Інформує ДПС Миколаївщини: Відповідальність суб’єктів господарювання у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг


17:2413.11.2023

Головне управління ДПС у Миколаївській області нагадує суб’єктам господарювання, що відповідно до вимог Закону України від 30 червня 2023 року № 3219-ІХ «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законів України щодо особливостей оподаткування у період дії воєнного стану» (далі – Закон № 3219) з 01 жовтня 2023 року відновлено відповідальність суб’єктів господарювання за порушення порядку здійснення розрахунків у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг.

Звертаємо увагу, що процес фіскалізації в Україні не відбувся одномоментно, а тривав упродовж багатьох років, запроваджувався поетапно та супроводжувався встановленням широкого спектру пільг для суб’єктів господарювання.

Так, до 01.01.2022 діяли пільги щодо незастосування реєстраторів розрахункових операцій (далі – РРО) або програмних РРО, але відповідно до положень чинного законодавства України, починаючи із 01 січня 2022 року фізичні особи-підприємці (крім платників єдиного податку першої групи) при здійснені розрахункових операцій зобов’язані застосовувати РРО або програмні РРО на загальних підставах.

Однак, у зв’язку із повномасштабним вторгненням російської федерації на територію України та введенням воєнного стану в Україні, урядом країн прийнято ряд законодавчих змін, зокрема, і до Закону України  «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» (далі – Закон № 265).

Так, Законом України від 03 березня 2022 року № 2118-IX «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законодавчих актів України щодо особливостей оподаткування та подання звітності у період дії воєнного стану» розділ II «Прикінцеві положення» Закону № 265 доповнено пунктом 12, відповідно до якого тимчасово, на період до припинення або скасування воєнного стану на території України, санкції за порушення вимог Закону № 265 не застосовувались.

Наразі, у зв’язку із прийняттям Закону України від 30 червня 2023 року № 3219-ІХ «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законів України щодо особливостей оподаткування у період дії воєнного стану» (далі – Закон № 3219) відновлено застосування штрафних (фінансових) санкцій за порушення порядку здійснення розрахунків за товари чи послуги.

Водночас, Законом № 3219 низку суб’єктів господарювання звільнено від відповідальності за порушення вимог Закону № 265, що вчинені ними у період з 01 січня 2022 року до 01 жовтня 2023 року.

(Крім відповідальності за порушення порядку здійснення розрахункових операцій при продажу підакцизних товарів, здійснення діяльності з купівлі/продажу іноземної валюти, діяльності у сфері організації та проведення азартних ігор).

Починаючи з 01 жовтня 2023 року суб’єкти господарювання не нестимуть відповідальності за порушення вимог Закону № 265, вчинені ними при продажу товарів, наданні послуг на:

тимчасово окупованих російською федерацією територіях України, – по дату завершення тимчасової окупації відповідних територій;

територіях активних бойових дій, – по дату завершення бойових дій на відповідних територіях;

територіях можливих бойових дій, – по дату припинення можливості бойових дій на відповідних територіях.

(Крім відповідальності за порушення порядку здійснення розрахункових операцій при продажу підакцизних товарів).

Також Законом № 3219 суттєво зменшено розміри штрафних (фінансових) санкцій для фізичних осіб-підприємців, які є платниками єдиного податку, із 100 – 150 відс. до 25 – 50 відс. вартості проданих з порушенням товарів (робіт, послуг), відповідно.

(Крім тих, які зареєстровані платниками податку на додану вартість,  здійснюють діяльність з продажу підакцизних товарів, технічно складних побутових товарів, що підлягають гарантійному ремонту, лікарських засобів, виробів медичного призначення, ювелірних та побутових виробів з дорогоцінних металів, дорогоцінного каміння, дорогоцінного каміння органогенного утворення та напівдорогоцінного каміння).

Наголошуємо, що Державна податкова служба України при організації та здійсненні контрольно-перевірочних заходів, перевіряє лише тих суб’єктів господарювання, у діяльності яких існують ризики порушення податкового та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи.

Разом з цим, акцентуємо увагу, що виконання вимог законодавства, напряму чи опосередковано пов’язаного із поповненням державного бюджету, особливо під час воєнної агресії російської федерації проти України, є обов’язком кожного громадянина нашої держави!

Як повідомляло Інше ТВ, ДПС Миколаївщини: Дотримання законодавства у сфері торгівлі та надання послуг – почесний обов’язок кожного суб’єкта господарювання© Inshe.tv

Share Button
TwitterFacebookGoogle PlusYoutube