Поставки здійснював підрозділ концерну, розташований у Латвії – Pernod Ricard Eastern Europe Operations. Судячи з митних записів, у Росію абсолютно вільно ввозили всю основну продукцію французького виробника: віскі Jameson, горілку Absolut, текілу Olmeca. І мова не йде про “паралельний імпорт” – адже основним покупцем алкоголю в РФ була компанія “П.Р.Русь” – російська юрособа французького Pernod Ricard.

Віскі з коньяком від Pernod закуповувало і петербурзьке АТ “Неско”. Ця фірма з 2019 року співпрацює з управлінням справами президента – тоді вона почала постачати алкогольні напої Управлінню з експлуатації будівель у Північно-Західному федеральному окрузі (його засновником є УДП). Чи були поставки після початку війни – невідомо, на держзакупівлях відсутні такі відомості.

Пішли, але залишилися
Пивні прилавки в Росії значно порідшали за минулий рік – чимало західних пивоварень оголосили про відхід з російського ринку. Але не все імпортне пиво зникло з вітчизняних магазинів. У маркетах досі можна знайти чеський Budweiser, щоправда, він істотно подорожчав – пляшка пива зараз коштує дорожче 150 рублів.

Тим дивніше, що цього пива взагалі-то не повинно бути на російських прилавках. Ще в березні 2022 року власник бренду – компанія Budweiser Budvar – оголосила про відхід із Росії. Але свою обіцянку не виконала, дізнався “МО”. Судячи з митних декларацій, компанія продовжувала імпортувати пиво всі наступні місяці – всупереч санкціям і заявам власного керівництва. З березня Budweiser Budvar поставив у Росію понад 1 млн літрів пива на суму понад 1 млн доларів. Основним покупцем пива цієї марки виявилася “Московська пивоварна компанія”, випливає з митної документації. Завдяки безперервним поставкам санкційного пива її прибуток у воєнний рік зріс у два з половиною рази порівняно з мирним часом (3,3 млрд замість 1,4 млрд).

Через тиждень після вторгнення бойкот Росії оголосили й інші чеські пивоварні – Plzeňský Prazdroj, Pivovary Staropramen, Budějovický Budvar і Bernard. Дивно, але вся їхня продукція так чи інакше продовжує ввозитися в Росію. Найчастіше поставки здійснюють компанії з інших країн. Наприклад, пиво відомої марки Pilsner ввозить до Росії польська CON-TRADE (тільки минулого серпня вона поставила понад 30 тис. літрів пінного напою). Staropramen ввозиться в основному силами чеської Redfood SRO – нею керує підприємець Михайло Капітанов (в інтерв’ю чеським ЗМІ він заявляв, що пиво призначене насамперед для українського ринку, але кількість постачань до РФ свідчить про протилежне). На момент написання тексту Staropramen можна було без проблем придбати в російських магазинах.

Наришкін віддає перевагу вину
“Усі вина західні треба заборонити. Їх не повинно бути”, – вимагав у липні минулого року голова партії “Комуністи Росії” Сергій Малинкович. Реальність, як завжди, виявилася зовсім іншою – Росія не тільки не відмовилася від іноземного вина, а й почала шукати альтернативні варіанти його постачання. А Захід їй у цьому активно допомагає, дізнався “МО”.

Одним з найбільших гравців на алкогольному ринку в Росії є компанія “Агора”, що поставляє спиртні напої в усі Федеральні округи РФ, а також у Казахстан, Білорусію, Абхазію. Незважаючи на санкції проти Росії і скорочення поставок алкоголю, саме у воєнний рік виручка “Агори” досягла рекордних 3,2 млрд рублів (чистий прибуток перевищив 75 млн, за даними СПАРК). Судячи зі звітності, компанія закупила рекордні партії алкоголю (відрахування постачальникам становили 2,6 млрд проти 1,7 млрд рублів роком раніше). І серед цих партій виявилися поставки з Європи.

Вино російській “Агорі” поставляє іспанська Bodegas Murviedro – за допомогою латвійської компанії ABX Terminal, що займається міжнародними вантажоперевезеннями. Як випливає з даних ImportGenius, із березня до вересня 2022 року ці дві фірми ввезли в Росію вина на 31 тис. євро. Постачає вино в Росію й угорська Grand Tokaj Zrt (за допомогою все тієї ж ABX Terminal), її назва є серед партнерів на сайті “Агори”. “Головний секрет токайських вин – особливий мікроклімат Токая. Восени, під час дозрівання врожаю, часто видається період дощів і туманів, у який виноградники вражає шляхетна пліснява – грибок botritis cinerea, через який у наступний період зрілі ягоди заізюмрюються і посилюється їхня цукристість. Саме ці ягоди – унікальна сировина для створення чудових токайських вин”, – так угорський напій описується на сайті російської компанії. Загалом з кінця лютого і до 30 вересня 2022 року в Росію було поставлено близько 18 тисяч літрів вина.

Утім, вино не є підсанкційним продуктом, а обидві компанії, про які ми розповіли, не засудили війну і не обіцяли піти з Росії. Але у всій цій історії є одна деталь. “Агора” постачає вино не тільки в регіони, а й активно співпрацює з силовиками. Серед його клієнтів є Федеральне казенне підприємство “Ясень”, серед засновників – Служба зовнішньої розвідки РФ, якою керує Сергій Наришкін. Видання The Insider раніше розповіло, як розвідники закуповують литовське пиво Volfas – незважаючи на війну і санкції. “МО” знайшов документи, які підтверджують, що розвідникам не чужа любов і до європейського вина – незважаючи на декларований патріотизм і боротьбу із “західними цінностями”. Після початку вторгнення “Ясень” уклало з “Агорою” два контракти на постачання алкогольних напоїв. У переліку опинилася і продукція європейської та угорських фірм: вина “Мурвієдро Колекшн” і “Токай”. Щоправда, у графі виробник замість конкретної марки стоїть сором’язлива цифра “0”.

Nemiroff, ні війни
Незважаючи на агресивну війну, яку Володимир Путін розв’язав проти України, в Росію продовжують поставляти алкоголь і з Незалежної – Москві в цьому допомагають європейські компанії. Як випливає з митних декларацій, уже після початку війни в країну ввозили горілку і настоянку торгової марки Nemiroff – загалом на суму 30 тис. доларів. Поставки здійснювала компанія Baltic Logistic System, головний офіс якої розташований у Ризі. Судячи з латвійського комерційного реєстру, основним власником фірми є громадянин Азербайджану Октай Вейсов. Про нього практично нічого невідомо – на відміну від фірм, яким він постачає український алкоголь.

Найбільші партії настоянок і горілки закупила компанія “Тревел рітейл Домодєдово” – вона управляє магазинами формату Duty Free в 7 російських аеропортах. Власник ритейлера захований у кіпрському офшорі Rubis Holdings Limited, але його кінцевим бенефіціаром може бути “дочка” німецької Gebr. Heinemann, великого гравця на світовому ринку безмитної торгівлі. Гендиректор “Тревел рітейл Домодєдово” – Леонард Брайан, який працює в Gebr. Heinemann.

Ще в березні 2022 року Nemiroff анулював ліцензію на виробництво продукції під своєю торговою маркою в Росії. Однак, це рішення ніяк не позначилося на країні-агресорі. У Росії досі продають алкоголь під маркою Nemiroff, дізнався “МО”. Продукція виробляється ТОВ “Об’єднані пензенські горілчані заводи”, що належить родині пензенського мільярдера Ари Апояна.© Inshe.tv

Share Button
Twitter Facebook Google Plus Youtube