“Відпустка НАТО закінчилась”, “м’язи атрофувалися, але м’язова пам’ять залишилась” – альянс кардинально змінює стратегію


20:0717.04.2023

Вторгнення Росії в Україну, найдорожчий конфлікт в Європі з часів Другої світової війни, підштовхнуло Організацію Північноатлантичного договору до повномасштабних зусиль, спрямованих на те, щоб знову стати боєздатним, воюючим альянсом, яким він був за часів холодної війни.

Цей зсув є трансформаційним для альянсу, який десятиліттями характеризувався сплячкою і невпевненістю в собі. Після нещодавнього вступу до Альянсу Фінляндії, яка тривалий час залишалась нейтральною, це також є ще одним важливим непередбачуваним наслідком війни, яку розв’язав президент Росії Владімір В. Путін.

Про це пише The New York Times, а ІншеТВ пропонує своїм читачам переклад цього тексту.

НАТО швидко переходить від того, що військові називають стримуванням шляхом удару у відповідь, до стримування недопущенням. У минулому теорія полягала в тому, що в разі вторгнення росіян країни-члени намагатимуться протриматися доти, доки сили союзників, переважно американські, які базуються вдома, не прийдуть їм на допомогу і не завдадуть удару у відповідь, щоб відтіснити росіян назад.

Але після звірств Росії на окупованих нею територіях України, від Бучі та Ірпеня до Маріуполя і Херсона, прикордонні держави, такі як Польща і країни Балтії, більше не хочуть ризикувати будь-яким періодом російської окупації. Вони зазначають, що в перші дні вторгнення в Україну російські війська захопили територію, більшу за деякі країни Балтії.

Запобігти цьому, стримувати шляхом недопущення означає революцію в практичному плані: більше військ, що постійно базуються вздовж російського кордону, більша інтеграція американських і союзницьких військових планів, більші військові витрати і детальніші вимоги до союзників мати конкретні види сил і засобів для ведення бойових дій у разі потреби в заздалегідь визначених місцях.

Путін давно скаржиться на оточення і зазіхання з боку НАТО. Але його вторгнення в Україну спровокувало Альянс позбутися залишків стриманості щодо збільшення кількості західних військ уздовж усього кордону НАТО з Росією.

Мета полягає в тому, щоб зробити сили НАТО не лише більш потужними і боєздатними, але й більш помітними для Росії, що є ключовим елементом стримування.

“Дебати ведуться вже не про те, скільки буде занадто багато, щоб не засмутити Москву, а про те, скільки буде достатньо”, – сказала Камілла Гранд, донедавна помічниця генерального секретаря НАТО з питань оборонних інвестицій, а нині співробітниця Європейської ради з міжнародних відносин.

Країни Центральної і Східної Європи наполягають на тому, що “вже недостатньо говорити, що ми готові стримувати, обіцяючи відвоювати, а потрібно захищати кожен дюйм території НАТО з першого дня”, – сказав пан Гранд. “Не можна залишатись під російським контролем кілька місяців, доки не прибуде кавалерія”.

Зараз НАТО розгорнула батальйон багатонаціональних військ у восьми країнах уздовж східного кордону з Росією. Альянс детально розробляє плани розширення цих сил до рівня бригади в прифронтових країнах задля посилення стримування і здатності відтіснити сили вторгнення з самого початку. Крім того, він також ставить завдання перед тисячами інших сил у разі війни швидко перекинутись на підтримку, з новими детальними планами мобільності і логістики і жорсткішими вимогами до готовності.

“НАТО – це організація, яка взяла відпустку в історії”, – сказав Іво Х. Даалдер, колишній американський посол в НАТО. Путін, за його словами, “нагадав нам, що ми повинні думати про оборону і думати про неї колективно”.

Альянс передасть більше військ під безпосередній контроль вищого військового офіцера НАТО, верховного головнокомандувача об’єднаних збройних сил НАТО в Європі генерала Крістофера Г. Каволі, який також командує американськими військами в Європі.

За словами високопоставленого чиновника НАТО, який побажав залишитися анонімним через делікатність теми, генерал Каволі вперше з часів холодної війни об’єднує американські і союзницькі плани ведення бойових дій під новим гаслом “стримувати і захищати”. За його словами, американці повернулися в центр оборони Європи, вирішуючи разом з НАТО, як саме Америка захищатиме Європу.

Вперше з часів холодної війни, сказав чиновник, країни Східної Європи будуть точно знати, що НАТО має намір робити для їх захисту – що кожна країна повинна бути в змозі зробити для себе і як інші країни будуть зобов’язані допомогти. А західні країни альянсу знатимуть, куди їхні війська повинні йти, чим і як туди дістатися.

НАТО також узгоджує свої довгострокові вимоги до членів Альянсу з поточними оперативними потребами. Якщо в минулому країни НАТО могли попросити відправити до Афганістану, наприклад, легко озброєні експедиційні сили з гелікоптерами, то тепер їм буде доручено захищати певні частини території самого Альянсу.

Для Британії, лише один приклад, це означатиме, що вона надасть більше важкої бронетехніки для захисту східного флангу НАТО, навіть якщо британський уряд вважав за краще б продовжувати утримувати легшу, більш експедиційну армію, яка потребує менше грошей, менше людей і менш дорогого важкого озброєння.

Планування в НАТО вже є обов’язковим, але стане більш вимогливим і конкретним. Країни відповідають на анкети про свої сили і засоби; планувальники НАТО кажуть їм, чого не вистачає або що можна скоротити чи зменшити кількість.

В одному випадку, за словами Роберта Г. Белла, радника з питань оборони американської місії при НАТО до 2017 року, Данії було сказано припинити витрачати гроші на будівництво підводних човнів. Канаді сказали, що вона повинна забезпечити літаки для дозаправки в повітрі.

Країни можуть чинити опір – деякі країни, що мають фрегати, роками відмовлялися розміщувати на них ракети ППО, побоюючись, що це буде виглядати ескалацією, – але вони повинні захищати свої плани перед усіма членами НАТО. Якщо інші члени Альянсу погоджуються з тим, що план країни є неадекватним, вони можуть проголосувати за примусову адаптацію, так званий “консенсус мінус один”. Така вимога є рідкісною, але сталася з Канадою, сказав пан Белл.

Тепер вимоги будуть жорсткішими і суворішими, щоб повернути альянс до здатності вести війну в Європі і зробити стримування надійним – щоб гарантувати, що НАТО зможе вести війну високої інтенсивності проти суперника, Росії, з першого дня конфлікту.

Зміни в НАТО почалися повільно в 2014 році після того, як Росія анексувала Крим і розпалила конфлікт на східному Донбасі. На своєму саміті того ж року в Уельсі союзники по НАТО погодили мету щодо військових витрат на рівні 2 відсотків валового внутрішнього продукту до 2024 року. На даний момент лише вісім з 31 країни, включно з новим членом НАТО Фінляндією, досягли цієї мети, але військові витрати значно зросли, збільшившись на 350 мільярдів доларів з 2014 року.

На наступному саміті НАТО в липні цього року буде узгоджено новий план витрат, причому 2 відсотки від ВВП розглядатимуться як мінімум. Зважаючи на труднощі Росії в Україні, якщо провідні країни витрачатимуть на військові потреби від 2,5 до 3 відсотків ВВП протягом наступного десятиліття, цього буде достатньо, сказав високопосадовець НАТО.

Після 2014 року НАТО також погодилася розмістити чотири невеликі батальйонні підрозділи в країнах Балтії та Польщі. Ідея полягала в тому, щоб протистояти загарбникам і сподіватися на підкріплення через тиждень або два після вторгнення.

Після російського вторгнення минулого року НАТО додала ще чотири батальйони передового базування, і тепер таких сил вздовж східного кордону НАТО вісім, до яких входять Румунія, Словаччина, Угорщина і Болгарія. Але загальна чисельність усіх восьми бойових груп становить лише 10 232 військовослужбовці, повідомляє НАТО.

Зараз НАТО планує, як розширити сили до бригадного рівня, тобто розмістити від 4000 до 5000 військовослужбовців в кожній країні, щоб посилені сили стримування НАТО стали “більш надійною розтяжкою”, – сказав пан Белл.

Це також означатиме поліпшення протиповітряної оборони НАТО – головний недолік скорочення збройних сил за останні 30 років, коли мало хто уявляв собі російські ракети, що падають на Європу дощем – і більш численні і ретельно продумані військові навчання, помітні для Москви.

Раніше про щорічні навчання ядерних сил НАТО, відомі під назвою “Непохитний полудень”, не повідомляли. Але минулого року, після вторгнення Росії, навчання пройшли відкрито. За словами офіційного представника НАТО, було важливо показати Москві, що альянс не стримується ядерними погрозами.

Військова штаб-квартира НАТО, Верховний штаб об’єднаних збройних сил НАТО в Європі, також посилюється.

Тисячі солдатів Альянсу, які там працюють, перетворюються на головне стратегічне і бойове командування, відповідальне за розробку планів Альянсу з інтеграції і розгортання союзних військ – в тому числі кібернетичних, космічних і військово-морських сил – в різних умовах непередбачуваності. Вони можуть варіюватися від планування гібридної війни до регіональної війни, яка виходить з-під контролю, і навіть до повномасштабного конфлікту із застосуванням ядерної зброї.

Командування НАТО має з’ясувати, як включити Фінляндію і, ймовірно, Швецію, і вирішити, де їхні сили мають взяти на себе зобов’язання щодо колективної оборони. Наприклад, чи повинна Фінляндія бути частиною штабу, який відповідає за країни Балтії, чи штабу, який відповідає за арктичні шляхи і Крайню Північ, чи обох?

В принципі, керівництво НАТО може закликати до бою 13 корпусів чисельністю від 40 000 до 50 000 військовослужбовців кожен, якщо це буде необхідно. Але реальні сили НАТО, які можуть бути розгорнуті, далекі від цієї кількості, визнають високопосадовці НАТО. Тому генерал Каволі і його команда повинні з’ясувати, як найкраще і де розгорнути те, що реально є в наявності під час кризи, намагаючись при цьому забезпечити, щоб країни продовжували удосконалювати свою готовність.

Одним з наприземленіших викликів є, просто кажучи, мобільність і логістика: доставка військ, танків і гармат туди, де їм потрібно, так швидко, як їм потрібно, і їхнє утримання.

Наразі існують основні перешкоди, що залишилися з часів холодної війни: нестача складів, брак придатних залізничних вагонів, відсутність права на перетин кордону в надзвичайних ситуаціях та користування дорогами, тобто питання, які потребують рішень цивільної влади.

Але навіть постачання в Україну з мирної Польщі є серйозним логістичним головним болем, сказав інший чиновник НАТО, який також говорив на цю тему на умовах анонімності. Вантажівки стоять у черзі, не вистачає залізничних вагонів, які можуть перевозити важку техніку, таку як танки, і на кожному європейському кордоні необхідно отримувати дозволи. За його словами, робити це в умовах війни, що триває, коли летять ракети, падають бомби, не працює інтернет і біженці біжать в інший бік, – це зовсім інший виклик.

“НАТО не думала серйозно про захист власної території, а тепер повинна”, – сказав пан Даалдер, президент Чиказької ради з глобальних питань. Він сказав, що НАТО робило це протягом 40 років, і навіть якщо м’язи атрофувалися, м’язова пам’ять залишилася. “Головне, щоб люди і уряди, які ніколи не переживали цього, навчилися це робити”.© Inshe.tv

Share Button
TwitterFacebookGoogle PlusYoutube