В Чехії розробили атомний теплогенератор – Україна зацікавилась, бо він допоміг би відновити енергетичну інфраструктуру


06:3515.06.2023

Дуже актуальним питанням для України є післявоєнна відбудова енергетичної інфраструктури, яка була зруйнована російською агресією. Не менш важливим питанням є джерела тепла для населення, лікарень, шкіл та промисловості. У цьому може допомогти чеський проект “Теплатор”.

Про деталі проекту пише ВusinessІnfo.cz, передає Інше ТВ.

«Теплатор» вже кілька років розробляють науковці на чолі з професором Радеком Шкодою з Чеського інституту інформатики, робототехніки та кібернетики при Чеському технічному університеті в Празі. Завдяки його дочірній компанії World ThermoExport вже укладено контракт на майбутню купівлю цієї технології Україною.

Початкова ідея невеликого модульного реактора, який міг би слугувати ядерним джерелом енергії для недорогого центрального опалення, виникла понад шість років тому. Команда інженерів на чолі з професором Радеком Шкодою інтенсивно працювала над розробкою, і тепер “Теплатор” є запатентованою технологією, яка цього року розпочне процедуру ліцензування в Канаді.

Розвиток проекту став можливим завдяки чеській інвестиційній компанії Invest&Property Consulting a.s. (IPC), яка увійшла в Teplator в якості приватного інвестора минулого року.

Партнер для України

Повоєнна реконструкція енергетичної інфраструктури є дуже важливою для України, і вона шукає стратегічних партнерів.

У вересні минулого року інвестор підписав меморандум з Державною дипломатичною місією України, а цими днями World ThermoExport підписав угоду про співпрацю з представниками українського партнера, зацікавленого у введенні в експлуатацію “Теплатора” в обраній локації в Україні в майбутньому. “Завдяки World ThermoExport для потенційних інвесторів в енергетичному секторі відкриваються привабливі інвестиційні можливості”, – говорить Петр Павек, член Ради директорів компанії.

Теплатор був представлений делегації українських енергетичних експертів на чолі з Михайлом Борисюком, інженером-фізиком та головним консультантом з питань ядерної енергетики українського партнера.

Михайло Борисюк є всесвітньо відомим експертом з питань ядерної енергетики та безпеки. Він брав участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС у 1986 році та очолював профільний комітет Верховної Ради України з питань радіаційної безпеки та екології. Він є членом багатьох різних міжнародних комісій. Під час свого дводенного візиту до Праги він зустрівся з представниками інвестора МНТЦ, а також з членами наукової групи на чолі з професором Радеком Шкодою з Чеського інституту інформатики, робототехніки та кібернетики при Чеському технічному університеті в Празі.

Українська делегація отримала всю доступну на сьогоднішній день інформацію щодо бачення МПК, поточного стану підготовки до процесу ліцензування, а також технічні деталі щодо технології, фізичних властивостей та безпеки цього малого модульного реактора. Представники українського партнера змогли зазирнути в майбутнє проекту за допомогою віртуальної реальності, яка імітує майбутнє будівництво та його інтеграцію в навколишній ландшафт або міське середовище.

Результатом дводенної місії стала висока оцінка технологічних, безпекових та економічних параметрів, а також позитивна оцінка готовності проекту до процесу ліцензування. Незважаючи на те, що ліцензування та подальше введення в експлуатацію буде непростим і може зайняти до п’яти років, обидві сторони погодилися, що проект має великий потенціал на майбутнє, і що вони зацікавлені в його спільному виведенні в комерційне середовище.

Як повідомляло Інше ТВ, Україна незабаром переможе, Європа вже готується допомагати у відновленні та інтеграції – фон дер Ляєн на Biennale Architettura 2023© Inshe.tv

Share Button
TwitterFacebookGoogle PlusYoutube