Кінець зернової угоди? Ердоган спокіний і каже про можливість “продовжити наш шлях без пауз”, – Reuters


15:4017.07.2023

У понеділок Росія припинила участь у річній угоді, укладеній за посередництва ООН, яка дозволяє Україні експортувати зерно через Чорне море, всього через кілька годин після того, як вибухом був зруйнований російський міст до Криму, що Москва назвала ударом українських морських безпілотників.

Про можливі наслідки подій пише Reuters.

Росія заявила, що двоє цивільних загинули, а їхня донька була поранена в результаті того, що Москва назвала терористичним нападом на автомобільний міст, головну артерію для російських військ, що воюють в Україні.

Кремль заявив, що немає ніякого зв’язку між атакою і його рішенням призупинити зернову угоду, яка, за його словами, має також послабити обмеження на експорт російських продуктів харчування і добрив.

“Фактично, чорноморські угоди сьогодні втратили чинність, – заявив речник Кремля Дмитро Пєсков під час телефонної конференції. “На жаль, частина цих чорноморських угод, що стосується Росії, досі не виконана, тому їхня дія припинена”.

На знімках видно, що частина автомобільного мосту обвалилася, і рух зупинився в обох напрямках, хоча паралельний залізничний міст все ще працював. Про вибухи на 19-кілометровому (12-мильному) мосту, який президент Росії Володимир Путін наказав побудувати після захоплення і анексії півострова в України в 2014 році, повідомлялося ще до світанку.

Київ не надав жодної офіційної інформації про вибухи. Зазвичай він не коментує повідомлення про теракти в Криму чи в Росії, але вже давно стверджує, що міст був побудований незаконно, а його використання Росією для військових поставок робить його законною мішенню. Росія знову відкрила міст після того, як він востаннє постраждав від потужного вибуху і пожежі в жовтні.
Призупинення Росією чорноморської зернової угоди може призвести до зростання цін на продовольство в усьому світі, особливо в найбідніших країнах. Україна та Росія є одними з найбільших світових експортерів зерна та інших продуктів харчування.

Зернова угода була сприйнята як така, що запобігла глобальній продовольчій катастрофі, коли вона була укладена за посередництва ООН і Туреччини минулого року, зупинивши фактичну блокаду українських портів Росією, яка погодилася пропускати кораблі після перевірок у Туреччині.

Президент Туреччини Тайіп Ердоган, потужний спонсор угоди, заявив, що він все ще вірить, що Путін хоче її продовження. Міністри закордонних справ Росії і Туреччини поговорять пізніше в понеділок, повідомив він журналістам.

“Я сподіваюся, що за допомогою цієї дискусії ми зможемо досягти певного прогресу і продовжити наш шлях без пауз”, – сказав Ердоган.

Світові ціни на продовольчі товари зросли в понеділок, хоча зростання було обмеженим, що свідчить про те, що трейдери ще не очікують серйозної кризи поставок. Найактивніший контракт на пшеницю Wv1 на Чиказькій товарній біржі виріс на 3,0% до $6,81-3/4 за бушель о 10:56 за Гринвічем після того, як раніше він подорожчав більш ніж на 4%.

Минулого тижня Путін погрожував призупинити участь у зерновій угоді, водночас заявивши, що Росія може повернутися до неї, якщо будуть виконані її вимоги щодо спрощення правил для власного сільського господарства та експорту добрив.© Inshe.tv

Share Button
Twitter Facebook Google Plus Youtube