Зламати стратегію Путіна. США запускають рекордну військову допомогу ЗСУ на роки вперед: що в ній


20:5425.08.2022

США виділяють Україні рекордний пакет допомоги – майже на $3 млрд. Завдання Вашингтона – зламати стратегію російського диктатора Володимира Путіна: не дозволити йому “перечекати” союзників, виснажити Україну чи напасти знову за кілька років.

Така позиція покладається на ідею, що РФ теж можна нав’язати війну на виснаження та змусити її відкотитися щонайменше на лінії 23 лютого. Але ця ідея наївна – для перемоги треба переконливо розбити РФ на полі бою, каже  військовий експерт Олексій Мельник.

Що увійде до пакету військової допомоги – і чого в ньому не буде, які закладені терміни постачання і як США бачать ЗСУ майбутнього – короткий розбір LIGA.net.

Нагадаємо, президент США Джо Байден оголосив про надання найбільшого в історії пакету військової допомоги Україні – на $2,98 млрд.

Цей анонс означає, що Вашингтон розпочав укладання нових контрактів на постачання зброї Україні, пояснюють у Пентагоні. Її виготовлятимуть приватні компанії, а не братимуть із резервів армії США. Постачання розпочнеться у найближчі кілька місяців і розтягнеться на кілька років.

Багато з цієї зброї не призначено для застосування в сьогоднішній боротьбі, каже заступник голови Пентагону Колін Каль. За його словами, вона має лягти в основу майбутніх потужних ЗСУ, які здатні захищати Україну протягом багатьох років.

Цей пакет – про здатність України захистити себе та стримати подальшу агресію через рік чи через два, пояснив Каль.

ЧОМУ ЦЕ ВАЖЛИВО. Путін хоче “перечекати” Україну та її союзників, каже заступник голови Пентагону. Цей пакет безпосередньо відкидає таку стратегію. За його словами, допомога з пакету працюватиме за будь-яких сценаріїв: на полі бою у разі затяжної війни, а у разі перемир’я чи миру – стримуватиме Росію від нового нападу.

“Подібні пакети сигналізують, що ми не просто надаємо допомогу Україні прямо зараз, а це буде постійний потік допомоги, який розтягнеться на багато місяців і років. Це кидає виклик Путіну, який сподівається, що може просто перемолоти (українські сили. – Ред.) і перечекати”, – пояснив заступник голови Міноборони США.

До пакету увійдуть шість комплексів ППО NASAMS. Це норвезько-американська технологія, яка стоїть на озброєнні 12 країн. Залежно від модифікації, комплекси здатні прикривати радіус до 40 або до 180 км, проте США не уточнюють, яку версію поставлять, каже експерт Центру оборонних стратегій Віктор Кевлюк.

“Системи малої дальності на 20-40 км зможуть прикрити обласний центр з повітря. Ракета, яку використовує NASAMS, літає зі швидкістю 4 М і здатна перехоплювати практично всі цілі, що потрапляють до зони ураження”, – пояснив він.

У Twitter-акаунті Ukrainian battle map показали, як вісім комплексів NASAMS (з двома з попередніх пакетів) та три обіцяні Німеччиною IRIS-T можуть прикрити найбільші українські міста.

Зламати стратегію Путіна. США запускають рекордну військову допомогу ЗСУ на роки вперед: що в ній 1
Зламати стратегію Путіна. США запускають рекордну військову допомогу ЗСУ на роки вперед: що в ній 5

До пакету також увійдуть 245 000 снарядів для артилерії “натівського” 155-мм калібру та до 65 000 мінометних боєприпасів калібру 120-мм. Це дуже багато, каже експерт Центру оборонних стратегій Віктор Кевлюк.

“Один залізничний вагон – це 750 ящиків. Поділіть число, яке нам дають, на 750 – отримаєте кількість вагонів”, – пояснив він.

Також США дадуть до 24 протиартилерійських радарів. За словами Кевлюка, це натяк, що найближчим часом ЗСУ розпочнуть активну контрбатарейну боротьбу: за допомогою радарів зможуть швидко виявляти гармати росіян, які стріляють, і відразу ж вражати їх.”Таким шляхом паритету з артилерії буде досягнуто. Саме шляхом вибивання ворожих вогневих засобів. Не використанням шаленої кількості боєприпасів по площах, а хірургічно точною роботою по ворожих гарматах”, – пояснив експерт.

США поставлять і системи боротьби з безпілотниками VAMPIRE – нову розробку американської компанії L3Harris. Вона автономна, не вимагає генератора і може бути встановлена на будь-який пікап за дві години двома людьми зі звичайними інструментами, стверджує виробник.

Ця кінетична система використовує невеликі ракети, щоб збивати БПЛА, кажуть у Пентагоні. З її допомогою ЗСУ зможуть на передньому краї нейтралізувати тактичні квадрокоптери та дрібні дрони, що низько летять, але з безпілотниками, схожими на Bayraktar, не впораються, каже Кевлюк.

Зламати стратегію Путіна. США запускають рекордну військову допомогу ЗСУ на роки вперед: що в ній 3
Зламати стратегію Путіна. США запускають рекордну військову допомогу ЗСУ на роки вперед: що в ній 6

Також у пакет увійдуть розвідувальні БПЛА Puma, які можна запускати з рук. Це “добре рішення”, але як вони використовуватимуться – питання до ЗСУ, зазначає Кевлюк.

Також США поставлять неназвану кількість ракетних систем із лазерним наведенням та дальністю до 8 км, дадуть фінансування на навчання та обслуговування техніки, повідомили у Пентагоні. Немає в пакеті ракет ATACMS із радіусом ураження до 300 км. Наразі у ЗСУ вистачає цілей у межах 80 км, тому поки що США зосереджені на постачаннях боєприпасів з такою дальністю, пояснили в оборонному відомстві США.

При цьому в американських медіа писали, що Вашингтон може не розкривати всієї інформації про найменування та обсяги постачання, нагадав Олексій Мельник, колишній перший заступник міністра оборони, співдиректор програм зовнішньої політики та міжнародної безпеки Центру Разумкова.

Також не уточнюються модифікації, зазначив експерт. Може бути якась буква в найменуванні чи циферка через дефіс – і це буде якісно інший тип зброї чи боєприпасів, сказав він.

ЩО БУДЕ ДАЛІ. Це хоч і найбільший, але не останній пакет допомоги України, запевняють у Пентагоні. США продовжать роботу над баченням майбутнього ЗСУ у середньо- та довгостроковій перспективі, на столі – питання про постачання літаків. Голова Пентагону Ллойд Остін доручив своєму офісу працювати над візією майбутнього ЗСУ з Об’єднаним штабом та Європейським командуванням армії США, повідомив його заступник.

У Пентагоні сподіваються, що сигнал про намір Заходу довгостроково підтримувати Україну спонукає Росію припинити бойові дії та розпочати переговори, але якщо цього не станеться – то допомога буде ще більш актуальною.”Нашому противнику дають зрозуміти: ніхто не втомився, Україна воює не сама, її й надалі підтримуватимуть усі всіма засобами. Я думаю, що жодних висновків Кремль не зробить. Але відчути зміни на полі бою – ми їм таку можливість надамо”, – сказав Кевлюк.

Публічні заяви Заходу – це підтвердження позиції, що війна на виснаження, яку Росія зараз нав’язує Україні, може бути нав’язана самій РФ, каже Мельник.

Ця ідея покладається, що Росія побачить програшність довгострокового шляху через переваги колективного Заходу в ресурсах, після чого Москва “зробить дуже широкий жест доброї волі” з виведенням військ мінімум на лінію 23 лютого, пояснює експерт.

Проте такі сподівання наївні, вважає Мельник. За його словами, ще не завершено роботу над тим, як Захід бачить перемогу України – і як змусити Путіна відмовитися від максималістських цілей.

“Єдиний спосіб вирішення цієї проблеми – це переконлива військова поразка російських Збройних Сил”, – підсумував він.© Inshe.tv

Share Button
TwitterFacebookGoogle PlusYoutube