Адміністрація президента США Дональда Трампа припинила критично важливу підтримку систем глушіння для українських ВПС, що може значно послабити їхню здатність до повітряної протидії
Про це повідомляє аналітик Forbes Девід Акс.
За його словами, хоча Сполучені Штати не можуть просто вимкнути винищувачі F-16, розроблені в США, для українських ВПС, припинення оновлень для систем глушіння створює серйозні ризики.
Втім, Україна має альтернативу – вона може частково компенсувати цей недолік завдяки французьким винищувачам Dassault Mirage 2000.
Українські пілоти широко використовують можливості F-16, оснащених капсулами радіоелектронної боротьби AN/ALQ-131, які створюють електронні перешкоди для російських радарів. Фактично, ці літаки виконують роль “літаючої протиповітряної оборони” з технологіями раннього попередження про ракетний напад, зазначає аналітична група Conflict Intelligence Team.
Російські ВПС можуть адаптуватися, змінюючи частоти своїх радарів, щоб обходити перешкоди. За адміністрації Байдена ВПС США регулярно оновлювали частоти AN/ALQ-131 у відповідь на такі зміни. Однак, за Трампа, українські льотчики перестали отримувати ці оновлення, що може зробити системи застарілими.
На відміну від американських F-16, французькі Mirage 2000 мають власні потужні системи глушіння, і США не беруть участі в їхньому програмуванні.
Богдан Долінце, авіаційний експерт, член громадської ради при Державіаслужбі, зазначив, що в Європі є винищувачі, які потужніші за F-16, а це і французькі Rafale, і британські Eurofighter Typhoon, і шведські Gripen
Про це він розповів в етері Еспресо.
“Щодо ситуації замороження США технічної підтримки F-16 для України, то в Європі є альтернативні платформи. У першу чергу мова йде про винищувачі Mirage, які сьогодні Франція поступово виводить в експлуатацію. Ці літаки співмірні за своїми характеристиками з F-16, які отримала Україна. Але є й більш сучасні літаки, адже на сьогодні у Франції, окрім Mirage, основний бойовий літак – Rafale. Всі завдання, які раніше виконував Mirage, зараз перекладаються на Rafale”, – зауважив авіаційний експерт.
За його словами, є і британський Eurofighter Typhoon, який достатньо ефективний винищувач за своїми характеристиками, у тому числі й по системах радіоелектронної розвідки, радіоелектронного виявлення. Має радари, а в деяких модифікаціях навіть потужніше, ніж F-16 в тій версії, в якій отримала Україна. F-16 має радар 150-160 км, Eurofighter може бачити до 185 км. У F-16 бойова дальність – 550 км, Eurofighter – майже 1400 км, але бойове навантаження менше на 3 т за F-16.
“В Європі ще є шведські винищувачі Gripen, а саме JAS 39 Gripen, які так само за своїми характеристиками відповідають рівню сучасних модифікацій F-16, навіть більш просунутих, ніж були надані Україні. Однак на сьогодні літаків Gripen виготовлена невелика кількість. Щоб Україні отримати додаткові такі літаки, то мова йтиме про їх виробництво, на що може знадобитися декілька років. Тобто по Gripen не буде швидкий процес. А щодо Mirage, то бачимо, що підготувати літаки та польотний склад можна від 6 до 8 місяців, і ці літаки вже будуть перебувати у повітряному просторі України. Аналогічні терміни будуть і для Rafale, і для Typhoon, але поки про ці літаки мова не йде”, – прокоментував Богдан Долінце.