4 березня 2026 року Москва звинуватила Україну та британську розвідку у нападі на російський СПГ-танкер Arctic Metagaz з лівійського узбережжя. Це судно є частиною російського тіньового флоту, призначеного для обходу санкцій. Завантажений скрапленим природним газом, СПГ-танкер плив Середземним морем до Порт-Саїда в Єгипті.
Сьогодні французьке видання RFI повідомило, що українська армія дійсно стояла за цим нападом і що вона має активну присутність у Лівії, зокрема на заході країни.
Понад 200 українських офіцерів та експертів
За даними двох добре поінформованих лівійських джерел, які поговорили з французьким виданням на умовах анонімності, понад 200 офіцерів та експертів української армії розміщені в Лівії за домовленістю з урядом Триполі на чолі з Абдельхамідом Дбейбахом. Ці українські військовослужбовці присутні у трьох місцях.
За даними джерел, вони спочатку базуються в Академії ВПС у Місраті. У цьому великому об’єкті розміщені сили Туреччини, Італії та Африканського командування США (AFRICOM). Там також розташований британський розвідувальний центр.
Також українці мають другу, повністю обладнану базу для запуску повітряних та морських безпілотників у місті Завія, приблизно за 50 кілометрів на північ від столиці, дуже близько до нафтового комплексу Меллітах, одного з найбільших, що діють у Лівії.
Виділені місця
Українські експерти займають землю, надану їм урядом Триполі, яка має прямий вихід до моря. Там минулого жовтня та листопада проводилися роботи з укріплення ділянки та оснащення її необхідними злітно-посадковими смугами та антенами.
Третє місце використовується для координаційних зустрічей між українськими силами та лівійською армією. Воно розташоване в штабі 111-ї армійської бригади, на дорозі до аеропорту Триполі. Лівійську Західну армію представляє Абдул Салам аль-Зубі, заступник міністра оборони (міністерська посада була вакантною в уряді Дбейби вже деякий час).
Присутність в обмін на навчання та майбутній продаж зброї
За даними тих самих джерел, саме на офіційне прохання українського військового аташе в Алжирі, генерала Андрія Баюка, Триполі підписав угоду минулого жовтня з українським військовим радником про встановлення присутності в Лівії. Натомість Триполі отримує вигоду від навчання лівійських військовослужбовців, зокрема, з використання безпілотників. У довгостроковій перспективі угода передбачає продаж зброї та українські інвестиції в нафтовий сектор Лівії.
На звернення RFI з цього питання відповідні українські органи влади не відповіли. Зі свого боку, уряд Дбейби, якому поставив під сумнів лівійський парламент у Бенгазі на сході країни, зберігає мовчання.
Чи є Лівія ще одним театром протистояння між Москвою та Києвом?
У жовтні 2025 року Москва звинуватила прем’єр-міністра Лівії Дбейбу в офіційних заявах, про які повідомляла лівійська преса, у підтримці «українських груп» та наданні їм «логістичної підтримки» та «прямої підтримки» з боку британської розвідки.
Коли військові експерти вивчають дані з місця подій щодо «Арктичного Метагазу», все вказує на те, що його збив морський безпілотник.
За даними наших джерел, «Арктичний Метагаз» був ціллю автономного надводного морського безпілотника Magura V5, виробленого в Україні та вже використовуваного в Чорному морі. Запущений з бази Мелліта, де розміщені українські військовослужбовці, безпілотник вразив переважно машинне відділення, яке швидко заповнилося водою, паралізувавши судно.
Проксі-війна в Лівії?
Зіткнувшись із серйозною загрозою забруднення лівійського узбережжя, політичні голоси засуджують порушення суверенітету країни, «переданої іноземним силам». Політичні лідери широко засудили проксі-війну між Москвою та Києвом, яка відбувається на суші та у водах біля узбережжя Лівії.
Слід зазначити, що інцидент 4 березня не єдиний, який стався в морі біля узбережжя Лівії. Вже 19 грудня 2025 року джерело в Службі безпеки України (СБУ) повідомило Agence France-Presse (AFP), що вони збили нафтовий танкер, що належить російському «флоту-привиду», у «нейтральних водах» Середземного моря.
Російський нафтовий танкер «Кенділь» плив між Грецією та Лівією, за 250 кілометрів від узбережжя Лівії, коли його обстріляли. За нашою інформацією, його атакував безпілотник, запущений з міста Місрата. В українській заяві не наведено жодних подробиць про місце, з якого було завдано удару, або про країну, відповідальну за це. Київ опублікував коротке відео палаючого корабля.
Цей напад був безпрецедентним у Середземному морі. Однак, раніше вже були випадки використання українськими військовими морських безпілотників у Чорному морі.
