Єгипет нібито погодився продати РФ 40 тис. ракет для “Градів”. Чергова порція секретного кейсу


07:1711.04.2023

Президент Єгипту Абдель Фаттах Ас-Сісі нібито нещодавно наказав своїм підлеглим виготовити до 40 тисяч ракет для таємної відправки до РФ.

Про це повідомляє The Washington Post.

Президент Єгипту Абдель Фатх ас-Сісі, одного з найближчих союзників Америки на Близькому Сході і головного одержувача американської допомоги, нещодавно наказав підлеглим виготовити до 40 000 ракет для таємного відправлення в Росію, згідно з витоком документа американської розвідки.

Частина надсекретного документа, датованого 17 лютого, підсумовує ймовірні розмови між Сісі і високопоставленими єгипетськими військовими, а також згадує про плани постачання до Росії артилерійських снарядів і пороху. У документі Сісі доручає чиновникам тримати виробництво і постачання ракет в таємниці, “щоб уникнути проблем із Заходом”.

Washington Post отримав документ з масиву зображень (фото) секретних файлів, розміщених у лютому і березні на Discord, популярному серед геймерів додатку для спілкування в чаті. Раніше про документ не повідомлялося.

Надання зброї Росії для її війни в Україні стало б потенційно вибухонебезпечним гамбітом для Єгипту – країни, яка, незважаючи на поглиблення зв’язків з Москвою, залишається глибоко зацікавленою у партнерстві зі Сполученими Штатами, які протягом десятиліть надавали країні понад 1 мільярд доларів на рік у вигляді допомоги у сфері безпеки. У документі прямо не сказано, чому Росія зацікавлена у придбанні ракет, але її військові витрачають величезну кількість боєприпасів у війні, а уряд США стверджує, що Північна Корея таємно постачає Росії артилерійські снаряди, і що Китай розглядає можливість робити те ж саме.

Єгипет та інші американські партнери на Близькому Сході намагалися залишатися осторонь протистояння західних країн з Росією через Україну, шукаючи потенційний захист від зниження ролі Америки в регіоні та нові засоби для забезпечення своєї економічної та військової безпеки. Вторгнення Росії в Україну призвело до зростання цін на сировинні товари в усьому світі і спричинило серйозний тиск на Єгипет, найбільшого світового імпортера пшениці, який останніми роками отримував понад 80 відсотків пшениці з Росії та України.

“Єгипет є одним з наших найстаріших союзників на Близькому Сході, – сказав сенатор Кріс Мерфі (D-Connect.), який є членом комітетів Сенату у закордонних справах та з питань асигнувань. “Якщо це правда, що Сисі таємно будує ракети для Росії, які можуть бути використані в Україні, ми повинні серйозно оцінити стан наших відносин”.

Сара Маргон, директор з питань зовнішньої політики Фундації “Відкрите суспільство” і єдиний номінант адміністрації Байдена на найвищу посаду в Державному департаменті з прав людини, заявила, що “навмисний продаж і постачання ракет російському уряду, який вчинив такі явні військові та інші жорстокі злочини, виходить за рамки дозволеного, особливо для нібито близького союзника США”.

Викриття в документі, якщо вони правдиві, ставлять питання про те, чи повинні Сполучені Штати “продовжувати захищати і підтримувати” Єгипет, якщо уряд Сісі прагне до продажу, який “слугуватиме нагальним потребам Каїра, але, ймовірно, матиме серйозний негативний глобальний вплив”, – сказала вона.

Майкл Ханна, директор американських програм Міжнародної кризової групи, зазначив, що адміністрація Байдена очолює зусилля Заходу, спрямовані на те, щоб відмовити Росії та її найманцям у технологіях та озброєнні, необхідних для війни в Україні, і покарати американських супротивників, таких як Іран та Північна Корея, які зробили це.

“Думка про те, що це буде Єгипет у цій ролі – це ганьба для США”, – сказав він.

У документі описується, що 1 лютого Сісі віддав розпорядження тримати постачання ракет в таємниці, щоб “уникнути проблем із Заходом”, і сказав людині, яку називають лише Салах ад-Діном, що працівникам заводу слід повідомити, що снаряди призначені для єгипетської армії. Салах ад-Дін – це, ймовірно, Мохаммед Салах ад-Дін, державний міністр з питань військового виробництва. Порох, запропонований Росії, походив би з “Фабрики 18”, йдеться в документі, – так називається хімічний завод, що існує вже кілька десятиліть.

У документі цитуються слова Салаха ад-Діна про те, що він “накаже своїм людям працювати позмінно, якщо це буде необхідно, тому що це найменше, що Єгипет може зробити, щоб віддячити Росії за невизначену допомогу, надану раніше”. З документу не зрозуміло, в чому полягала попередня російська допомога. У документі, що просочився, цитуються слова Салаха ад-Діна про те, що росіяни сказали йому, що готові “купити що завгодно”.

Москва і Каїр нещодавно уклали кілька важливих угод, в тому числі цього року уклали угоду про будівництво Росією в Єгипті величезного залізничного цеху. Росатом, російська державна корпорація з атомної енергетики, також розпочала минулого року будівництво першої в Єгипті атомної електростанції.

Можливо, найважливішим є те, що після того, як війна в Україні перекрила доступ до української пшениці, Каїр почав значною мірою покладатися на закупівлю російського зерна. Ця домовленість допомогла Єгипту уникнути дефіциту пшениці, який міг би спричинити соціальні заворушення в країні, де бідність широко розповсюджена, а хліб подається майже до кожної страви. Єгипет прагне уникнути повстання всередині країни, де гостра економічна криза, включаючи девальвацію валюти, високу інфляцію і стрімке зростання цін на продукти харчування, що частково підживлюється війною в Україні, викликає розчарування серед цивільного населення.

У документі цитуються слова Сісі про те, що він розглядає можливість продажу Китаю “звичайних товарів”, щоб звільнити місце для “більшого виробництва Сакр 45”, що є посиланням на тип 122-міліметрових ракет, які виробляються в Єгипті. У документі прямо не сказано, чи були ракети, які будуть вироблятися для Росії, ракетами Сакр 45, але такі ракети були б сумісні з російськими реактивними системами залпового вогню “Град”.

Надання зброї російському уряду може також спричинити санкції США проти Єгипту.

За правління Сісі процвітали військові компанії. За останні роки під його керівництвом було відкрито кілька нових військових заводів, зокрема, у 2020 році – “Завод 300”, який виробляє стрілецьку зброю, боєприпаси та ракети. Того ж року Єгипет представив план розширення виробництва таких засобів ураження, в тому числі виробництва більшої кількості боєприпасів і деталей для різних видів озброєнь.

Хоча в документі не вказано, звідки уряд США дізнався деталі єгипетських обговорень, частина інформації, що міститься в нещодавно оприлюднених документах, схоже, походить від сигнальної розвідки, яка посилається на технічні засоби, такі як перехоплення повідомлень. Уряд США вже давно має широкі можливості для підслуховування і історію перехоплення комунікацій іноземних лідерів.

Розмова за участю Сісі від 1 лютого відбулася через кілька днів після того, як держсекретар США Ентоні Блінкен зустрівся з президентом Єгипту під час візиту до Каїра. Відразу після візиту Блінкена міністр закордонних справ Єгипту Самех Шукрі вирушив до Москви на переговори з російськими лідерами. Відносини між Сполученими Штатами та Єгиптом були напруженими в останні роки, оскільки адміністрація Байдена посилила тиск на уряд Сісі через його репресії проти громадянського суспільства, ув’язнення дисидентів та застосування сили проти критиків.

Сара Ягер, директор вашингтонського офісу Human Rights Watch, яка раніше закликала до ембарго на постачання зброї до Єгипту через причетність його сил безпеки до зловживань, заявила, що продаж ракет до Росії уможливить ще більше зловживань за кордоном.

“Я б також поставив під сумнів, чи використовується будь-яка американська допомога у сфері безпеки для виробництва цієї зброї, яка може потрапити до Росії”, – сказав Ягер.© Inshe.tv

Share Button
TwitterFacebookGoogle PlusYoutube