Ця зима може бути гіршою для енергостистеми, резервні трансформатори Україна ховає за кордоном


19:1903.10.2023

Україна планує виготовити і замовити загалом 100 нових високовольтних трансформаторів на заміну тим, які знищила Росія своїми ракетними обстрілами минулої зими.

Більшість із нових трансформаторів будуть зберігатися за кордоном, поки в них не буде потреби, адже РФ найімовірніше знову продовжить свій енергетичний терор цієї зими.

Про це пише The Economist.

Це було майже впритул, каже директор електростанції, згадуючи листопад минулого року. Російська ракета прямувала просто до машинного залу, але за долю секунди до удару влучила в деякі з численних ліній електропередач станції, що збило її з курсу і таким чином врятувало станцію. Це була одна з восьми ракет, які були випущені тут з початку вторгнення минулого року. Зараз українські чиновники занепокоєні. Вони кажуть, що не можуть розголошувати ім’я директора і місцезнаходження станції, а також місцезнаходження заводів, які поспішають виконати замовлення на нове обладнання, щоб замінити пошкоджене і зруйноване. Чиновники не приховують побоювань, що в енергетичному плані майбутня зима може бути гіршою за минулу.

У розподільчому дворі, звідки розподіляється електроенергія на станції, робітники зайняті встановленням нових ізоляторів, замінюючи радянські 1960-х років, які були розбиті під час чергового влучання. Кабелі вгорі тихо дзижчать. 30-річний високовольтний трансформатор, більший за локомотив, який раніше використовувався як резервний в інших місцях, під’єднують до системи, щоб замінити той, що був зруйнований під час іншої атаки. Двоє виснажених інженерів дрімають у затінку неподалік.

По всій території електростанції бастіони, заповнені піском, оточують ключові механізми, щоб захистити їх від осколків, але, за словами директора, у разі прямого влучання нічого не можна зробити. Ізолювати високовольтні трансформатори в бетонну оболонку не можна, оскільки вони перегріваються.

Українські інженери отримали високу оцінку за те, що запобігли колапсу енергетичної системи країни минулої зими, коли вона зазнала тривалої російської атаки. Були знайдені геніальні схеми для переміщення електроенергії та обладнання по країні. До вторгнення Україна мала можливість виробляти значно більше енергії, ніж споживала, що давало їй буфер на випадок виведення з ладу частини системи. Нещодавня програма модернізації також означала, що в країні було багато старих, але лише нещодавно виведених з експлуатації трансформаторів, які можна було знову підключити. Незважаючи на це, з 10 жовтня до кінця грудня минулого року середньостатистичне українське домогосподарство залишалося без електроенергії протягом п’яти тижнів.

Збитки, завдані російською кампанією, спрямованою на те, щоб заморозити українців минулої зими, були величезними. Згідно зі звітом Програми розвитку ООН, у квітні 2023 року енергогенеруючі потужності знизилися на 51% порівняно з періодом перед вторгненням Росії в лютому 2022 року. Атомна енергетика становить найбільшу частину виробництва енергії в Україні, і хоча три діючі атомні станції, які все ще перебувають під українським контролем, не зазнали прямого нападу, захоплення Росією Запорізької АЕС, найбільшої в Європі, призвело до падіння потужності атомних електростанцій на 44%.

За фінансової і фізичної допомоги союзників українські інженери працюють цілодобово, щоб встигнути відремонтувати те, що можна, до наступної зими. Це відбувається на додаток до регулярного технічного обслуговування системи з дуже застарілим обладнанням. Але це повільний процес.

Було замовлено сто нових високовольтних трансформаторів, половина з яких буде вироблена в Україні, а половина закуплена за кордоном; але через атаки на українські заводи вітчизняних трансформаторів було виготовлено дуже мало. Іноземні трансформатори будуть зберігатися в Польщі та Румунії до тих пір, поки вони не будуть потрібні.

Герман Галущенко, міністр енергетики України, каже, що країна готується до нової атаки на її енергетичну систему, але, не маючи більше надлишкових потужностей і мало запасного обладнання, вона є набагато більш вразливою, ніж минулого року. Союзники України зібрали гроші, але значна частина з них проходить через міжнародні фінансові організації. За його словами, їхні процеси закупівель обладнання дуже повільні, тому він просить їх застосувати “підхід воєнного стану”, щоб прискорити ці процеси. Одним з важливих покращень у порівнянні з періодом до вторгнення є те, що Україна тепер підключена до європейської енергосистеми, а отже, може імпортувати електроенергію в разі потреби.

Українці тепер мають великий досвід того, як справлятися з великомасштабними атаками, каже Галущенко; але він додає, що очікує, що росіяни також винесуть уроки з їхнього досвіду “нездатності зруйнувати систему”. Коли його запитують, як найкраще забезпечити світло цієї зими, він втомлено відповідає, що країні потрібно більше систем протиповітряної оборони. 21 вересня, вперше з весни, Росія направила хвилю безпілотників проти української енергосистеми; чотири п’ятих з них були збиті.

Приватна компанія “ДТЕК” до війни виробляла близько чверті всієї електроенергії в Україні. З того часу вона втратила понад 20% своїх потужностей, каже Дмитро Сахарук, її виконавчий директор. З довоєнного штату компанії, що налічував 60 000 працівників, близько 5 000 зараз перебувають в армії. Так багато пішло воювати, що 250 жінок зараз працюють під землею у вугільних шахтах (до війни жінки не працювали під землею). Найприкріше, за його словами, те, що коли бригади “ДТЕК” ремонтують або замінюють пошкоджене обладнання, росіяни просто атакують його знову. “Це все одно, що бути хом’яком у колесі”.

Пан Сахарук також каже, що кібератаки можуть бути навіть більшою загрозою цієї зими, ніж ракети і безпілотники. Успішна атака “може паралізувати всю систему”, а це може бути “набагато небезпечніше, ніж фізична шкода”. Від початку вторгнення dtek та українські кібервійськові ведуть боротьбу з російськими хакерами; і це, за його словами, “гра в кішки-мишки”. Щойно ви розробляєте новий спосіб захисту, хакери знаходять новий спосіб обійти ваш захист. “Ви завжди в русі”, – каже він.© Inshe.tv

Share Button
TwitterFacebookGoogle PlusYoutube