Відставка Резнікова. Що це було і чи закінчилось? Спойлер: ні


12:4709.02.2023

“Я хочу замінити міністра на військового. В мене немає часу, в мене війна”, – саме такі думки від Володимира Зеленського чули в команді президента минулого тижня.

Але велика війна триває майже рік, то чому питання про військового на чолі Міноборони виникло лише зараз? Публічна причина – політична відповідальність Олексія Резнікова за корупційні скандали в міністерстві. Неофіційна – натяки від ключових міжнародних партнерів.

Що насправді спонукало Зеленського до заміни міністра оборони на тлі активізації війни, чому Кирило Буданов був не у захваті від ідеї Банкової й чи залишиться Резніков на посаді: розбір LIGA.net.

ПЛАН ЗЕЛЕНСЬКОГО ПІШОВ НЕ ЗА ПЛАНОМ

Ідея відставки Резнікова з посади міністра оборони датована початком минулого тижня. Джерела повідомили про неї 1 лютого. До цього тема системно не звучала, синхронно кажуть п’ять співрозмовників в керівництві фракції СН, Офісі президента та уряді.

Залишалось лише визначити, ким замінити Резнікова. З одного боку, це квота Верховного головнокомандувача, але з іншого – новий міністр оборони має бути сприйнятий суспільством і основними міжнародними партнерами. Тому начальник Головного управління розвідки Кирило Буданов був безальтернативним кандидатом.

Остаточно Зеленський зупинився на кандидатурі Буданова в суботу, 4 лютого. Буданова співрозмовники називають “дуже сильним менеджером”, який вміє обирати до команди “потужних людей”.

Зеленський вручає Буданову відзнаку "Хрест бойових заслуг", серпень 2022 (фото – Офіс президента)

За планом Банкової, у понеділок, 6 лютого, президент мав внести подання на звільнення Резнікова, а 7 лютого – парламент призначив би Буданова. Резніков мав залишитись в команді з переведенням на посаду міністра з питань стратегічних галузей промисловості.

В неділю, 5 лютого, Давид Арахамія зібрав засідання фракції. Він отримав доручення від ОП збирати голоси під цю перестановку.”На вході всі поздавали телефони. Це була, напевно, перша серйозна фракція під час великої війни”, – розповідає один із нардепів від Слуги народу.

“Давид вийшов, окреслив проблему і сказав, що може бути такий варіант ротації, – каже нардеп від СН Микита Потураєв. – Жодного голосування не було, і всі розійшлися рефлексувати”.

Але засідання фракції та подальше листування “слуг” у партійних чатах показали, що єдності та розуміння, навіщо звільняти Резнікова, немає.

Частина депутатів каже: хай Резніков візьме участь у Рамштайні (14 лютого у штаб-квартирі НАТО в Брюсселі), а “потім звільнимо”. Частина не розуміє, як можна призначити Буданова в порушення закону, пояснює один з керівників фракції СН.

ДОВІДКА. За законом про національну безпеку, міністр оборони призначається з числа цивільних осіб. Але в умовах воєнного часу є виключні умови, за яких генерал (у цьому випадку очільник ГУР МО Буданов) може бути звільнений з військової служби.

“Я не бачу, щоб Кирило потрапляв під якусь з них”, – каже член оборонного комітету Ради, нардеп від Голосу Роман Костенко.

Представник президента в парламенті й ще один член оборонного комітету Федір Веніславський підтверджує, що на цей час юридично без внесення змін до законодавства призначити генерал-майора Буданова міністром оборони “проблематично”.

“Ще частина фракції вважає, що “антикорупційна тусовка” перекачала ситуацію (з корупційними скандалами навколо МО. – Ред.), і Олексій не настільки особисто винен і може продовжити працювати, просто замінивши менеджмент міністерства”, – додав співрозмовник.

Одним з депутатів, який так вважає, є Потураєв.

“Ми його призначили за три місяці до початку масштабного вторгнення. Чи в нього був час розібратися зі спадком команди Тарана (ексміністра оборони у 2020-2021. – Ред.)? Він встиг тільки озирнутися, як почалась повномасштабна війна”, – пояснює нардеп свою позицію.

“Слуга” та голова делегації в ПА НАТО Єгор Чернєв упевнений: Резніков має лишитись. “Будь-які перестановки на деякий час послаблять обидва відомства, – каже він. – Це той час, який потрібен на зміну команди та входження у справи. А зараз час дуже критичний”.

Зеленський та Резніков під час зустрічі з міністром оборони Німеччини Пісторіусом 7 лютого (фото – ОП)

Але є частина фракції, яка переконує, що Резніков має нести політичну відповідальність. “Прорахунки та можливі зловживання є підставою для політичної відповідальності міністра, – каже Веніславський. – Незалежно від того, чи були з його боку якісь особисті дії. Скоріше за все, не було. Але якщо це стало результатом діяльності команди міністра, яку він привів, це є підставою (для звільнення. – Ред.)”.

5 лютого Арахамія публічно оголосив, що “війна диктує кадрову політику”, і Буданов очолить МО: “Це абсолютно логічно для воєнного часу”. За інформацією LIGA.net, повідомлення Арахамії стало повною несподіванкою для Офісу президента. “Рішення щодо міністра оборони – це чітка вертикаль президента”, – заявив співрозмовник в ОП.

Несподіванкою це стало і для Резнікова. “Давид думав, що на Банковій вже переговорили з Олексієм на момент фракції. Що Олексій в курсі планів поставити його на інше міністерство”, – каже один з керівників СН.

Але Резніков дізнався про плани ОП тільки зі ЗМІ: “Якби раптом мені така пропозиція (про перехід у Мінстратегпром. – Ред.) надійшла, то я відмовився б від неї, бо я не маю експертизи”.

За даними LIGA.net, ідею про перехід Резнікова в Мінстратегпром запропонував Арахамія. “На думку Давида, Олексій залишається в команді, отримує міністерство без грошей та людей і продовжує їздити на Рамштайн, де Буданов просить зброю, а Олексій – спільні заводи”, – пояснює співрозмовник з команди президента.

Після комунікаційного провалу Арахамію вирішили зробити свого роду цапом-відбувайлом. Зеленський, під час виступу в парламенті 6 лютого, заявив: “Ми здійснюємо кадрові та інституційні кроки на різних рівнях у сфері оборони й безпеки, які здатні посилити позицію України. Щодо кожного такого кроку – кадрового чи інституційного – відбувається необхідне інформування на тому рівні, на якому ухвалюється рішення“.

Зараз питання заміни Резнікова поставлено на велику паузу, кажуть співрозмовники. Воно не закрите. Але чому взагалі відкрилось?

ПОШТОВХ ВІД АМЕРИКАНСЬКИХ ІНСПЕКТОРІВ

Всі без винятку співрозмовники запевняють: план з заміни Резнікова на Буданова – це пряма реакція президента Зеленського на публічні скандали навколо Міноборони.

21 січня видання ZN.ua опублікувало розслідування, в якому стверджувалося, що Міноборони купує для армії продукти в кілька разів дорожче за роздрібні ціни.

Вперше інформація про яйця по 17 грн з’явилася в ефірі Youtube-каналу Ісландія 18 січня, де показали ті самі контракти за нібито підписом вже звільненого та заарештованого ексдиректора департаменту держзакупівель МО Богдана Хмельницького, якого Резніков у інтерв’ю Українській правді назвав “одним з 800 людей, які дісталися мені у спадок”.

“Юра, давай будемо чесними, – звернувся до автора ZN.ua Юрія Ніколова ведучий Ісландії Василь Крутчак. – У цьому “розслідуванні” ніякої глобальності немає. Мені й тобі злили готову інформацію”.

Крім Хмельницького, після скандалу був звільнений та заарештований заступник Резнікова В’ячеслав Шаповалов. За попередніми даними слідства, Шаповалов лобіював укладення договорів про постачання продуктів для військових за завищеними цінами.

Шаповалову оголошують підозру (фото – Офіс генпрокурора)

31 січня голова правління Центру протидії корупції Віталій Шабунін у блозі Української правди повідомив, що за збройні контракти Міноборони відповідає Олександр Лієв, який нібито підтримував окупацію Криму. Членкиня оборонного комітету Ради Мар’яна Безугла заявила, що рекомендувала Резнікову звільнити Лієва ще кілька місяців тому.

2 лютого УП опублікувала фото нібито російського паспорта Лієва, який на момент публікації вже був звільнений Резніковим з посади у МО. В новині УП знайшли низку неточностей, і видання вибачилась перед Лієвим та повідомило, що інформація про паспорт не відповідає дійсності.

В один день з “російським паспортом” Лієва УП опублікувала відео з обшуків у фігуранта розслідування про шахрайство на закупках у Міноборони ексзаступника міністра оборони Олександра Миронюка, у дивані якого знайшли майже мільйон доларів. Офіційно це відео журналісти отримали від джерел в правоохоронних органах. Але воно датоване серпнем 2021 року, і Миронюк був звільнений з посади заступника ще до приходу Резнікова у міністерство.”Вибудовується медійний ланцюг, що Резніков за все це несе відповідальність, – каже Потураєв. – Так, у Резнікова були помилки в комунікації (він це сам визнав. – Ред.). Але в  нинішній ситуації, коли в нас війна й у Резнікова беззастережна репутація серед партнерів у Рамштайні, знімати міністра оборони через виключно політичну відповідальність не можна”.

“Те, що Резніков сконцентрувався лише на зовнішніх питаннях, а про внутрішні забув – це, звичайно, помилка, – каже Костенко, – але треба дивитись на це через призму юридичної відповідальності. Якщо був злочин – має бути відповідальність. Якщо злочину не було – маємо думати про нашу безпеку, попереду весняна кампанія”.

На думку Потураєва, це не означає, що проблем із закупівлями немає. Але реакції “окремих представників громадянського суспільства” надмірні.

“Окремі люди (не буду називати їхні прізвища) почали заявляти, що будуть розповідати американцям про бардак в міністерстві, – пояснює Потураєв. – Не знаю, чи всі депутати знали про це, коли Давид доповідав на фракції. Але, думаю, президент на це теж зважав. Бо не дай Боже в нас щось поламається у відносинах з партнерами”.

Схоже, Зеленський міг зважати на візит в Україну генеральних інспекторів Пентагону, Держдепу та Агентства США з міжнародного розвитку USAID, який відбувся наприкінці січня. Генінспектор Пентагону Роберт Сторч зустрівся у Києві з Резніковим та окремо з громадськими активістами, зокрема з виконавчою директоркою ЦПК Дарією Каленюк.

ДОВІДКА. 18 січня стало відомо про створення США міжвідомчої робочої групи з нагляду в Україні. Вона має моніторити та розслідувати нецільове використання американської допомоги Україні під час війни. Обов’язок збирати необхідну інформацію покладено на 17 організацій, які входять до Розвідувального співтовариства США. Ця робота розпочалася ще в червні 2022 року, але стало про неї відомо публічно у січні 2023-го.

Осінні вибори в Конгрес спонукали демократів прискорити створення механізму контролю за допомогою, щоб максимально убезпечитись від будь-яких натяків на скандали та посилення через них позицій республіканців, каже співрозмовник в ОП.

Джерела фінансування держбюджету України під час великої війни (інфографіка – Мінфін)

Цей візит неабияк активізував роботу правоохоронних органів. Гучне звільнення керівництва Митної служби, обшуки у бізнесмена Ігоря Коломойського та інші “посадки” кінця січня-початку лютого є прямим наслідком роботи американських інспекторів, повідомили відразу два співрозмовники у владних колах.

Резніков під час зустрічі з геніспектором Пентагону Сторчем (по центру в окулярах). Фото – Facebook Резнікова

“Президент і всі ми із тривогою чекаємо звіту інспекторів, бо це може сильно вплинути на наступний пакет допомоги США, який буде затверджуватися в серпні-вересні”, – пояснює співрозмовник у керівництві фракції СН. Попередній звіт очікується влітку 2023 року.

НЕВДАЛА САКРАЛЬНА ЖЕРТВА І “СМЕРТЬ” ДЛЯ БУДАНОВА

“Резніков мав стати сакральною жертвою, а Буданов повинен був поставити чесних заступників з репутацією, – розповідає один із керівників СН. – Але де гарантії, що Буданов прийде і наведе лад? Новий міністр, який би він розумний не був, два-три тижні буде входити у стан справ. А в нас набирає обертів новий наступ росіян”.

За інформацією трьох джерел, особисто Буданов був теж не в захваті від пропозиції очолити Міноборони.”Буданов – військовий і готовий піти, куди скажуть, – додає один з них. – Але політично ця посада його вб’є. Занадто велике господарство, завжди можна до чогось причепитися”.

Потураєв теж вважає, що Буданов у ГУР – на своєму місці: “Колись одна дуже фахова людина, до думки якої я прислухаюсь, сказала, що розвідники класу Буданова народжуються раз на покоління”.

На те, що заміна Резнікова на Буданова могла бути винятково спробою уникнути репутаційних ризиків, вказує і той факт, що команда президента не хотіла остаточно відмовлятись від Резнікова.

“Якщо Резніков – корупціонер, то він має піти у відставку. Але ж влада його не відправляє у відставку, – пояснює Роман Костенко. – Вона хоче просто призначити його в інше міністерство і, як писав Арахамія, підсилити інший напрям. Підсилити ким? Неефективним, з їхнього погляду, “міністром-корупціонером”? Якийсь тут дисонанс”.

Зеленський до останнього вагався, чи потрібна ця сакральна жертва. “З одного боку, тисне частина громадянського суспільства і натякають партнери. А з іншого, в тебе є міжнародно визнаний міністр, якого поважають іноземні колеги”, – каже співрозмовник в ОП.

Але до варіанту з Будановим можуть повернутися, якщо Резніков не зробить висновки й не покаже президенту ефективні зміни.

“Як на мене, найкраще на зараз: Буданов залишається в ГУР, Резніков ставить ефективних заступників з репутацією, – вважає один з керівників фракції СН. – Умовно Арсен Жумаділов з “Медичних закупівель”. І хай він проводить реформу закупівель, а Резніков концентрується на отриманні зброї. Це соломонове рішення”.

Сам Резніков подякував за “конструктивну критику”: в Міноборони “роблять висновки” та “продовжують реформи навіть під час війни”.© Inshe.tv

Share Button
TwitterFacebookGoogle PlusYoutube