Сі Цзіньпін звинуватив США у “придушенні та стримуванні”


07:0707.03.2023

Китайський лідер Сі Цзіньпін виступив у понеділок з незвично різкою критикою політики США, звинувативши, як він висловився, очолювану Вашингтоном кампанію з придушення Китаю в нещодавніх проблемах, з якими зіткнулася його країна.

“Західні країни на чолі зі США здійснюють проти нас всебічне стримування, оточення і придушення, створюючи безпрецедентно серйозні виклики для розвитку нашої країни”, – цитують пана Сі державні ЗМІ в понеділок, пише The Wall Street Journal. ІншеТВ переклало для вас цей текст.

Коментарі пана Сі стали незвичним кроком для лідера, який зазвичай утримувався від прямої критики США в публічних виступах – навіть незважаючи на те, що його десятирічне лідерство демонструвало песимістичний погляд на двосторонні відносини.

Звинувачення у придушенні США розвитку Китаю протягом останніх п’яти років пролунало на тлі звинувачень з боку інвесторів у тому, що економіка Китаю постраждала від його політики, в тому числі від акценту на національній безпеці.

Ці коментарі були частиною промови перед членами вищого політичного консультативного органу Китаю під час щорічної законодавчої сесії в Пекіні, згідно з китайськомовним текстом, опублікованим офіційним інформаційним агентством Сіньхуа.

Хоча пан Сі згадував США в критичних тонах під час внутрішніх виступів, такі зауваження часто фільтрувалися через підлеглих, які ретранслювали його меседжі для ширшої аудиторії, як всередині партії, так і за її межами. У заявах, зроблених на публіці або безпосередньо в державних ЗМІ, пан Сі зазвичай був більш виваженим і розпливчастим щодо США та інших західних країн, називаючи їх “певними” країнами, а не називаючи прямо.

Тепер, прямо звинувачуючи США у прагненні до стримування, що є терміном, навантаженим значенням часів холодної війни, пан Сі, схоже, тісніше асоціює себе з націоналістичною риторикою – широко використовуваною чиновниками нижчого рангу і державними ЗМІ – яка атакує Вашингтон у той час, коли двостороння напруженість продовжує кипіти через торгівлю, технології, геополітичний вплив і розбіжності у поглядах на російське вторгнення в Україну.

В англомовній версії промови пана Сі, опублікованій агентством Сіньхуа, не йшлося про стримування чи США, натомість він закликав колег-чиновників “мати мужність боротися, оскільки країна стикається з глибокими і складними змінами як у внутрішньому, так і в міжнародному ландшафті”.

Президент Байден заявив, що США конкурують з Китаєм, але не хочуть конфлікту, хоча Пекін занепокоєний тим, що акцент у його стратегії національної безпеки на історичному суперництві між демократією і автократією є ознакою того, що Вашингтон прагне зміни режиму в Пекіні. “Ми не шукаємо нової холодної війни”, – заявив пан Байден минулого місяця.

Спіраль ескалації ускладнює зниження напруженості, але і Китай, і США мають можливість приборкати риторику, заявила Джессіка Чен Вайс, професор Корнельського університету і колишній радник Державного департаменту, під час онлайн-конференції, організованої журналом Foreign Policy в понеділок. “Нинішня спіраль “око за око” нікому не приносить користі”, – сказала вона.

Звинувачення пана Сі на адресу США, виголошені перед аудиторією, яка включає політично пов’язаних бізнесменів, частково виглядали як спроба пана Сі перекласти провину на власну політику, включаючи жорсткі заходи боротьби з коронавірусом, які послабили економіку, і тиск на технологічні компанії, що коштувало галузі певної частини її динамізму.

Китайські лідери часто говорять непрозорими словами, але оскільки пан Сі продовжує консолідувати владу, він, можливо, шукає нові способи пояснити проблеми, що накопичуються в країні, в тому числі в економіці, вважає Ширлі Марті Харгіс, науковий співробітник вашингтонського аналітичного центру Atlantic Council, яка не є резидентом. “Потрібно або взяти на себе провину, або перекласти її”, – сказала вона.

На зустрічі в понеділок, на якій були присутні представники Китайської національної торгової палати, що підтримується державою, пан Сі намагався зміцнити довіру в приватному секторі – вирішальному рушійному факторі зростання і постачальника робочих місць у другій за величиною економіці світу, а також у суспільстві, яке останніми роками було вражене регуляторними репресіями і жорсткими карантинними заходами через пандемію.

Китайський лідер наполягав на тому, що Комуністична партія “завжди розглядала приватні підприємства і приватних підприємців як наших власних людей”, і надаватиме їм підтримку, коли вони стикаються з труднощами, повідомляє Сіньхуа.

У той же час пан Сі закликав бізнесменів прагнути до багатства з почуттям відповідальності, справедливості і співчуття, а також пам’ятати про його прагнення до “загального процвітання”, спрямоване на перерозподіл більшої частини багатства Китаю, на тлі занепокоєння тим, що елітні класи отримали непропорційно великі вигоди від економічного буму в країні.

За повідомленням Сіньхуа, пан Сі також захистив свій підхід до боротьби з пандемією Covid-19 і звернув увагу на зростаючу напруженість між Китаєм і Заходом. Він також закликав бізнес-спільноту працювати разом з партією для подолання труднощів у невизначеному глобальному середовищі.

“У найближчий період часу ризики та виклики, з якими ми стикаємося, будуть тільки збільшуватися і посилюватися”, – цитує пана Сі агентство Сіньхуа.

Китайські чиновники вже давно застерігають США від того, що вони називають мисленням часів холодної війни, і пан Сі, схоже, зробив аналогічну заяву під час свого листопадового саміту з президентом Байденом, згідно з офіційним підсумком зустрічі в Китаї. У ньому цитуються слова китайського лідера: “Придушення і стримування лише зміцнять волю і підвищать моральний дух китайського народу”.

Зовнішньополітичний істеблішмент Китаю вже використовував слова “придушення і стримування” для опису тиску з боку США, в тому числі новий головний міжнародний посланник пана Сі, Ван І, і міністр закордонних справ, Цинь Ган.

Офіційні представники Міністерства закордонних справ Китаю, які виступають перед іноземними журналістами на регулярних брифінгах, часто в різких тонах, також використовують цю термінологію.

У грудні пан Ван сказав американському банкіру і співголові Азійського товариства Джону Торнтону: “Вкрай важливо, щоб США відмовилися від необґрунтованих дій зі стримування і придушення Китаю, серйозно втілили в життя позитивні зауваження президента Байдена і повернулися до більш позитивної і практичної політики щодо Китаю”, – йдеться в короткому викладі цієї зустрічі, опублікованому МЗС Китаю.

Коли пан Сі надіслав похмуре послання своїм колегам-лідерам Комуністичної партії на конференції в жовтні минулого року, він не назвав США, коли попереджав про загрози: “Зовнішні спроби придушити і стримати Китай можуть загостритися в будь-який момент”.© Inshe.tv

Share Button
TwitterFacebookGoogle PlusYoutube